Ohromný úspěch Zoo Praha a diplomacie. Česko dostane vzácný dar

Ahmadábád (Indie) - The Times of India zveřejnily informaci o tom, že do nejmenované české zoo daruje Indie tři své lvy. "Ano, jdou k nám. Dvě samice a jednoho samce bychom měli dostat ze Zoo Sakkarbaug v Gudžarátu, Jejich rodiče mají původ v Girském lese, kde žije poslední populace indických lvů," sdělil ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Lev
doporučujeme

"Do evropského záchovného programu nepřišla čerstvá krev už více než 20 let. Evropské chovy indických lvů tak mají problémy. Přitom je důležité mít záložní populaci v lidské péči," řekl Bobek.

Lvi by do České republiky měli být přepraveni podle šéfa pražské zoo zřejmě ve druhé polovině roku 2015, podle informací indických oficiálních činitelů v Times of India možná i v únoru.

"V lednu budu v Indii podepisovat důležité dokumenty. Pokud by se vše podařilo, jednalo by se o ohromný úspěch Zoo Praha i české diplomacie," uvedl Bobek. Jednání o darování lvů podle něj trvala zhruba dva roky. Do Česka odletí zvířata speciálním leteckým spojem v klecích zakrytých ze všech stran tmavou látkou. Díky tomu si lvi neuvědomí, že je stěhují, což by velké šelmy mohlo podráždit, napsal list.

Česká zoo společně se lvy dostane podle indického listu seznam toho, jak o ně pečovat a co naopak nedělat.

Lev je jedinou kočkovitou šelmou, která vykazuje výraznou pohlavní dvojtvárnost. Samec je nejen větší než samice, ale má navíc typickou hřívu. Mláďata jsou skvrnitá a teprve ve třech letech zcela přebarví do plavé hnědi dospělých. Charakteristickým znakem lvů je ocas zakončený štětkou dlouhých chlupů.

Lvi jsou také jedinými kočkovitými šelmami, které žijí ve skupinách. U lvů afrických vedou rodinnou skupinu jeden nebo dva nejsilnější samci, kteří se však lovu neúčastní. Ten je záležitostí lvic, z nichž některé číhají v záloze a jiné jim kořist nadhánějí. Z úlovku se nejprve nasytí vedoucí samci. Samotářsky žijí většinou jen staří samci nebo naopak mladí lvi, kteří nedokážou skupinu samic účinně obránit před jinými samci. Naproti tomu u lvů indických žijí samci mimo smečku, tedy samotářsky, a sami aktivně loví, informuje zoopraha.cz.

Témata: Lvi | Indie | Česká republika
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama