Pákistánské děti se schovávaly pod lavicí. Útok má 141 obětí

Péšávar (Pákistán) - Nejméně 141 mrtvých a 124 zraněných si vyžádal dnešní útok bojovníků islamistického hnutí Taliban na školu v pákistánském městě Péšávar. Z toho 132 obětí a 121 zraněných tvoří žáci zařízení, které navštěvuje řada dětí pákistánských vojáků.

Šéf pákistánského Taibanu Hakimulláh Mahsúd
doporučujeme

Masakr je nejkrvavějším teroristickým útokem v pákistánských dějinách. Pákistánská armáda po devíti hodinách obléhání školy informovala, že záchranná operace skončila a že všichni útočníci zahynuli. Armáda také oznámila, že zahájila odvetné operace proti předpokládaným pozicím Talibanu na severu země, včetně deseti náletů.

Údaje o počtu teroristů, kteří školu přepadli, se během dne rozcházely. Podle pákistánského listu Dawn úřední zdroje uvádějí, že při osvobozovací operaci armády zahynulo "všech" sedm útočníků. Původně se hovořilo o šesti i devíti. Zatím není jasné, kolik teroristů se během mnohahodinové operace samo vyhodilo do vzduchu a kolik jich bylo zabito bezpečnostními silami.

Podle generálmajora Asíma Badžvy "teroristé začali střílet náhodně, když vstoupili do školy, takže neměli v úmyslu brát rukojmí". Všichni útočníci měli vesty s výbušninami a střelivo a potraviny na několik dní.

Ozbrojenci ve vojenských uniformách obsadili školu se zhruba 500 žáky převážně ve věku od deseti do dvaceti let dnes dopoledne místního času. Podle jednoho z očitých svědků mluvili teroristé mezi sebou arabsky. Většinu dětí příslušníci bezpečnostních sil postupně evakuovali, desítky školáků se ale staly obětí nejen střelby, ale i explozí výbušnin útočníků.

Pákistánský premiér Naváz Šaríf označil masakr za "národní tragédii" a vyhlásil třídenní národní smutek. Násilí odsoudila také letošní držitelka Nobelovy ceny za mír, sedmnáctiletá pákistánská školačka Malala Júsufzaiová, která ocenění získala za svůj boj za vzdělání dívek.

Vše začalo nevinně

Začalo to jako kterékoli jiné ráno v péšávarské škole, kam chodí děti pákistánských vojáků. Žáci si otevřeli učebnice, učitelé své poznámky a pustili se do výuky. Tento klid byl však v jediném okamžiku pryč: ozvala se střelba a školou začali z učebny do učebny pobíhat pomatení ozbrojenci, kteří náhodně stříleli na děti i dospělé. Mrtvá těla zanedlouho ležela ve třídách i na chodbách, napsala agentura Reuters.

Skupina devíti radikálů z Talibanu, kteří byli podle některých svědků oblečeni ve vojenských uniformách, prošla kolem ostře hlídaného hlavního vchodu školy patřící pákistánské armádě a násilím pronikla dovnitř přes zadní vchod.
V tu chvíli bylo ve škole nejméně 500 studentů ve věku mezi deseti a 20 lety. Vetřelci začali střílet na vše živé.

"Jedna z mých učitelek plakala bolestí, byla zasažená do ruky. Jeden z teroristů k ní pak přišel a začal do ní střílet, dokud úplně neztichla. Všude kolem mě leželi zranění nebo mrtví kamarádi," vyprávěl v nemocnici patnáctiletý student Šahrúch Chán, který s prostřelenýma nohama přežil díky tomu, že se ukryl pod lavicí.

Když přešla první vlna zběsilého násilí, teroristé se vydali na školní dvůr. Některým studentům se poté na chvíli podařilo zamknout uvnitř učeben. Pak se ale podle svědků ozbrojenci opět vrátili, vyrazili dveře a střelba začala nanovo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sportovcům hrozí na olympiádě vyhoštění ze země, pokud poruší covidová…

15.06.2021 18:38 Zahraniční sportovce čekají na odložených olympijských a paralympijských hrách v Tokiu přísné…

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama