Princ William přijel do Číny, musí vyžehlit žert o šikmých očích

Peking - Princ William zahájil třídenní návštěvu Číny. Jde o první cestu člena britské královské rodiny v asijské velmoci za poslední tři desetiletí. Pro následníka britského trůnu jde o složité diplomatické cvičení. Jeho otec není totiž Pekingu nakloněn a jeho dědeček zase v Číně před lety šokoval hláškou o šikmých očích.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Vnuk královny Alžběty II. se setkal s prezidentem Si Ťin-pchingem v sídle parlamentu, Velké síni lidu, a předal mu babiččino pozvání ke státní návštěvě.  Si Ťin-pching přijal pozvání s diplomaticky zdvořilým poukazem na "velký vliv britské královské rodiny nejen v Británii, ale po celém světě". Zároveň ocenil její "dlouholetý zájem a podporu čínsko-britským vztahům".

V pořadí druhý dědic královského trůnu William nezůstal hostiteli ve zdvořilosti nic dlužen a dal najevo, jak moc se těší na další body své návštěvy Číny, mezi něž patří významné obchodní centrum Šanghaj a sloní rezervace v provincii Jün-nan na jihozápadě země.

Si a William podle informace čínského ministerstva zahraničí rovněž konverzovali o fotbale, jehož velkým fanouškem hlava čínského státu je, a o ochraně životního prostředí, což je na druhé straně téma velmi blízké královninu vnukovi.

Podle webu BBC jde o Williamovu dosud nejvýznamnější zahraniční zámořskou cestu a jejím cílem je posílit vztahy Británie a Číny. Proto také stranou rozhovorů nepochybně zůstane téma loňských nepokojů v bývalé britské kolonii Hongkongu.

Jeho otec, korunní princ Charles, v Číně nikdy nebyl. Snahy zorganizovat návštěvu následníka britského trůnu narážejí na napětí kolem Charlesova přátelství s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou, kterého Peking pokládá za svého nepřítele.

Williamova cesta se uskutečňuje na pozadí tohoto napětí kolem dalajlamy. Zároveň Číňanům připomene jeden žert královnina manžela prince Philipa. Ten během návštěvy Pekingu po boku královny Alžběty II. před 29 lety při setkání s britskými studenty v Číně řekl: "Pokud zde zůstanete déle, budete mít šikmé oči."

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus kosí pasažéry na výletní lodi. Probíhá rozsáhlá evakuace

17.02.2020 14:07 Aktualizováno Japonsko dnes potvrdilo nákazu novým typem koronaviru u dalších 99 lidí na výletní lodi Diamond…

KLDR převezla svět? Z Washingtonu zní varování před novým přístupem…

17.02.2020 12:00 NÁZOR - Využívání internetu v Severní Koreji za uplynulé tři roky skokově vzrostlo o tři sta…

Covid-19 zabil už 1770 lidí, úřady zavádí další tvrdá opatření

17.02.2020 07:15 Pevninská Čína za neděli hlásí 105 nových úmrtí na nákazu smrtícím koronavirem, počet obětí nemoci…

Tchaj-wan hlásí první případ úmrtí na nákazu koronavirem

16.02.2020 14:28 Tchaj-wan dnes oznámil první případ úmrtí na nemoc vyvolávanou novým koronavirem. Zemřel muž ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama