Krvavá msta Talibanu: Děti se kácely k zemi, 130 mrtvých v pákistánské škole +VIDEO

Péšávar (Pákistán) - Krutost islamistů nezná mezí. Nejméně 130 mrtvých a 122 zraněných si vyžádal dnešní útok Talibanu na školu ve městě Péšávar. Pákistánská armáda odpoledne oznámila, že se jí podařilo zlikvidovat všech šest předpokládaných útočníků. Premiér Naváz Šaríf označil masakr ve škole za "národní tragédii" a vyhlásil třídenní národní smutek. Incident odsoudil celý svět včetně českého prezidenta.

Taliban, Afghánistán

"Šestý terorista byl zabit v posledním bloku. Bomby nastražené teroristy brzdí tempo čištění objektu," uvedl na Twitteru generálmajor pákistánské armády Asim Badžva.

Ozbrojenci obsadili školu dnes dopoledne místního času a na 500 žáků - převážně ve věku od deseti do dvaceti let - a učitelů zajali jako rukojmí. Většinu rukojmích příslušníci bezpečnostních sil postupně evakuovali, desítky školáků se ale staly obětí střelby či explozí výbušnin útočníků. Nejméně jeden z ozbrojenců odpálil nálož, kterou měl připevněnou na těle.

Do školy, kterou navštěvují žáci 1.-10. ročníku, vtrhli útočníci v 10:30 místního času (6:30 SEČ) oblečeni ve vojenských uniformách, pod nimiž měli vesty napěchované výbušninami. Krátce poté školu obklíčili vojáci a policisté a okamžitě se rozpoutala přestřelka.

Zdroj: YouTube

Pákistánská odnož Talibanu přijala odpovědnost za akci v telefonátu médiím prostřednictvím svého mluvčího Muhammada Churasáního. Hnutí sdělilo, že si "školu vybralo jako cíl, protože vojáci si berou za cíle naše rodiny, a my chceme, aby pocítili naši bolest". "Jedná se o odvetný útok za armádní ofenzivu v Severním Vazíristánu," konstatoval Churasání.

Představitelé Talibanu prohlásili, že o útoku rozhodli poté, co "provedli vyšetřování a zjistili, že děti několika vysokých armádních činitelů v této škole studují". Agentura AP nicméně napsala, že do školy, která se nachází na okraji kasárenského komplexu, chodí i děti z rodin civilistů.

Jeden ze zraněných studentů Abdulláh Džamál vypověděl, že v době útoku byl ve skupině žáků osmé, deváté a desáté třídy, kterým tým pákistánských armádních lékařů právě vysvětloval pravidla první pomoci. Podle Džamála zprvu nikdo netušil, co se děje.

"Pak jsem viděl, jak se děti kácejí na zem, plakaly a křičely. I já jsem spadl. Později jsem zjistil, že mám v noze kulku," uvedl Džamál z nemocničního lůžka. "Všechny děti měly střelné rány. Všechny děti krvácely," dodal.

Incident odsoudil mimo jiné americký prezident Barack Obama, šéfka diplomacie Evropské unie Federika Mogheriniová, americký ministr zahraničí John Kerry, generální tajemník OSn Pan Ki-mun, britský premiér David Cameron nebo český prezident Miloš Zeman.

"Boj proti mezinárodnímu terorismu patří mezi mé nejdůležitější zahraničněpolitické priority a jsem přesvědčen, že teroristické činy spáchané především na dětech jsou naprosto neomluvitelné," napsal Zeman v kondolenčním telegramu pákistánskému prezidentovi Mamnúnu Husajnovi. "Věřte, že máte mou největší podporu v souvislosti s bojem s těmito teroristy, kteří se pokoušejí podkopat základní lidské životní hodnoty," dodal český prezident.

Český premiér Bohuslav Sobotka, který je nyní v Bělehradě, novinářům řekl, že "česká vláda odsuzuje teroristické útoky, ať už se odehrají kdekoli na světě". "Teroristický útok v Pákistánu byl mimořádně brutální a mimořádně smutný, protože bylo zabito velké množství dětí. Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým těchto obětí a také upřímnou soustrast pákistánské vládě," prohlásil Sobotka.

Přes 350 indonéských zdravotníků očkovaných čínskou vakcínou se nakazilo…

17.06.2021 19:20 Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19…

Severní Korea čelí nedostatku potravin, přiznal Kim Čong-un

17.06.2021 09:37 Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém zasedání přiznal, že země čelí nedostatku potravin…

Čínská vesmírná loď Šen-čou 12 odstartovala k vesmírné stanici, již Čína…

17.06.2021 04:29 Z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě Číny dnes odstartovala vesmírná loď Šen-čou…

V Barmě byla vypálena vesnice, podle místních požár založila armáda

17.06.2021 03:37 Bezpečnostní složky v centrální Barmě vypálily vesnici poté, co se na místě střetly s odpůrci…

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Na olympiádě v Tokiu by mohli být v hledišti diváci

16.06.2021 10:36 Při olympijských soutěžích v Tokiu by mohlo být v hledišti až 10.000 diváků. Japonská vládní…

V Indii přibylo 62.224 nákaz koronavirem, v Brazílii 80.609

16.06.2021 08:22 V Indii pokračuje pokles denních počtů koronavirových infekcí; za posledních 24 hodin jich v této…

Sportovcům hrozí na olympiádě vyhoštění ze země, pokud poruší covidová…

15.06.2021 18:38 Zahraniční sportovce čekají na odložených olympijských a paralympijských hrách v Tokiu přísné…

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Související:

Právě se děje