Teror v Kábulu: Dva bombové útoky, ostrý spor o mrtvé při náletu

Kábul - Sebevražedný atentátník Talibanu udeřil v centru Kábulu, kde zabil šest vojáků, 12 jich je zraněno. Další útočník zabil nejméně jednoho člověka a 16 dalších zranil při atentátu v afghánském hlavním městě Kábulu v budově prestižní střední školy, kterou spravuje francouzská organizace. Už tak napjatou atmosférů ještě víc vyhrotil incident, při kterém bylo zabito pět osob. Podle afghánských úřadů šlo o nevinné školáky, mezinárodní koalice ale tvrdí, že zabila islamisty.

Ilustrační foto
doporučujeme

Smrt pěti afghánských studentů při náletu zahraničních sil v severní provincii Parván oznámil šéf provinční policie Muhammad Zaman Mamuzáí.

Mezinárodní síly pro podporu bezpečnosti (ISAF) letecký útok v oblasti potvrdily, podle nich ale bylo zneškodněno pět rebelů. "Při průzkumné operaci v oblasti, kterou využívají nepřátelští bojovníci, koaliční letadlo zpozorovalo ozbrojence na cestě ve volném prostoru. Když jsme se ujistili, že v okolí nejsou žádní civilisté, letadlo na ně zaútočilo přesně mířenou palbou," uvedly koaliční jednotky v prohlášení.

Kábul dnes také po více než týdnu zažil dva další pumové sebevražedné útoky. Asi 17letý atentátník se vyhodil do vzduchu v budově jedné z nejprestižnějších a nejstarších středních škol v zemi, kterou v současnosti spravuje vzdělávací agentura francouzského ministerstva zahraničí. V objektu je rovněž francouzské kulturní středisko, které v době atentátu právě pořádalo hudební vystoupení.

Výbušniny měl atentátník ve vestě na těle. Školu absolvovala řada známých afghánských osobností od stávajícího ministra zahraničí Zalmáje Rasúla až po zavražděného Ahmada Šáha Masúda, který je považován za nejvýznamnější postavu afghánského odboje proti sovětské invazi a proti bývalému vládnímu hnutí Taliban.

O něco dříve se jiný pěší atentátník odpálil vedle autobusu afghánské armády na frekventované ulici na východě města v době ranní dopravní špičky, uvedla agentura DPA s odvoláním na informace afghánského ministerstva obrany.

Zdroj: YouTube

V posledních týdnech roste počet útoků Talibanu, které se zaměřují hlavně na vojenská a diplomatická zařízení a zahraniční úřady v Kábulu a jeho okolí. Povstalci tak zřejmě chtějí získat maximální publicitu pro své násilné akce.

Povstalci z hnutí Taliban stupňují útoky po celém Afghánistán s blížícím se oficiálním ukončením bojové mise jednotek NATO, které je stanoveno na 31. prosince letošního roku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Na olympiádě v Tokiu by mohli být v hledišti diváci

16.06.2021 10:36 Při olympijských soutěžích v Tokiu by mohlo být v hledišti až 10.000 diváků. Japonská vládní…

V Indii přibylo 62.224 nákaz koronavirem, v Brazílii 80.609

16.06.2021 08:22 V Indii pokračuje pokles denních počtů koronavirových infekcí; za posledních 24 hodin jich v této…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama