Osm trestů smrti. Čína rázně potrestala útoky v neklidném Ujgursku

Peking - Nepokojné Ujgursko přidělává čínské vládě vrásky na čele a Peking tvrdě prosazuje svou. Dnes bylo k trestu smrti odsouzeno osm lidí, údajných teroristů, za podíl na dvou útocích, které si letos vyžádaly 46 mrtvých.

Ilustrační foto
doporučujeme

Dalších pět lidí dostalo u soudu v sinťiangské metropoli Urumči trest smrti s odkladem, což v praxi zpravidla znamená doživotí, a čtyři obvinění odešli od soudu s různě dlouhými tresty vězení, sdělila televize CCTV.

První z atentátů se odehrál 30. dubna na nádraží v Urumči. V tu dobu končil čínský prezident Si Ťin-pching svou návštěvu Sinťiangu, kde žijí etničtí Ujguři, kteří vyznávají islám. Při útoku, který čínské úřady označily za teroristický, zahynuli tři lidé, včetně dvou útočníků, a 79 lidí bylo zraněno.

Zhruba o tři týdny později, 22. května, se vřítili čtyři muži ve dvou automobilech mezi davy lidí na rušném tržišti v centru Urumči a začali vyhazovat z oken výbušniny. Usmrtili 39 osob a sami také při útoku zahynuli. Zranění utrpělo na 90 civilistů.

Pro centrální čínskou vládu je odlehlý Sin-ťiang na severozápadě země důležitou oblastí vzhledem k tomu, že oplývá energetickými zdroji a leží strategicky na hranicích s Indií, Pákistánem, Afghánistánem, Ruskem a dalšími středoasijskými státy.

Témata: Čína | Trest smrti
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama