Útoky jako v Sydney? Zvykejme si, varuje expert a mluví o paradoxu

Protiteroristická opatření znemožňují jednoduché působení teroristických organizací v západních zemích. Teroristé proto zřejmě stále více budou spoléhat na strategii doporučovanou sítí Al-Káida a zaměřovat se na útoky vlků-samotářů, jako byl ten pondělní v australském Sydney, domnívá se Max Abrahms, expert na blízký východ a boj s terorismem. Aktuální hrozby rozebral v rozhovoru pro server rt.com.

Islamisté hlásící se k organizaci Islámský stát. Ilustrační foto

"Nemyslím si, že ve skutečnosti můžeme vinit země za to, že nezabrání každému útoku vlka-samotáře," odpovídá odborník na otázku, zda šlo pondělnímu incidentu v Sydney, při němž zemřeli nejméně tři lidé, zabránit.

"Snažím se ukázat, že tomu tak je z důvodu, že teroristé vlci-samotáři jsou často ze své podstaty vyšinutí lidé. Nemají žádnou vazbu na další teroristické skupiny, skutečně operují pouze sami. Je velmi jednoduché si představit, že takový jednotlivec dokáže uniknout radarům, ačkoliv v tomto případě se zdá, že vůči němu úřady měly být obezřetnější. Měl za sebou dlouhou historii kriminálních činů, včetně sexuálních útoků a na internetu otevřeně obhajoval teroristickou skupinu Islámský stát. A při počtu džihádistů, kteří pocházejí z Austrálie - slyšel jsem čísla okolo 250 - není předpoklad, že se někde v populaci skrývají teroristé, zásadně šokující," míní Abrahms.

Expert naopak vyzdvihuje práci australské policie. "Myslím, že to bylo vyřešeno dobře. Pochopitelně ne vše je dáno vůlí úřadů. Občas policie musí zaútočit v závislosti na tom, co se s rukojmími děje. V tomto případě to vypadá, že se několika rukojmím podařilo z kavárny uniknout. Nešlo o propuštění ze strany únosce, zajatci prostě utekli. To zřejmě rozzuřilo útočníka, který už tak běsnil a byl nepředvídatelný," odhaduje akademik.

  • Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Zazněly výstřely a poté policie zaútočila. Takže se domnívám, že by v zásadě preferovala vyčkávat, jelikož tohle byla poměrně dlouhá akce zadržování rukojmích. Místo bylo kompletně obklíčeno a navíc se tam nacházel jen jeden útočník. Ten zřejmě začal být unaven, jelikož zvládat tak složitou a nebezpečnou situaci je vyčerpávající. Jsem si jistý, že policie chtěla počkat, ale poté, co zazněly výstřely, nemohla," konstatuje Abrahms.

Co z útoku vyplývá pro muslimskou komunitu v Austrálii? Měla by se bát jisté odvety? "To je správná připomínka. Terorismus v sobě nese skutečnou ironii. Tou je to, že se k němu lidé uchylují, aby dali najevo své politické rozhořčení, aby prospěli svým politickým cílům. Tuto věc mají všichni teroristé společnou. A paradoxem je, že když teroristé spáchají útok, veřejnost se proti nim obrátí a inklinuje k odporu vůči oněm politickým cílům, které pachatelé sledovali. V tomto případě zřejmě pachatel - nevíme to jistě - měl jisté požadavky na západní vlády, aby změnily svůj přístup k celosvětové muslimské populaci, ummě. Ale naopak, odpovědí v Austrálii teď nastene téměř jistě příklon k politické pravici a větší diskriminace vůči muslimům. V tomto smyslu jsou útočníkovy činy, téměř jako ve všech případech teroristických útoků politicky velmi kontraproduktivní," podotýká odborník.

"Možná se nabízí odpověď, že by bylo racionální, aby státy vůči teroristům volily přístup maximálního appeasementu s cílem zabránit budoucím útokům na jejich území," reaguje Abrahms na otázku, zda by Austrálie v reakci na útok měla přehodnotit svou politiku na Blízkém východě. "Tváří v tvář teroristickým útokům vlády i veřejnost naopak inklinují k větší militarizaci a agresivitě. Ačkoliv racionálně chápu, že by mnozí očekávali, že Austrálie začne opouštět vojenskou koalici proti Islámskému státu, ve skutečnosti se toto nestane, i když existuje několik výjimek - vzpomeňme na Španělsko po útocích z Madridu. Španělsko pomáhalo Spojeným státům s okupací Iráku a Afghánistánu a po bombových útocích na vlaky v Madridu své jednotky z Iráku stáhlo. Existují precedenty pro obě cesty, ale statisticky vzato je pravděpodobnější, že se Austrálie politicky postaví na paty a bude vůči Islámskému státu postupovat ještě razantněji," předvídá expert.

Útočník ze Sydney byl podle odborníkova názoru typickým příkladem vlka-samotáře. "Nevěřím, že tenhle člověk měl nějaké operativní vazby na jakoukoliv organizaci. Pokud by tak bylo, myslím, že by byl plán akce promyšlenější. Téměř vše, co ten člověk udělal, se zdá jako improvizace. Očividně ani neměl správnou vlajku a jeden z jeho požadavků zněl, aby mu někdo poskytl skutečnou vlajku Islámského státu. Není přesně jasné, co chtěl. Vypadá to velmi amatérsky. Myslím si však, že tento typ útoků se stane normou jelikož protiteroristická opatření činí extrémně obtížné, aby jakákoliv organizace dopravila na Západ mnoho osob z konfliktní oblasti a ti následně útočili. Je mnohem jednodušší vyzývat k tomu jednotlivé amatéry. Tuto strategii praktikovala Al-Káida a nyní i Islámský stát," varuje závěrem rozhovoru Abrahms.

V Japonsku vybuchla sopka Mt. Otake

23.06.2021 08:28 Sopka Mt. Otake ležící na ostrově Suwanose na jihozápadě Japonska dnes vybuchla. Velké kameny…

Olympiáda v Tokiu bude bez alkoholu, oznámili pořadatelé

23.06.2021 06:59 Třicet dní před zahájením letních olympijských her v japonské metropoli Tokiu dnes pořadatelé…

Co se skutečně stalo ve Wu-chanu? Virolog z týmu WHO položil důležité…

22.06.2021 21:58 Aktualizováno NÁZOR - Světová pandemie covidu-19 může být nejhorší v moderních dějinách, konstatuje profesor…

V Indii přibylo za den méně než 50.000 nakažených

22.06.2021 15:06 Denní přírůstek nákaz koronavirem v Indii klesl pod 50.000. Za posledních 24 hodin indické…

UNESCO doporučilo přidat Velký bariérový útes na seznam ohrožených památek

22.06.2021 09:24 Výbor organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu UNESCO doporučil přidat australský Velký…

Japonsko připravuje olympiádu, navzdory boji s koronavirem a nesouhlasu…

21.06.2021 11:41 Již za měsíc, 23. července, mají podle plánu začít v japonské metropoli Tokiu letní olympijské hry,…

Olympiáda v Tokiu proběhne s fanoušky, kapacita bude omezená

21.06.2021 10:43 Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát…

V Indonésii rapidně přibývá nakažených

20.06.2021 15:34 V Indonésii, která má 270 milionů obyvatel, se za poslední den prokázalo dalších 13.737 nových…

Lékaři v Číně podali dohromady přes miliardu dávek vakcín

20.06.2021 11:18 Lékaři v Číně aplikovali již přes miliardu dávek vakcín proti covidu-19. Čínská očkovací kampaň…

Přes 350 indonéských zdravotníků očkovaných čínskou vakcínou se nakazilo…

17.06.2021 19:20 Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19…

Související:

Právě se děje