KLDR vyhrožuje Spojeným státům. Spolupracujte, nebo...

Soul/Tokio/Peking - Jižní Korea se dnes připojila k americkému obvinění Severní Koreje, že stojí za útokem na počítačové servery filmové společnosti Sony Pictures. Severní Korea, jejíž diplomat v OSN v pátek jakýkoli podíl na útoku popřel, dnes nabídla Američanům společné vyšetřování události.

Práce s PC, ilustrační fotografie
doporučujeme

Spolu s Japonskem Jižní Korea také přislíbila spolupráci v mezinárodním boji proti kybernetické kriminalitě, ke které v pátek vyzval Washington poté, co americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a po něm i prezident Barack Obama oficiálně obvinili Severní Koreu z útoku.

Podle severokorejské agentury KCNA ministerstvo zahraničí v Pchjongjangu označilo dnes toto obvinění za pomluvu. Nejmenovaný mluvčí úřadu zároveň varoval před blíže neurčenými "vážnými následky", pokud USA odmítnou společně záležitost vyšetřovat a pokud budou dál obviňovat KLDR.

Soul a Tokio oznámily, že jsou připraveny sdílet informace se Spojenými státy v souvislosti s hackerským útokem. Konkrétní opatření ale podobně jako Washington ale zatím nezmínily.

Podle jihokorejského experta na počítačovou bezpečnost citovaného agenturou AFP vybudovala KLDR celou armádu odborníků na kybernetiku, kteří mohou kdykoli provést hackerské útoky na vybrané cíle. Celkově jich má k dispozici kolem 6000 a tisícovka jich prý působí v Číně. Ročně se jejich počet rozrůstá zhruba o 300 z řad nadaných studentů v daných oborech.

"Vyjadřujeme hlubokou lítost a odsuzujeme takovéto severokorejské akce, které jsou vážným útokem proti otevřenosti a bezpečnosti kyberprostoru a představují trestný čin, který vyústil v hmotné ztráty," uvedlo jihokorejské ministerstvo zahraničí v prohlášení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama