Záchranná operace selhala. Zajatý americký fotograf byl zabit

Saná/Kábul - Americký fotograf Luke Somers, zajatý radikály z teroristické sítě Al-Káida, byl zabit během operace na jeho záchranu v Jemenu. Operaci s cílem osvobodit rukojmího podnikly dnes americké a jemenské síly, které zaútočily na dvě základny islamistů. Informuje agentura Reuters.

U.S. ARMY, ilustrační fotografie
doporučujeme

Teroristé podle Hagela "zavraždili" ještě jednoho dalšího zajatce, který není americkým občanem. Humanitární sdružení Gift of the Givers v prohlášení, z něhož citují zahraniční média, uvedlo, že jde o jihoafrického novináře a učitele Pierra Korkieho.

Jemenské i americké zdroje shodně informovaly o záchranné operaci, počáteční informace o Somersově osudu se ale výrazně rozcházely. Zdroj Reuters vysvětlil, že se vláda nejprve domnívala, že byl Somers osvobozen, jak uvedlo ministerstvo obrany. Později se prý ale kabinet dozvěděl, že Američan při akci zahynul.

Potvrdila se tak zřejmě předcházející informace Somersovy sestry Lucy, která agentuře AP řekla, že se o bratrově smrti při dnešní nezdařené záchranné operace dozvěděla od agentů FBI.

Provedení akce s cílem osvobodit Somerse potvrdil agentuře Reuters i vysoký zdroj z doprovodu amerického ministra obrany Chucka Hagela, který dnes přicestoval do Kábulu. Nebyl ale schopen uvést žádné podrobnosti o jejím průběhu a výsledku.

Americké a jemenské síly provedly útok na dvě základny radikálních islamistů z jemenské odnože Al-Káidy na jihovýchodě země. Deset bojovníků z řad radikálů při ní bylo zabito, potvrdilo jemenské ministerstvo vnitra americké stanici NBC.

Záchranná operace se odehrála v regionu Núsab v provincii Šabva, která je jednou z hlavních bašt jemenských extremistů. Tamní bezpečnostní i kmenové zdroje uvedly, že v dané oblasti zaútočil ráno zřejmě americký bezpilotní letoun, byl zaznamenán vzdušný výsadek vojáků neznámé národnosti a následná střelba.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Při nehodě autobusu vezoucího poutníky zemřelo v Pákistánu nejméně 20 lidí

11.06.2021 10:59 Při nehodě přeplněného autobusu vezoucího poutníky dnes na jihozápadě Pákistánu zemřelo nejméně 20…

V Indii za poslední den přibylo 91.702 infikovaných koronavirem a 3403…

11.06.2021 09:26 Indie oznámila 91.702 nových případů nákazy koronavirem za poslední den a 3403 úmrtí v souvislosti…

V Indii přibylo za den přes 6000 obětí koronaviru, je to rekordní bilance

10.06.2021 08:12 V Indii přibylo za poslední den 6148 obětí covidu-19, což je podle agentury Reuters nejvyšší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama