170 mrtvých, 7800 nakažených. Wuchanský koronavirus řádí, pronikl do Tibetu

Nový typ koronaviru se už rozšířil do všech oblastí a provincií Číny. Uvedly to dnes čínské úřady poté, co byla nákaza zaznamenána i v Tibetu. Podle aktuální bilance si virus dosud vyžádal v Číně 170 obětí a přes 7800 infikovaných. Řada světových zemí, včetně České republiky, zpřísnila opatření, aby zabránila dalšímu šíření koronaviru. Česko pozastavilo vydávání víz pro čínské občany a nepřijímá v Číně ani nové žádosti o víza.

Ilustrační foto
doporučujeme

Rusko se rozhodlo uzavřít od pátku svou hranici na Dálném východě. Dnes se má kvůli novému koronaviru znovu sejít krizový štáb Světové zdravotnické organizace (WHO), který rozhodne, zda nákazu prohlásí za globální stav zdravotní nouze.

Kromě Číny, z jejíhož jedenáctimilionového města Wu-chan v provincii Chu-pej se začal virus šířit koncem loňského roku, byla infekce zaznamenána u asi stovky lidí ve dvacítce zemí světa. První případy nákazy oznámila dnes druhá nejlidnatější země světa Indie a také Filipíny. V České republice zatím virus potvrzen nebyl. Oběti koronaviru 2019-nCoV, který vyvolává onemocnění s příznaky chřipky a někdy může způsobit i zápal plic, jsou zatím jen v Číně a převážně jsou to starší či už dříve jinak oslabené osoby.

Z Wu-chanu už první země evakuovaly své občany. Asi 400 lidí přepravilo dvěma letadly zpátky do vlasti Japonsko, přičemž tři z nich byli po návratu pozitivně testováni na nový typ koronaviru. Do USA mezitím přiletěla první skupina Američanů z Wu-chanu. O evakuaci má zájem také pět Čechů, o možnosti jejich přepravy jedná česká diplomacie s Francií a Británií. Vyloučena není ani spolupráce s Německem, uvedl dnes ministr zahraničí Tomáš Petříček. Paříž i Londýn plánují vyslání svých letadel do Číny v sobotu, záleží to ale na povolení čínských úřadů. Premiér Andrej Babiš zmínil i možnost vyslat do Číny český vládní speciál.

Rusko dnes oznámilo, že od pátku uzavře svou hranici na Dálném východě, konkrétně půjde o 16 přechodů na hranici s Čínou. Zasažena bude automobilová i vlaková doprava. Ruské úřady rovněž pozastavily vydávání elektronických víz pro Číňany.

Ochranná opatření přijímá také řada firem. Například švédský nábytkářský řetězec IKEA dnes oznámil, že kvůli šíření nového koronaviru dočasně uzavřel všechny své prodejny v Číně.

Také aerolinky omezují lety do Číny, mimo jiné i kvůli poklesu poptávky o tyto spoje. Britská letecká společnost British Airways dnes až do konce února zrušila všechny přímé lety do pevninské Číny. Už ve středu oznámila německá společnost Lufthansa, že přerušuje s okamžitou platností spojení s pevninskou Čínou, a to až do 9. února. Do pevninské Číny přestaly létat z Evropy například také aerolinky Iberia či Finnair. Společnosti KLM či Air France zatím jen počet letů omezily. Premiér Babiš dnes řekl, že zvažuje, že vládě navrhne dočasně zakázat veškeré lety z Číny.

Tisíce cestujících dnes uvázly na palubě výletní lodi v přístavu města Civitavecchia severně od Říma, protože u dvou čínských pasažérů existuje podezření na koronavirus. Vylodění zakázaly v obavě z případného rozšíření nemoci italské úřady.

Koronavirus způsobil masivní nárůst v poptávce po rouškách a respirátorech. Pouze 40 procent čínských továren na respirátory, které dodávají polovinu celosvětové poptávky, ale po čínském lunárním Novém roce už obnovilo produkci, uvedl čínský úředník v rozhovoru pro státní média.

S rostoucím nedostatkem ochranných masek na trhu zaznamenala velký nárůst v poptávce z Evropy a Asie také česká firma Pardam z Roudnice nad Labem.

"Máme zcela vyprodáno (...) Nyní se co nejvíce snažíme zvýšit produkci," uvedla podle agentury Reuters specialistka přes výzkum a vývoj v Pardamu, Jana Růžičková. "Poptávka (...) se v uplynulých čtyřech dnech zvýšila o 57.000 procent," doplnila s tím, že uspokojit takovou poptávkou je nemožné i pro velmi etablovanou firmu.

Akciové trhy ve světě dnes v souvislosti s nárůstem nových případů nákazy pokračovaly v poklesu. Nejvýraznější ztráty mají asijské trhy, kde pokles přesahuje jedno procento, příznivější situace je v Evropě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama