Thajsko obvinilo tři aktivisty kvůli zprávě o armádním mučení

Bangkok - Úřady v Thajsku obvinily tři ochránce lidských práv ze zločinného pomlouvání kvůli zprávě o tom, že se vojáci na jihu země dopouštějí mučení.

Bangkok
doporučujeme

Obviňování vojáků z přehmatů v dlouhém boji proti muslimským povstalcům na jihu Thajska sice není žádnou novinkou, ale v posledních letech prudce stoupl počet případů, kdy byl v zemi využit vůči kritikům vojenské vlády zákony trestající "pomluvy", upozornila dnes stanice BBC na svém webu.

Obviněné trojici nyní hrozí více než dva roky za mřížemi, pokud je soud shledá vinnými z pomlouvání vojáků, a další tři roky, pokud je soud usvědčí i z porušení zákona o zločinech s použitím počítače.

Trojice zveřejnila v únoru dlouhou zprávu založenu na výpovědích 54 lidí, kteří tvrdili, že je vojáci ve vězení mučili. Mučící metody zahrnovaly fyzické násilí, výhrůžky a také dušení.

Armádní důstojníci, kteří popřeli pravdivost těchto výpovědí, se dožadovali jmen svědků. To autoři odmítli kvůli obavám o bezpečnost lidí, kteří vypovídali.

"Je krutým paradoxem, že (thajské úřady) pronásledují aktivisty, kteří odhalili odporné praktiky," uvedl generální tajemník Amnesty International Salil Shetty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Teherán žádá RB OSN, aby odsoudila vraždu íránského jaderného fyzika

28.11.2020 12:03 Aktualizováno Írán vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby odsoudila vraždu prominentního íránského jaderného fyzika…

Hackeři z KLDR se snažili napadnout vývojáře vakcíny, Jižní Korea útok…

27.11.2020 14:34 Aktualizováno Jihokorejská tajná služba zmařila pokusy Severní Koreje o hackerský útok na firmy v Jižní Koreji,…

Spor kvůli masu se vyostřil. V tchajwanském parlamentu létaly vepřové…

27.11.2020 14:21 Zákonodárci z hlavní tchajwanské opoziční strany dnes způsobili rozruch v parlamentu, když kvůli…

Australská armáda se chystá propustit 13 elitních vojáků, vraždili v…

27.11.2020 12:29 Australská armáda uvědomila 13 členů speciálních sil o jejich pravděpodobném propuštění kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama