Čína zakazuje Vánoce: Postavte se vulgárním západním oslavám

Peking - Vánoce jakožto křesťanské svátky vadí čínským úřadům, které striktně prosazují ateismus. Ve východních oblastech Číny byly oslavy dokonce zakázány a studenti museli sledovat propagandistické filmy.

Vánoce
doporučujeme

Čínské komunistické vedení, které hlásá ateismus, chce mít náboženské tradice pod kontrolou. Podle statistik z roku 2010 se 23 milionů Číňanů hlásí k protestantismu a necelých šest milionů ke katolicismu.

Letošní zákaz se týká škol ve městě Wen-čou v provincii Če-ťiang. Městu Wen-čou se přezdívá Jeruzalém Východu - žije tam asi milion křesťanů, pro něž jsou Vánoce hlavním náboženským svátkem roku. V dubnu tam úřady nechaly zbořit protestantský kostel postavený z peněz věřících.

Na podzim zase byly odstraněny kříže z více než 400 kostelů v Če-ťiangu. Když ve Wen-čou odnesený kříž tento týden nahradili dvěma svařenými kusy železa, objevili se téměř okamžitě uniformovaní muži a provizorní náhradu zničili. "Sledují nás pečlivě, nemůžeme s tím nic dělat, zabrání jakémukoli pokusu obnovit kříž," sdělil zástupce kostela.

Zdroj: YouTube

K zákazu vánočních oslav se připojila také univerzita v severočínském Si-anu. Studenti se tam většinou o Vánocích scházeli s přáteli u večeře, letos ale museli sledovat propagandistické filmy. "Buďte dětmi hodnými své země a postavte se proti vulgárním západním oslavám," stálo na transparentu visícím na budově univerzity.

Na oficiálních stránkách jednoho z profesorů, který patří ke komunistické straně, bylo napsáno, že studenti věnují větší pozornost západním svátkům, než těm čínským, jako je třeba slavení jara, informuje britský server mirror.co.uk.

„V jejich očích je západ rozvinutější. Myslí si, že západní svátky jsou elegantnější než ty naše. Podle nich jsou západní festivaly módní a čínské tradiční slavnosti jsou staromódní," napsal profesor.

Zákazy ale zřejmě nebudou nic platné, jelikož Vánoce jsou pro obchodníky v Číně stejně jako jinde na světě velkou žní.

Témata: Čína | Vánoce
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama