Ázerbajdžán skoncoval se Svobodnou Evropou, Rada Evropy žádá vysvětlení

Štrasburk - Redakce Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) se v Ázerbajdžánu dostala do křížku se státní mocí. Rada Evropy dnes vydala několik ostrých prohlášení kvůli včerejšímu zásahu proti novinářům.

Ilustrační foto
doporučujeme

Generální tajemník RE Thorbjörn Jagland uvedl, že vrcholná mezivládní evropská instituce bude chtít od Ázerbájdžánu znát "důvody a právní zdůvodnění" policejního zákroku v kancelářích rádia.

"Vyzývám úřady, aby skončily se zátahy proti svobodě projevu a svobodě médií a dostály svým závazkům při ochraně lidských práv," uvedl na Facebooku komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks. V prohlášení dodal, že nejnovější incident v zakavkazské republice jasně dokládá, jakým překážkám zde novináři, aktivisté bránící lidská práva a kritici režimu čelí.

Zdroj: YouTube

Ázerbájdžánská prokuratura zástupcům RFE/RL sdělila, že důvodem vyšetřování je fakt, že jde o pracoviště financované nelegálními způsoby ze zahraničí. Redakci RFE/RL financuje vláda Spojených států. Ázerbájdžánská média dnes podle portálu orf.at uvedla, že policie zadržela nejméně dvanáct spolupracovníků rozhlasové stanice.

Již na počátku prosince soud v Baku uvalil dvouměsíční vazbu na redaktorku rádia Chadidžu Ismailovou kvůli údajnému navádění bývalého kolegy k sebevraždě. Ázerbájdžánská vláda v té době vydala dokument, ve kterém kritizovala "novodobý kolonialismus" Spojených států a obvinila novináře Svobodné Evropy z prosazování cizích zájmů v zemi.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Na olympiádě v Tokiu by mohli být v hledišti diváci

16.06.2021 10:36 Při olympijských soutěžích v Tokiu by mohlo být v hledišti až 10.000 diváků. Japonská vládní…

V Indii přibylo 62.224 nákaz koronavirem, v Brazílii 80.609

16.06.2021 08:22 V Indii pokračuje pokles denních počtů koronavirových infekcí; za posledních 24 hodin jich v této…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama