Svět si neví rady s KLDR. Dostanou se ke slovu jaderné zbraně USA?

Co budou Washington a jeho spojenci dělat se Severní Koreou? Tak zní otázka, kterou pokládá Bennett Ramberg, který pracoval jako analytik v americkém Úřadu pro politicko-vojenské záležitosti během vlády prezidenta George Bushe staršího. Ve svém komentáři pro server Reuters se zamyslel nad eventualitou rozmístění amerických atomových zbraní na Korejském poloostrově.

Výbuch atomové bomby

Kimův jaderný piedestal

Analytik připomíná, že v lednu 2016 Pchjongjang otestoval svou čtvrtou jadernou nálož a o měsíc později vypustil na oběžnou dráhu satelit, aby získal další data pro vývoj mezikontinentálních balistických raket. Ramberg dodává, že severokorejští inženýři mezitím pokračují ve výrobě štěpného materiálu, který by v nadcházejících letech mohl posloužit k výrobě desítek atomových zbraní.

"Mezinárodní odpověď je nadále neefektivní," konstatuje Ramberg. Uvádí, že po ostrých slovech zainteresovaných zemí Rada bezpečnosti OSN nedávno odpověděla na nové kolo severokorejských testů působivým souborem nových sankcí. Ty mají zastavit pohyb nelegálních zásilek prostřednictvím kontroly zboží směřujícího do a ze Severní Koreje, zakazují prodej leteckého a raketového paliva Pchjongjangu, blokují možnost KLDR provádět mezinárodní finanční transakce a zakazují vývoz severokorejského uhlí a nerostů, vyjmenovává analytik.

Dle Ramberga však toto nestačí. "I v kombinaci s předchozími sankcemi to nesesadí Severní Koreu z jejího jaderného piedestalu, je jednoduše příliš pozdě," kritizuje v komentáři.     

Analytik se především domnívá, že je nepravděpodobné, že se severokorejský vůdce Kim Čong-un vzdá zbraně, která jeho zemi řadí do exkluzivního jaderného klubu. Pchjongjang investoval příliš a zašel hodně daleko, aby vybudoval jaderný program, který mu poskytuje nukleární odstrašení a nástroj zastrašování, vysvětluje Ramberg. Navíc připomíná, že historie opakovaně ukázala, že sankce se pravděpodobně nepodaří plně či dostatečně uplatňovat tak, aby KLDR skutečně zmáčkly. Washington a jeho spojenci proto dle expertova mínění si musí nyní uvědomit, že nastal čas dosavadní taktiku přehodnotit.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.   

Přizpůsobení strategie již začalo, soudí Ramberg. Odkazuje na závazek Jižní Koreje několik nadcházejících let zvyšovat svůj vojenský rozpočet a modernizovat své konvenční síly, počínající jihokorejskou dislokaci střel dlouhého doletu země-země a objednávku amerických bojových letounů F-35. Soul též jedná s Washingtonem o rozmístění pokročilého systému protiraketová obrany THAAD, což spolu s celkovým posilováním armády dle analytika zvyšuje jihokorejský odstrašující potenciál.    

Jsou jaderné zbraně odpovědí?

Přesto se mnoho Jihokorejců stále obává, že vojenská opatření jejich země nebudou dostatečná, deklaruje Ramberg. Poukazuje na volání části konzervativních zákonodárců a dalších vládních i opozičních politiků po zisku jaderné zbraně. Pokud by k tomu došlo, Soul by následoval cestu několika zemí - Sovětského svazu, Velké Británie, Francie a Pákistánu - které tímto způsobem reagovaly atomovou zbraň v rukou svého protivníka, píše expert. Ihned však dodává, že takový krok by znamenal porušení Smlouvy o nešíření jaderných zbraní a Jižní Koreu by obrátil proti jejímu klíčovému spojenci, Spojeným státům, které zarputile odmítají rozšiřování atomových zbraní bez ohledu na to, zda jde o přátele či protivníky.       

Jaderný arzenál by navíc způsobil Soulu i další problémy, soudí analytik. Nepochybuje sice o technických schopnostech země vyrobit jadernou zbraň, ale konstatuje, že by mohlo trvat dlouhé roky, než se podaří vyladit příslušný nosič a vytvořit efektivní doktrínu jejího nasazení. Ramberg uvádí, že takové úsilí by bylo nákladné a zákonitě by odvedlo finance z jiných životně důležitých složek ozbrojených sil, nehledě na vzedmutí hněvu Číny.      

"Dojem ohledně Severní Koreje, že z její bomby nevzejde nic dobré, zůstává kritický," pokračuje Ramberg. To podle něj přináší otázku, zda by nebylo dobré, aby USA vrátily na území Jižní Koreje své jaderné zbraně, které odtamtud stáhly v roce 1991 na konci studené války. "Není na čase, s ohledem na nezmenšující se jaderný výzkum KLDR, přehodnotit rozhodnutí z roku 1991?" ptá se analytik.   

Ramberg připouští, že opětovná instalace uvedených zbraní by přinesla mnoho dalších problémů: Došlo by k posílení odstrašení, nebo by krok učinil Pchjongjang náchylnější k odpalu? Získal by Soul dostatečné záruky, aby opustil své koketování s vlastní jadernou zbraní? Nestačily by jaderné zbraně rozmístěné na moři? Pak je zde dle analytika otázka reakce Pekingu: Znamenal by návrat zbraní na jihokorejské území prudké zhoršení americko-čínských vztahů? Demonstroval by závazek Washingtonu bránit bezpečnost svých spojenců ve východní Asii?

Tyto otevřené otázky si zasluhují velkou veřejnou debatu ve Spojených státech a Jižní Koreji, píše Ramberg. Upozorňuje však na další klíčovou věc, která zůstává zdánlivě skrytá: "Není na čase, aby se Spojené státy obrátily na Severní Koreu a formálně uznaly, co nemohou změnit, tedy to, že Severní Korea je země s jaderným arzenálem - nikoliv jako laskavost tamnímu stalinskému režimu, ale za účelem principu něco za něco, případně vytvoření oficiálních zastupitelských misí v hlavních městech obou zemí?" To by dle analytika přineslo stálý osobní komunikační kanál, který může snížit riziko války a tlumit tense.

Alternativa - udržovat KLDR v ještě větší izolaci - zachovává iluzi, že Pchjongjang může být nadále sankcionován či jinak přiměn k tomu, aby se vzdal své jaderné bomby, míní Ramberg. Uzavírá, že úkolem nyní není posilovat donkichotskou politiku, ale realizovat takovou strategii, která zajistí, že Kimova bomba nebude u zrodu jaderné války v 21. století.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.         

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, tvoří se kolony

18.09.2021 11:11 Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami dnes na letišti v Mošnově na…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 14:17 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pákistán bude zadržovat české horolezce, dokud nezaplatí náklady na…

18.09.2021 15:34 Dva zachránění čeští horolezci zůstávají v Pákistánu. Úřady je budou zadržovat Gilgitu, dokud…

KLDR odpálila dvě balistické rakety, uvedla Jižní Korea

15.09.2021 07:48 Severní Korea dnes podle jihokorejské armády odpálila dvě balistické rakety. Japonsko uvedlo, že…

MONITOR: Represe v Číně akcelerují. Zaznělo varování před plány Si Ťin…

14.09.2021 00:01 Přes pětapadesáti lety se Čína otřásala, jelikož tehdejší vůdce Mao Ce-tung zahájil tzv. kulturní…

V Indii umírají desítky lidí na epidemii dengue

13.09.2021 21:06 Epidemie horečky dengue si od začátku září zřejmě vyžádala desítky obětí v severoindickém státě…

KLDR tvrdí, že úspěšně otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu

13.09.2021 07:54 Severní Korea dnes oznámila, že o víkendu úspěšně otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu.…

Austrálie od EU koupila milion dávek vakcíny

12.09.2021 08:15 Austrálie od Evropské unie nakoupila milion dávek vakcíny od společnosti Moderna, oznámil dnes…

Austrálie hlásí nový rekord v počtu nakažených

11.09.2021 22:04 Aktualizováno V Austrálii bylo za dnešek 2077 počet pozitivně testovaných na covid-19 a padl tak jen den starý…

Sydney otevře podniky a služby, až se naočkuje 70 procent lidí

09.09.2021 09:21 V australském Sydney se po několikaměsíční uzávěře otevřou znovu restaurace, bary, tělocvičny a…

Část Austrálie nejspíš kvůli koronaviru otevře hranice až příští rok

06.09.2021 07:59 Západní Austrálie nespíš kvůli pandemii covidu-19 otevře své hranice pro cestovatele ze zbylých…

U východního pobřeží Austrálie zabil žralok surfaře

05.09.2021 08:40 U východoaustralského pobřeží dnes zemřel surfař po útoku žraloka. Muž podle záchranné zdravotnické…

Související:

Právě se děje

reklama