Australským slovem roku se stala "klobása demokracie"

Sydney - Slovo roku si po Británii, Německu a Rakousku zvolila také Austrálie. Je jím výraz "klobása demokracie" (democracy sausage), který získal popularitu během letošních voleb, když si voliči kupovali u volebních místností občerstvení v podobě grilovaných klobás.

Přidejte svůj názor

Grilování klobás, ilustrační fotografie
doporučujeme

Národní jazykové centrum své rozhodnutí zdůvodnilo tím, že výraz se silně rozšířil hlavně na sociálních sítích. Předčasné parlamentní volby se v Austrálii letos konaly 2. července.

Psali jsme:  

Slovní spojení "klobása demokracie" se podle agentury AP poprvé objevilo v roce 2012, když se u volebních místností prodávaly grilované hovězí klobásy. Termín se ale zpopularizoval až během těch letošních voleb. Premiér Malcolm Turnbull se v den voleb sám chopil grilovacích kleští u stánku před volební místností v Sydney a klobásy voličům podával. Když klobásu ochutnal lídr opozice Bill Shorten, řekl, že "takto skvěle chutná demokracie".

"Democracy sausage" je podle slovníku vydávaného australským jazykovým centrem "grilovaná klobása na plátku chleba, která se prodává u volebních místností v den voleb".

Dalším kandidátem na slovo roku byl například výraz "shoey" (od anglického slova shoe, neboli bota), který označuje konzumaci alkoholu z boty.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otřesné. Ženu prodali do Číny, domů se vrátila na pokraji smrti

15.12.2019 18:38 Aktualizováno Samíju Davídovou prodala její rodina jako nevěstu do Číny, tam ale strávila pouhé dva měsíce. Když…

Velmi silné zemětřesení zasáhlo Filipíny. Řítily se domy, zahynula malá…

15.12.2019 11:04 Aktualizováno Filipínský ostrov Mindanao dnes postihlo zemětřesení o síle 6,8 stupně. Americká geologická služba…

Počet obětí erupce novozélandské sopky vzrostl, pět turistů je v kritickém…

15.12.2019 09:11 V nemocnici australského Sydney v sobotu zemřel muž zraněný při nedávné erupci sopky na…

Padne správkyně Hongkongu? Číně dochází trpělivost, varují analytici

14.12.2019 12:44 Správkyně Hongkongu Carrie Lamová dnes přijela na čtyřdenní oficiální návštěvu Číny. Je to její…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama