Co Čína zatajuje? Okolo středečního útoku v provincii Sin-ťiang se vznáší otázníky

Peking - Do ústředí komunistické strany v neklidném regionu Sin-ťiang ve středu vrazilo auto a byla odpálena bomba. Jedna osoba byla zabita, všichni čtyři útočníci byli zastřeleni, oznámila čínská média. Nejzápadnější oblast Číny je plná napětí mezi muslimskou komunitou Ujgurů, pro které je provincie domovem, a Chany, kteří jsou v Číně etnickou většinou.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Čínská vlajka, ilustrační fotografie

Oficiální zpráva Sin-ťiangské zpravodajské agentury nepodává žádné bližší detaily. Její anglická verze označuje incident za teroristický útok. Čínská vláda připisuje násilnosti v regionu islámským extrémistům. Podle lidsko-právních skupin a exulantů na vině je spíše vztek z čínské kontroly nad náboženstvím a kulturou Ujgurů, upozorňuje The Guardian. Čína podezření z represí v Sin-ťiangu odmítá.

Pro západní novináře je obtížné dělat zpravodajce v Sin-ťiangu, takže je téměř nemožné nezávisle posoudit tamní bezpečností situaci, odůvodňuje The Guardian nedostatek bližších informací. Dilxat Raxit, mluvčí exulantské skupiny World Uyghur Congress, pochybuje o oficiální verzi. „Silně pochybuji o celkovém počtu obětí a důvodu tohoto incidentu podle oficiálních zpráv, které postrádají transparentnost," napsal v e-mailovém prohlášení.

Čínská vláda hlásila několik předcházejících incidentů se zpožděním. Útok v uhelném dole v září 2015, v němž alespoň 16 lidí zemřelo, byl vládou hlášen až o dva měsíce později, když oznámila, že bezpečnostní síly zabily 28 ze zúčastněných „teroristů."

Čína se velmi obává nepokojů v Sin-ťiangu, protože ten je důležitým prvkem v čínském monstrózním plánu nové Hedvábné stezky. Sin-ťiang sousedí s Pákistánem a Afghánistánem, zeměmi s vysokou mírou islámského extremismu. Podle výroční zprávy Americko-čínské hospodářské a bezpečnostní hodnotící komise právě pákistánské teroristické skupiny představují značné bezpečnostní riziko pro Čínu.

Témata: Čína | Terorismus
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změny v Kazachstánu: Prezidentem je Tokajev, už stihl přejmenovat metropoli

20.03.2019 13:28 Aktualizováno Kazašský parlament dnes schválil přejmenování hlavního města země, které nyní namísto Astany ponese…

Japonsko jde tvrdě proti KLDR, sankce prodlouží o další dva roky

20.03.2019 10:34 Japonsko jednostranně prodlouží o další dva roky sankce vůči Severní Koreji. Podle agentury Reuters…

Šokující roztržka: Australský premiér zkritizoval Erdogana, omluvu…

20.03.2019 07:17 Aktualizováno Australský premiér Scott Morrison dnes odsoudil jako "nerozvážné, hanebné a hluboce urážlivé"…

Začaly pohřby obětí masakru v Christchurch

20.03.2019 07:13 Aktualizováno Na Novém Zélandu dnes pochovali první dvě z padesátky obětí střelby ve dvou mešitách ve městě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama