125 milionů mrtvých během chvíle. Analytik varuje před "moderní apokalypsou"

NÁZOR - Indie a Pákistán jsou dva rivalové vyzbrojení jadernými zbraněmi s jedním z nejstarších nevyřešených územních sporů na světě, připomíná Daniel R. DePetris v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku Defense Priorities podotýká, že mezi oběma státy proběhly již tři války doplněné množstvím menších střetů.

Závěr zní jasně

V roce 1999 málem vypukla další válka poté, co pákistánské jednotky překročily územní linii u města Kargil, přičemž tato ofenziva mohla přerůst v otevřený jaderný konflikt, uvádí DePetris. Domnívá se, že takovému scénáři zamezila diplomacie tehdejšího amerického prezidenta Billa Clintona a jeho poradce pro otázky národní bezpečnosti Sandyho Bergera.

"Co by se stalo, pokud by Nové Dillí a Islámábád použily během konfliktu jaderné zbraně?" pokládá analytik otázku, která se s ohledem na historické nepřátelství, intenzivní soupeření v regionu a nacionalistickou politiku v obou zemích vznáší nad indicko-pákistánskými vztahy.

Deset amerických vědců simulovalo scénáře, které mají přinést odpověď, konstatuje DePetris. Odkazuje na studii zveřejněnou v odborném časopise Science Advances, která dospěla k závěru, že na obou stranách by mohlo zahynout až 125 milionů lidí.  

Toto ohromující číslo je důsledkem skutečnosti, že dvě po zuby vyzbrojené armády mají k dispozici nejméně 280 jaderných hlavic, vysvětluje analytik. Poukazuje, že studie je plná vědeckých měření, tudíž je pro laiky obtížně srozumitelná, ale její závěr zní jasně - ve srovnání s jadernou válkou mezi Indií a Pákistánem by všechny dosavadní válečné konflikty působily jako malé bitvy.

"Pokud by se obě vlády rozhodly zamířit tyto hlavice na velká obydlená centra, aby způsobily maximální škody, masakr by šlo přesně popsat pouze jako moderní apokalypsu," pokračuje DePetris. Připomíná zjištění vědců, že s ohledem na husté zalidnění měst v Pákistánu a Indii by i nasazení náloží o síle 15 kilotun TNT zabilo stejný počet lidí, jaký zahynul na celém světě během druhé světové války.

Pokud by byly nasazeny hlavice o síle 100 kilotun TNT, během jediného týdne by bylo o 250 % více obětí než v dosud nejničivější válce v historii, upozorňuje analytik. Dodává, že tato čísla zahrnují pouze přímé oběti atomových úderů, ale dopad takového střetu na životní prostředí by byl podobně ničivý a dalece by přesáhl hranice regionu.

Nezbývá než doufat

Sluneční záření, které dopadá na povrch Země, by pokleslo o 20-25 %, což by způsobilo pokles teplot zhruba 24 C°, uvádí DePetris. Doplňuje, že taková změna by měla masivní globální dopad na dodávky potravin, protože zemědělská produkce by poklesla o 15-30 %.

Lze jen doufat, že samotná myšlenka ztráty desítek milionů lidských životů odradí Indii a Pákistán od uvažování o možnosti nasadit jaderné zbraně, konstatuje analytik. Varuje, že to naneštěstí neplatí a pákistánská jaderná doktrína zůstává záměrně nejasná, přičemž pákistánská armáda tvrdí, že země nebude váhat s nasazením taktických atomových hlavic k zastavení případné indické konvenční invaze.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Indická doktrína sice ujišťuje, že země nenasadí jaderné zbraně jako první, ale není vyloučeno, že dochází k jejímu přehodnocování, poukazuje DePetris. Odkazuje na studii akademiků Vipinga Naranga a Christophera Clarye nedávno publikovanou v odborném časopise International Security, která zjistila, že indičtí bezpečností představitelé stále častěji hovoří o strategických přínosech "odzbrojujícího jaderného úderu v extrémní situaci".

Preventivní jaderný úder na pákistánská nukleární objekty tak není pro mnoho indických stratégů vyloučenou záležitostí, varuje analytik. Upozorňuje, že jakákoliv doktrinální změna v Indii by přirozeně vyvolala paranoiu v Pákistánu, který by zkrátka při vnější obraně stále více spoléhal na jadernou kartu, protože konvenčně za Indií zaostává a dává na vojenské účely pouze pětinovou sumu.

"Jadernou válku nelze vyhrát a nesmí být nikdy vedena," cituje DePetris slova někdejšího amerického prezidenta Ronalda Reagana. V zájmu planety a jejího přežití nabádá indické a pákistánské politiky, aby tuto mantru přijaly coby svůj oficiální postoj.

Související

Více souvisejících

Jaderné zbraně Indie Pákistán

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 31 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dá další peníze na munici pro Ukrajinu, rozhodla Fialova vláda

Prezenční studenti v doktorském studijním programu na vysoké škole by měli mít zákonem garantovaný příjem, který bude vyšší než minimální mzda. Počítá s tím návrh novely zákona o vysokých školách, který odsouhlasila vláda na středečním jednání. Projednala také návrh nového zákona o integračním sociálním podniku a schválila další příspěvek na dodávky munice Ukrajině v rámci tzv. české iniciativy.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Druhý zápas pod Haškem, druhá výhra 2:1. Ani proti Arménii ale čeští fotbalisté nepřesvědčili herně

Po pátečním duelu v Norsku a výhře 2:1 se svěřenci kouče Ivana Haška představili na domácí půdě na pražské Letné. Pro Ivana Haška šlo o první domácí zápas od jmenování do funkce a stejně jako ve zmiňovaném duelu s Nory, tak i tentokrát přátelský duel s Arménií vyhrál český tým výsledkem 2:1. A stejně jako s Norskem i tentokrát musel otáčet skóre, jelikož jako první inkasoval. Navzdory konečnému vítězství tak ani tentokrát Češi svým výkonem zrovna dvakrát nepřesvědčili.

včera

Eva Samková

Snowboardcrossař Houser na závěr sezóny SP zaznamenal životní třetí místo. Adamczyková ovládla dvě malé finále

V kanadském Mont-Sainte-Anne se o víkendu konaly poslední dva snowboardcrossařské závody v rámci Světového poháru. A i v rámci tohoto kanadského podniku vlála česká vlajka vysoko. V sobotu se o to mezi muži zasloužil nečekaně Radek Houser, který zajel životní výsledek, když skončil na senzačním třetím místě. Mezi ženami byla hlavní českou hvězdou opět Eva Adamczyková, která v sobotu i v neděli pokaždé absolvovala malé finále. V sobotu skončila pátá, stejně jako v neděli.

včera

včera

včera

Petr Fiala (ODS)

BIS odhalila proruskou vlivovou síť v Česku. Fialova vláda proti ní zasáhla

Vláda se ve středu rozhodla uvalit sankce na trojici subjektů z proruské sítě, která se pokoušela rozvíjet vlivovou operaci se závažným dopadem na bezpečnost Česka a Evropské unie. Skupina působila i v Evropském parlamentu. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se ukazuje, že Rusko se dlouhodobě pokouší ovlivňovat demokratické procesy v Evropě.

včera

včera

včera

včera

Trump jde ve stopách Horsta Fuchse. Pod tíhou finančních problémů prodává bible

Bývalý republikánský prezident Donald Trump, který má v úmyslu znovu kandidovat o Bílý dům v listopadu, začal prodávat biblické výtisky inspirované písní country zpěváka Leeho Greenwooda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy