Kdo neznal Korán, toho popravili. Detaily o útoku na kavárnu v Dháce

Dháka - Teroristické komando vtrhlo v pátek večer do kavárny v bangladéšském hlavním městě Dháce. Při útoku zahynulo dvacet rukojmí. Teroristé ty, kteří neznali Korán, nemilosrdně popravili. Mezi oběťmi jsou cizinci i mladí lidé, kteří měli celý život před sebou.

Korán
doporučujeme

Při útoku zahynulo devět Italů, sedm Japonců, Indka, Američanka a dva Bangladéšané. Teroristé zabili devět žen a jedenáct mužů. Při přestřelkách také zemřeli dva policisté a šest teroristů. Jednoho bezpečnostní složky zajali živého. K útoku se přihlásil Islámský stát, podle místních úřadů ale útočili Bangladéšané, kteří se hlásí k radikálnímu islámu. Útočníci podle úřadů neměli žádné napojení na zahraniční teroristickou organizaci.

Podle armádního velitele generála Naima Asrafa Chowdhuryho byla většina rukojmí bezcitně povražděna noži a mačetami v průběhu noci. Jeden z Bangladéšanů, kteří byli v době útoku v kavárně, popsal, jaké peklo teroristé rozpoutali.

"Cizince odvedli do patra. Bangladéšany nechali dole u stolu. Lidi, kteří uměli recitovat korán, nechali na živo, ostatní mučili. Ti, kteří znali Korán, byli ušetřeni. Dokonce jim teroristé dali i jídlo," popsal podle listu Daily Mail Hasnat Karim, který byl uvnitř se svou rodinou.

Italský ministr zahraničí zveřejnil jména devíti italských občanů, kteří při útoku zahynuli. Všichni byli v Bangladéši coby zaměstnanci textilních firem. Mnozí z nich měli doma v Itálii malé děti. Třeba sedmačtyřicetiletý Cristian Rossi z Udine měl v Itálii tříleté holčičky. Tříletou dceru měla doma třiatřicetiletá Maria Rivoliová. Italští fotbalisté měli k uctění památky obětí útoku při čtvrtfinálovém zápase fotbalového mistrovství Evropy na pažích černé pásky.

Psali jsme:  

Teroristé neměli slitování. Mezi oběťmi jsou také tři studenti amerických univerzit. Dva studovali na univerzitě Emory v Atlantě. Teprve osmnáctiletá Abinta Kabirová se narodila v Miami, její rodina pochází právě z Bangladéše. Druhým rokem studovala na univerzitě.

"Byla vždy velmi nadšená. Hodně mluvila během debat ve třídě, také o své lásce k Bangladéši, k lidem, kultuře a historii," vzpomínal na svou bývalou studentku profesor David Leinweber. "Je to tragédie, která jde mimo moje chápání," dodal. Abinta cestovala do Bangladéše, aby navštívila rodinu.

Při útoku zemřel také její spolužák Faraaz Hossain, který letos dokončil bakalářské studium a po prázdninách se chystal nastoupit na magisterský obor. Hossain se v Dháce narodil.

Teprve 19 let bylo další z obětí řádění fanatiků, studentce Tarishi Jainové. Tarishi pocházela z Indie, ale studovala na prestižní University of California - Berkeley, její otec podnikal v Dháce v textilním byznysu. Tarishi byla v Bangladéši na stáži, kterou organizovala univerzita.

"Jsme zdevastováni zprávou o smrti Tarishi Jainové. Byla to chytrá a ambiciózní mladá žena s velkým srdcem. Chceme vyjádřit naše nejhlubší kondolence její rodině, přátelům a celé komunitě studentů v Berkeley," uvedla ředitelka Centra pro bangladéšská studia Sanchita Saxenová.

Témata: Bangladéš | Terorismus
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dalajlama dostal první dávku očkování proti koronaviru

06.03.2021 10:50 Tibetský náboženský vůdce dalajlama dnes dostal první dávku očkování proti koronaviru.…

Nový Zéland zasáhla tři zemětřesení, hrozí tsunami

04.03.2021 21:50 Aktualizováno Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před tsunami a nařídily evakuaci…

Po středečním brutálním zásahu policie v Barmě pokračují protesty

04.03.2021 10:03 Barmská policie dnes zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří se shromáždili v největším…

Při protestech v Barmě dnes zemřelo 38 lidí. Zatýkají se novináři, mezi…

03.03.2021 19:57 Na několika místech Barmy při dnešních protestech proti únorovému vojenskému puči zemřelo 38 lidí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama