Šinzó Abe opět premiérem Japonska, plánovaná reforma armády popudila Čínu

Tokio - V čele Japonska dle očekávánání stanul staronový premiér Šinzó Abe. Jeho koalice drtivě vyhrála předčasné prosincové volby. Ty premiér vypsal, aby získal nový, již třetí, mandát pro svou politiku oživení třetí největší ekonomiky světa. Japonsko například plánuje změnu v armádě, což ostře odsoudila Čína.

Šinzó Abe, japonský politik a předseda vlády.
doporučujeme

Abe, v jehož nové vládě se podle agentur oproti té předchozí změnil jen ministr obrany, brzy upřesní své další kroky. Především se očekává, že oznámí plán na oživení ekonomiky. "Ekonomika je priorita, ale chci také posílit diplomatickou roli Japonska a zajistit jeho bezpečnost," řekl nedávno staronový premiér.

Volby, které jeho Liberálnědemokratická strana (LDP) spolu s koaliční Stranou spravedlnosti a čistoty (Komeitó) vyhrála, ale provázela na japonské poměry velice nízká účast - svůj hlas odevzdalo 52 procent oprávněných voličů. Abe koalice získala ve 475členném parlamentu 326 křesel.

Vyhrané volby Abemu, který zastává premiérský úřad potřetí, vedle hospodářských reforem usnadní také zavedení některých nepopulárních opatření, jakými jsou obnova provozu jaderných elektráren či schválení změny ústavy, jež by poprvé od druhé světové války japonským vojákům umožnila bojovat v zahraničí.

Plánované změny v působnosti japonské armády, která byla za války spojencem nacistického Německa a bojovala proti Číně, odsoudil Peking. "Abe a jeho nový ministr obrany budou muset postupovat obezřetně. Mezinárodní společenství je musí sledovat a neustále jim připomínat, aby nezašli příliš daleko," zdůraznila dnes státní agentura Nová Čína.

Na postu ministra obrany skončil Akinori Eto a na jeho místo nastoupil 57letý bývalý člen armády Gen Nakatani, který je označován za specialistu na národní bezpečnost a boj proti terorismu.

Počet nezaměstnaných je v Japonsku relativně nízký v porovnání s ostatními vyspělými průmyslovými zeměmi, což je zčásti také díky tradičnímu systému, který poskytuje zaměstnání na celý život. Počátkem roku 2014 poklesla nezaměstnanost na 3,9%, informuje MZV ČR.

Japonsko je zemí s relativně stabilní úrovní cenové hladiny a v mezinárodním srovnání zemí s nejvyšší cenovou úrovní spotřebitelských cen zboží a služeb na světě. Tokio a Ósaka patří tradičně k nejdražším městům světa s cenovou úrovní výrazně převyšující nejen průměr vyspělých zemí, ale i ostatní nadprůměrně drahé lokality.

Japonsko je pro ČR podle vzájemného obratu obchodní výměny 17. nejdůležitějším obchodním partnerem (21. nejdůležitějším vývozním a 14. nejdůležitějším dovozním partnerem). Pro Japonsko je dle objemu exportu ČR na 38 místě. Podle objemu dovozu na 56. místě. Obchodní bilance ČR s Japonskem je dlouhodobě pasivní, ale objem exportu z ČR do Japonska se každým rokem zvyšuje.

Témata: Japonsko | Šinzó Abe | Čína
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Při nehodě autobusu vezoucího poutníky zemřelo v Pákistánu nejméně 20 lidí

11.06.2021 10:59 Při nehodě přeplněného autobusu vezoucího poutníky dnes na jihozápadě Pákistánu zemřelo nejméně 20…

V Indii za poslední den přibylo 91.702 infikovaných koronavirem a 3403…

11.06.2021 09:26 Indie oznámila 91.702 nových případů nákazy koronavirem za poslední den a 3403 úmrtí v souvislosti…

V Indii přibylo za den přes 6000 obětí koronaviru, je to rekordní bilance

10.06.2021 08:12 V Indii přibylo za poslední den 6148 obětí covidu-19, což je podle agentury Reuters nejvyšší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama