Korejci spojte se!

Soul - Jihokorejský prezident Lee Mjong-Bak navrhl plán na sjednocení se Severní Koreou. Má tři fáze, informuje agentura The Korea Times.

371
doporučujeme

Prezident vyjádřil svoje poněkud kontroverzní přání v dnešním proslovu na počest Dne nezávislosti země a  65-tého výročí osvobození Korejského poloostrova od japonských kolonialistů.


Tři fáze „sluneční politiky“

V roce 2000 se konalo historicky první jednání mezi Severní a Jižní Koreou. Pravidelné kontakty vedly donedávna k oteplování vztahů. Teď došlo pravděpodobně k dalšímu posunu v jednáních a byly představeny tři fáze, jež mají dopomoct ke konečnému sjednocení. První fáze plánu by v sobě měla zahrnovat nastínění základů pro vytvoření míru a bezpečnosti na Korejském poloostrově. Nejdůležitějším krokem je jaderné odzbrojení severních sousedů. Druhá fáze spočívá v nastolení hospodářské integrace a spolupráce, zaměřené na podporu ekonomiky Severní Koreje. Teprve po splnění těchto podmínek budou podle jihokorejského vůdce lidé schopní překonat rozdíly mezi oběma systémy a vytvořit jednotný stát, který by chránil práva občanů. Lee Mjong-Bak dokonce mluvil i o prvním kroku jež by měl zahájit plánovanou integraci. Chce navrhnout zavedení zvláštní daně pro získávání peněz potřebných k zajištění procesu sjednocení. Podle propočtů agentury Reuters by pro takovou změnu struktury poloostrova bylo potřeba více než 1 bilión USD.

„Chcete-li získat potřebné finanční prostředky, budete muset po dalších 60 let platit o 2 procenta vyšší daně než dnes“ vzkazuji analytici Korejcům.


Lee Mjong-Bak věří, že vytoužené propojení nakonec proběhne, ale neodvažuje se předvídat, kdy k tomu může dojít. V poslední době nepatří vztahy mezi oběma zeměmi mezi nejlepší ba dokonce neustále trvá válečný stav, jelikož Korejská válka (1950-1953) skončila podepsáním příměří, nikoli mírovou smlouvou.

Konec provokace

Obě strany se snaží o co největší demonstraci svých vojenských možností. Jižní Korea zahájila námořní cvičení v Žlutém moři 5.srpna. Akce měla být především reakci na potopení lodě „Cheonan“ (pozn. jihokorejská loď, která byla podle analytiků torpedována ponorkou Severní Koreje) v březnu tohoto roku. Těsně po skončení cvičení reagovala Severní Korea vystřelením 110 rán směrem ke sporné hranici s Jižní Koreou. Neustálé rozepře nepřinesly nic dobrého. Ministři obrany obou stran se dokonce nechali slyšet, že jsou připraveni zaútočit. Dnešní proslov Mjong-Baka je proto více než překvapivou změnou, kterou by uvítali jak obyčejní Korejci, tak i zahraniční analytici, jež v minulosti vyjadřovali obavy o bezpečnost na poloostrově.

Veřejnost vítá změnu

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že více než 60 procent Jihokorejců jsou pro sjednocení. Ovšem s ohledem na výše zmíněné náklady by uvítali pomalejší proces, který by nezatěžoval státní rozpočet. Je ale nutné podotknout, že mladá generace na tuto skutečnosti pohlíží úplně jinak. Tvrdí, že sjednocení již není možné. Padesátiletá izolace se podle mladých Korejců podepsala jak na mutaci jazyku, tak i na kultuře a zvycích. Jižní Korea je již svébytným národem.

Světlo na konci tunelu

Pokud se ale korejský poloostrov skutečně spojí v jediný celek, může v budoucnu působit jako velice významný člen skupiny tzv. Asijských tygrů. Za povšimnutí stojí i jejich vojenský potenciál. Nezbývá nic než jen doufat, že integrace udělá tečku za dlouhodobým asijským konfliktem a bude ve prospěch všech zúčastněných stran.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Karanténa čeká 120 milionů Indů, Hongkong zpřísňuje opatření

14.07.2020 16:37 Aktualizováno Některé asijské země se nyní kvůli zvýšeným počtům nových případů nákazy koronavirem vrací k…

Primárky v Hongkongu mohly být nezákonné, tvrdí čínský styčný úřad

14.07.2020 11:52 Primární volby, které tento víkend v Hongkongu pořádalo prodemokratické hnutí, by mohly být podle…

Pompeo: USA odmítají nároky Pekingu na zdroje v Jihočínském moři

14.07.2020 07:18 Spojené státy ode dneška považují za nelegitimní takřka všechny významnější nároky Pekingu týkající…

V Kazachstánu řádí smrtelnější nemoc než covid, varuje Čína. Úřady to…

13.07.2020 22:28 Aktualizováno Svět zasáhla další vlna strachu, když čínská ambasáda v Kazachstánu varovala před neznámou nemocí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy