"Záhadní Češi" v Abcházii: Jsou mezi pozorovateli voleb, tvrdí ruská agentura

Moskva/Suchumi - V separatistická Abcházie, která získala nezávislost na Gruzii s pomocí Moskvy, se konají prezidentské volby. O post usilují čtyři kandidáti, jejichž program je prakticky totožný, změna proruské politiky se tak neočekává. Mezi pozorovateli jsou zmiňovaní i Češi, jenže MZV ČR do země oficiálně nikoho neposlala. Kdo tam tedy je?

Ilustrační foto

Pro zhruba 131.000 voličů se otevřelo 154 volebních místností v samotné Abcházii, další tři pak v zahraničí: Moskvě, v Čerkesku na ruském severním Kavkazu a v Istanbulu.

O nejvyšší funkci se ucházejí čtyři kandidáti, kteří se ještě před volbami podepsali pod pakt o národní jednotě a politických reformách, počítajících s větší dělbou moci. Hlavními uchazeči o postup do druhého kola jsou podle Interfaxu opoziční vůdce Raul Chadžimba a šéf abchazské tajné policie Aslan Bžanija. O roli hlavy státu se uchází i bývalý ministr vnitra Leonid Dzjapšba a ministr obrany Merab Kišmarija.

Abcházii ovládá tuhý klanový systém vyztužený miliardovými subvencemi z Moskvy. Rozdíly v politických programech kandidátů jsou jen v míře navrhované integrace s Ruskem. Favorit Chadžimba je bývalým vysokým důstojníkem sovětské tajné policie KGB.

Hlasování sleduje stovka pozorovatelů z 24 zemí, mezi něž ITAR-TASS zahrnul i povstalecké oblasti na východě Ukrajiny a další separatistické útvary, neuznávaných většinou zemí světa, což je i případ samé Abcházie.

Mezi západoevropskými občany, kteří přijeli na volby jako pozorovatelé, ruská agentura zmínila i nejmenované Čechy. Jelikož Česká republika Abcházii neuznává, žádné pozorovatele tam neposílá, sdělila v pátek ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová. Nevyloučila ale, že tam někdo nezamíří jako soukromá osoba.

Po vyhlášení nezávislosti poslala Gruzie do Abcházie armádu. Rozhořely se těžké boje. Na stranu Abchazů se postavili dobrovolníci ze severokavkazských národů (angažovali se hlavně Čečenci). Rusové zprostředkovali vyjednávání v Moskvě, ale neúspěšně. Podporu poskytlo Abcházii Jelcinovo Rusko, a tak do konce roku 1992 znovuobsadila abchazská armáda valnou část svého území kromě hlavního města Suchumi. Koncem roku se ale stabilita samotné Gruzie začala otřásat v základech. Narostla kriminalita, ekonomika hrozila zhroucením. Gruzínci museli přistoupit k jednacímu stolu. Dohoda o stažení vojsk byla sepsána 27. července 1993. Podle ní měli na území dohlížet vojáci OSN. Po podepsání smlouvy Abcházie pokračovala ve zbrojení. Za podpory ruské armády vytlačila Gruzínce z Abcházie.

Tímto vítezstvím začala nejčernější událost dějin Abcházie. Abchazské jednotky se společně s dobrovolníky ze severního Kavkazu pustily do etnických čistek po celé Abcházii. Odhaduje se, že během cíleného vyvražďování bylo zabito přes 30 000 Gruzínců. Následovala masivní emigrace všech Gruzínců z Abcházie. Podle odhadů odešlo ze země přes 250 000 lidí, většinou Gruzínců. Tento akt uvrhl Abcházii do mezinárodní izolace. V roce 1994 byl konečně uzavřen mír.

Střety obou armád na hranicích země byly velice časté. Gruzie přes celou válku až do roku 2008 držela abchazské území kolem soutěsky Kodori. V tomto místě probíhal boj mnohem intenzivněji než v jiných částech hranice. V roce 2008 Gruzie podnikla útok na separatistickou Jižní Osetii. Na stranu Osetinců se přidala ruská armáda a vytlačila Gruzínce. Abcházie reagovala vyhlášením války Gruzii a zaútočila. Byla vytvořena další bojová fronta proti Gruzii. Abcházská armáda s ruskou pomocí dobyla soutěsku Kodori a vyhnala kolabující gruzínskou armádu zcela ze svého území. Abcházský prezident požádal o uznání svého státu za nezávislý.

Jak uvedl server abchazie.cz, mezinárodní uznání nezávislosti Abcházie a Jižní Osetie začalo 26. srpna 2008, když ruský prezident Dmitrij Medveděv podepsal dekrety, jimiž Ruská federace uznává nezávislost Jižní Osetie a Abcházie a vyzývá další státy, aby ji následovaly. Většina reakcí byla negativní. Americký prezident George W. Bush vyzval Rusko, aby zvážilo své rozhodnutí. Prakticky celý západní svět uznání nezávislosti odsoudil, proti se postavila i Čína, která jako jediná z velmocí nesouhlasí jak s uznáním Kosova, tak Abcházie a Jižní Osetie. Nezávislost obou zemí uznala v září 2008 Nikaragua. Mluvčí hnutí Hamas ovládajícího Pásmo Gazy 26. srpna oznámil uznání nezávislosti těchto dvou separatistických oblastí.

Témata: Rusko | Volby | Gruzie
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Severní Korea čelí nedostatku potravin, přiznal Kim Čong-un

17.06.2021 09:37 Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém zasedání přiznal, že země čelí nedostatku potravin…

Čínská vesmírná loď Šen-čou 12 odstartovala k vesmírné stanici, již Čína…

17.06.2021 04:29 Z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě Číny dnes odstartovala vesmírná loď Šen-čou…

V Barmě byla vypálena vesnice, podle místních požár založila armáda

17.06.2021 03:37 Bezpečnostní složky v centrální Barmě vypálily vesnici poté, co se na místě střetly s odpůrci…

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Na olympiádě v Tokiu by mohli být v hledišti diváci

16.06.2021 10:36 Při olympijských soutěžích v Tokiu by mohlo být v hledišti až 10.000 diváků. Japonská vládní…

V Indii přibylo 62.224 nákaz koronavirem, v Brazílii 80.609

16.06.2021 08:22 V Indii pokračuje pokles denních počtů koronavirových infekcí; za posledních 24 hodin jich v této…

Sportovcům hrozí na olympiádě vyhoštění ze země, pokud poruší covidová…

15.06.2021 18:38 Zahraniční sportovce čekají na odložených olympijských a paralympijských hrách v Tokiu přísné…

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Související:

Právě se děje