Putin uzavřel s Indií velký jaderný obchod

Dillí - Vladimír Putin oprašuje staré obchodní vztahy, po Číně přišla na řadu Indie. Podnik Rosatom dodá v příštích dvaceti letech do Indie 12 jaderných reaktorů pro místní elektrárny. Putin přiletěl do Indie ve středu večer, na programu měl schůzky se svým indickým protějškem Pranábem Mukherdžím a s premiérem Módím.

Přidejte svůj názor 34 komentářů

Vladimír Putin
doporučujeme

"Ačkoli se možnosti výběru rozšířily, Rusko zůstává naším nejdůležitějším obranným partnerem," řekl podle agentury Reuters Módí novinářům po setkání s Putinem.

Ruská ropná společnost Rosněfť dnes oznámila, že v Dillí uzavřela předběžnou dohodu o dodávce deseti milionů tun ropy indické firmě Essar v průběhu následujících deseti let. Šéf Rosněfti Igor Sečin dodal, že dohoda může být i prodloužena.

Společnost Rosatom má podle dnešního sdělení do Indie dodat 12 atomových reaktorů. V Indii, kde je vysoká poptávka po energii, Rusko v současné době buduje jadernou elektrárnu Kudankulam. Jeden reaktor o výkonu 1000 megawattů v této elektrárně, která se nachází v provincii Tamilnádu, již funguje. Druhý by měl být uveden do provozu v roce 2015.

Putin se snažil přesvědčit představitele Rosatomu, aby firma zásadně zvýšila počet reaktorů pro Indii, přičemž mluvil o dalších až 25 reaktorech. Podle indických představitelů by v elektrárně Kudankulam mělo být postaveno celkem šest reaktorů. Další budou následovat v lokalitě, o které ještě nebylo rozhodnuto.

Rusko a Indie se dnes také dohodly, že na subkontinentu bude ročně smontováno 400 ruských dvoumotorových vrtulníků Ka-226T od holdingu Vertoljoty Rossiji. Tyto lehké víceúčelové stroje mohou být nasazeny například při pátracích a záchranných operacích v hornatém terénu. Kontrakt oznámil ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin po schůzce mezi Putinem a Módím.

Zdroj: YouTube
Témata: Indie | Rusko | Vladimír Putin
Loading...
Vstupte do diskuze (34)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína za čtvrtek hlásí pět nových případů koronaviru

05.06.2020 08:38 Pevninská Čína za čtvrtek hlásí pět nových případů nákazy koronavirem a tři infikované bez příznaků…

V Hongkongu si lidé připomínají masakr na Tchien-an-men, navzdory zákazu

04.06.2020 16:44 Aktualizováno Tisíce hongkongských aktivistů se dnes vzepřely policejnímu zákazu a přišly do centrálního parku…

Peking utahuje šrouby. Parlament v Hongkongu schválil zákon o hanobení…

04.06.2020 12:20 Hongkongský parlament dnes schválil zákon, který urážky čínské státní hymny kvalifikuje jako…

Kimova sestra hrozí Jižní Koreji kvůli posílání letáků přes hranici

04.06.2020 11:28 Severní Korea dnes pohrozila, že vypoví vojenskou dohodu s Jižní Koreou z roku 2018 a uzavře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy