Nepřítelem jsou fanatičtí teroristé, nikoliv islám

KOMENTÁŘ - Jsme zděšeni z teroristického útoku v pákistánském Péšaváru, kde zahynula více než stovka většinou dětí. S teroristy je nutné tvrdě bojovat. Nehažme však do stejného pytle všechny vyznavače islámu. O ten tu totiž nejde.

Islamisté cvičí k zabíjení pětileté chlapce

Hrůzná událost. Více než stovka mrtvých, ve velké většině těch nejbezmocnějších – dětí. Taková je bilance útoku talibanských ozbrojenců na školu v pákistánském Péšaváru. Barbarský útok, který si zaslouží jen a jen zásadní odmítnutí a odsouzení.

A jak to v podobných případech často bývá, hned se vynořila spousta diskutérů s velmi jednoduchou rovnicí: muslim = terorista. Tady vůbec nejde o islám. Ten je pouze využitý, či spíše zneužitý skupinami těch, kteří touží po moci, po ovládnutí jiných. Než začneme odsuzovat celý islám, je dobré si uvědomit, ve kterých oblastech je tento terorismus nejsilnější. V celém islámském světě? Ani zdaleka. Proč není tento terorismus rozvinutý v bohatých muslimských zemích Arabského zálivu? Proč není v takové formě rozvinutý v muslimských zemích severní Afriky? Jistě, můžeme konstatovat, že i tyto země mají k demokracii našeho stylu poměrně daleko. Jsou to ale země relativně stabilní, výrazně bohatší než země, v nichž terorismus nachází živnou půdu. Stejně tak jako jedna z vůbec největších muslimských zemí, Turecko. I to má k naší podobě demokracie poměrně dost daleko, ale terorismus zde není tak výrazný jako jinde.

Po stopách terorismu

Terorismus se uchytil v těch nejchudších zemích, případně zemích dlouhodobě zmítaných různými kmenovými třenicemi a válkami. To jsou oblasti, kde se snadno rekrutují ti nejchudší, oblasti, kde lidé jsou snadno manipulovatelní. Islám je pouhá zástěrka. Známe to i z vlastní minulosti. Co byly křižácké výpravy? Boj za křesťanskou víru? Kdepak, pouhá snaha evropských křesťanských panovníků rozšířit svou moc. Nyní se něco podobného opakuje pod rouškou islámu.

Není ani příliš divu, že v čele těchto radikálních sil stojí řada duchovních. Ti mají na vzdělané místní venkovany silný vliv a umějí ho využívat pro rozšíření své moci. Příklady, jak dokáže schopný manipulátor dokonale zblbnout i vzdělané lidi, koneckonců máme i v našem vzdělaném světě. Kolik lidí podlehlo vůdcům různých sekt tak, že jim odevzdali veškeré své majetky a v podstatě se stali pouze loutkami v rukou svých vůdců. V oněch vzdálených zemích s drtivou většinou negramotného obyvatelstva je úloha těchto po vlastní moci toužících manipulátorů daleko jednodušší.

Tito teroristé přitom budí odpor i v řadě islámských zemí. I u řady duchovních. Ti jsou však ve dvojím ohni. Jednak čelí tlaku samotných teroristů, jednak je pro mnoho z nás platná výše uvedená rovnice: stoupenec islámu = terorista. Těmto lidem, vyznavačům islámu a přesto odmítajícím terorismus, bychom měli místo odmítání spíše vyjádřit svoji podporu.

S terorismem se smířit nelze

Ano, s terorismem se nelze smířit, s tím je třeba bojovat všemi dostupnými prostředky. Vedle toho pomáhat místním lidem k lepšímu životu. Čemuž například pomáhají i naši vojáci v Afgánistánu. Ti kromě ochrany místních obyvatel také řadu let chránili rekonstrukční týmy, které například v provincii Lógar stavěly školy či zavlažovací systémy, aby místním rolníkům pomohly zvýšit jejich úrodu a tím zmenšit vliv talibanských fanatiků. Samozřejmě to není úkol na několik málo let, ale na pořádně dlouhou dobu. To je vedle vojenského potírání teroristů cesta, jak se terorismu bránit. Izolování se na vlastním písečku obranou rozhodně není. To se může za několik let nám všem pořádně vymstít.

Témata: komentář | Terorismus

Lékaři v Číně podali dohromady přes miliardu dávek vakcín

20.06.2021 11:18 Lékaři v Číně aplikovali již přes miliardu dávek vakcín proti covidu-19. Čínská očkovací kampaň…

Přes 350 indonéských zdravotníků očkovaných čínskou vakcínou se nakazilo…

17.06.2021 19:20 Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19…

Severní Korea čelí nedostatku potravin, přiznal Kim Čong-un

17.06.2021 09:37 Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém zasedání přiznal, že země čelí nedostatku potravin…

Čínská vesmírná loď Šen-čou 12 odstartovala k vesmírné stanici, již Čína…

17.06.2021 04:29 Z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě Číny dnes odstartovala vesmírná loď Šen-čou…

V Barmě byla vypálena vesnice, podle místních požár založila armáda

17.06.2021 03:37 Bezpečnostní složky v centrální Barmě vypálily vesnici poté, co se na místě střetly s odpůrci…

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Na olympiádě v Tokiu by mohli být v hledišti diváci

16.06.2021 10:36 Při olympijských soutěžích v Tokiu by mohlo být v hledišti až 10.000 diváků. Japonská vládní…

V Indii přibylo 62.224 nákaz koronavirem, v Brazílii 80.609

16.06.2021 08:22 V Indii pokračuje pokles denních počtů koronavirových infekcí; za posledních 24 hodin jich v této…

Sportovcům hrozí na olympiádě vyhoštění ze země, pokud poruší covidová…

15.06.2021 18:38 Zahraniční sportovce čekají na odložených olympijských a paralympijských hrách v Tokiu přísné…

Související:

Právě se děje