Teror v Sydney: Džihádista drží rukojmí, po městě rozmístil bomby +VIDEO

Sydney - Ozbrojený útočník drží v centru australského Sydney až několik desítek rukojmích. S policií, která neprodyšně uzavřela okolí, komunikuje a požaduje, aby mu byla doručena černá vlajka blízkovýchodních extremistů a umožněn rozhovor s australským premiérem Tonym Abbottem. Australské úřady považují útočníka, který přepadl ráno místního času (o půlnoci SEČ) místní kavárnu, za duchovního íránského původu, jenž v zemi obdržel azyl. Muž byl již v Austrálii trestán mimo jiné za sérii násilných činů, uvedlo zpravodajství BBC.

Vlajka Islámského státu

Pět rukojmích během dne z kavárny Lindt Chocolat Cafe uprchlo. V okně provozovny byla vyvěšena černobílá vlajka s arabským nápisem údajně podobná té, kterou používají islamisté v Iráku a v Sýrii. Australský premiér uvedl, že úřady zatím neznají motiv pachatele. Mohlo by jít o politicky motivovaný čin, i o akci duševně narušeného člověka.

Útočníkem je prý Man Haron Monis, který je v podmínce za násilnictví a byl odsouzen za zasílaní urážlivých dopisů rodinám padlých australských vojáků. List Sydney Morning Herald tvrdí, že Monis se dříve označoval za "duchovního léčitele" a před deseti lety se v Sydney zabýval černou magií.

Podle australské televize Network Ten ozbrojenec prohlásil, že na různých místech v Sydney položil čtyři bomby - dvě přímo v kavárně a další dvě v obchodní čtvrti. Televize se o únoscových požadavcích dozvěděla od dvou žen zadržovaných v kavárně, kterým únosce dovolil telefonovat.

Televize Network Ten dostala video, na němž jeden z rukojmích tlumočí požadavky ozbrojence. Policie stanici vyzvala, aby nahrávku nevysílala. Policejní vyjednávači prý s ozbrojencem navázali kontakt. "Byl poměrně klidný. Byl docela vysoký, ve věku přes 45 let a vypadal původem z Blízkého východu," popsal televizi ABC nejmenovaný svědek.

Vše údajně začalo dnes kolem 09:44 místního času (v neděli 23:44 SEČ), kdy policie dostala hlášení o pohybu muže s taškou, v níž mohla být zbraň, který vešel do kavárny a obchodu s cukrovinkami Lindt v centru Sydney. Celá rušná obchodní čtvrť Martin Place byla vyklizena, uzavřeny byly okolní kanceláře a obchody, evakuován byl například i nedaleký americký konzulát. Ve městě byly rozmístěny stovky policistů, včetně odstřelovačů na střechách. Nad oblastí přelétávají vrtulníky. Úřady nařídily zaměstnancům podniků v okolí kavárny, aby ani v úterý nechodili do práce. Podle policie drama může pokračovat i další den.

Zdroj: YouTube

Zatím nejsou informace, že by byl při incidentu někdo zraněn. Po více než pěti hodinách tři rukojmí z kavárny utekli, po nich následovaly dvě ženy. Obě na sobě měly zástěry zaměstnanců kavárny. Kolik zadržovaných ještě v kavárně zbývá, odmítli policisté sdělit, stejně jako fakt, zda se uprchlíci dostali z místa vlastními silami či zda byli propuštěni.

Rukojmí se během dne střídali u výlohy s rukama opřenýma o sklo. Někteří v této pozici strávili až dvě hodiny, uvedli reportéři televize Network Seven, kteří scénu sledovali z okna své redakce naproti kavárně. Ozbrojenec, který je podle nich neoholený, v bílém tričku a černé čepici, byl vidět, jak neustále přechází sem a tam. V jednu chvíli prý únosce umožnil zadržovaným, aby se najedli. Reportér televize Chris Reason odhadl počet rukojmích na 15, firma Lindt ale dříve mluvila až o 40 zadržovaných - 30 zákaznících a deseti zaměstnancích.

Psali jsme:  

"Nevíme, jestli je to politicky motivované. Jsou ale určité indicie, že by mohlo být," prohlásil na krátkém briefingu premiér Abbott. "Jde o velmi znepokojivou událost. Chápu veškeré obavy a úzkost Australanů," dodal a obyvatele vyzval ke klidu.

Podle některých informací je na vlajce uvnitř kavárny napsána arabsky takzvaná šaháda, tedy islámské vyznání víry: "Není boha kromě Alláha a Mohamed je jeho prorok". Tento typ vlajky prý využívají například islamisté z fronty An-Nusra operující v Sýrii. Muslimští vůdci v Austrálii zajetí rukojmích odsoudili. "Takové jednání islám zakazuje," uvedl v prohlášení velký muftí Austrálie spolu s národní radou imámů.

Austrálie se na začátku října zapojila do přímé vojenské akce v Iráku, kde koalice vedená USA podniká útoky na pozice radikálů z hnutí Islámský stát. Země odhaduje, že v Iráku a Sýrii po boku islamistů bojuje asi 60 jejích občanů. Další zhruba stovka Australanů radikální skupinu podporuje formou verbování bojovníků nebo jim poskytuje finance.

V Indonésii rapidně přibývá nakažených

20.06.2021 15:34 V Indonésii, která má 270 milionů obyvatel, se za poslední den prokázalo dalších 13.737 nových…

Lékaři v Číně podali dohromady přes miliardu dávek vakcín

20.06.2021 11:18 Lékaři v Číně aplikovali již přes miliardu dávek vakcín proti covidu-19. Čínská očkovací kampaň…

Přes 350 indonéských zdravotníků očkovaných čínskou vakcínou se nakazilo…

17.06.2021 19:20 Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19…

Severní Korea čelí nedostatku potravin, přiznal Kim Čong-un

17.06.2021 09:37 Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém zasedání přiznal, že země čelí nedostatku potravin…

Čínská vesmírná loď Šen-čou 12 odstartovala k vesmírné stanici, již Čína…

17.06.2021 04:29 Z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě Číny dnes odstartovala vesmírná loď Šen-čou…

V Barmě byla vypálena vesnice, podle místních požár založila armáda

17.06.2021 03:37 Bezpečnostní složky v centrální Barmě vypálily vesnici poté, co se na místě střetly s odpůrci…

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Na olympiádě v Tokiu by mohli být v hledišti diváci

16.06.2021 10:36 Při olympijských soutěžích v Tokiu by mohlo být v hledišti až 10.000 diváků. Japonská vládní…

V Indii přibylo 62.224 nákaz koronavirem, v Brazílii 80.609

16.06.2021 08:22 V Indii pokračuje pokles denních počtů koronavirových infekcí; za posledních 24 hodin jich v této…

Související:

Právě se děje