Strach v Sydney: O co útočníkovi jde? Analytici se neshodnou

Sydney - Především touha přitáhnout maximální pozornost veřejnosti stojí podle expertů za útokem v Sydney. Analytici se ale neshodují v tom, zda jde o "vlka samotáře", nebo o člena teroristické sítě.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Zřejmě sledujeme osamělého vlka, který sympatizuje s globálním džihádem, nebo někoho trpícího duševní nemocí, který hledá záminku pro své činy," myslí si český expert na vyjednávání s teroristy Adam Dolník, který působí na Wollongongské univerzitě.

Je dále přesvědčen, že únosce není příliš dobře vycvičen a že má s organizovanými teroristickými organizacemi jen malé spojení. Dolník si také myslí, že přinejmenším někteří z pěti zajatců, kteří z kavárny utekli, to dokázali vlastními silami a nebyli propuštěni. I to podle Dolníka poukazuje na špatně organizovanou operaci.

Profesor Greg Barton, který je jedním v předních australských expertů na domácí terorismus, se naopak domnívá, že ozbrojenec nejedná sám za sebe. Podle něj je "velmi znepokojující", že je útočník starší, a nikoli nějaký mladý buřič.

"Je pravděpodobně součástí sítě lidí operujících v teroristických buňkách, možná spojených se zahraničím. Bylo by více uklidňující, kdyby to byl naštvaný mladý muž, který by jednal méně účelně. Starší muž, který něco podobného podniká, působí hrozivěji," dodal Barton, jenž působí na Monashské univerzitě.

Jinak ale obsazení kavárny Bartona nepřekvapilo. Upozornil, že islamističtí vůdci stále více vyzývají bojovníky, aby raději podnikali útoky ve svých domovských zemích, než aby se vydávali houfně do Iráku a Sýrie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama