Větrné elektrárny nefungují. Je to všechno jen drahá propaganda, říkají kritici

Peking - Čína má dostatek větrných turbín, aby mohla generovat dostatek elektřiny pro napájení malé země. Na okraji pouště Gobi stojící větrná elektrárna Jiuquan se svými více než 7000 turbínami je symbolem čínské snahy ovládnout světový trh s obnovitelnou energií. Nicméně, v současnosti používá Čína jen 40% její kapacity, píše New York Times.

Větrné elektrárny

Na větrné farmě nyní mnohé z turbín pouze nečinně stojí z důvodů nízké poptávky. Pracovníci počítají, kolik energie by turbíny přinesly kdyby existovalo více kupujících, a přemýšlejí, jestli a kdy přinesou nějaký zisk. „ Není toho moc, co můžeme udělat právě teď," říká Zhou Shenggang, manažer státní energetické společnosti. Problémy větrné energie se promítly do morálky, produktivity i platů. Jiné větrné farmy v této oblasti se uchýlily k propouštění, říkají pracovníci. „Jedině stát může zasáhnout,“ říká Zhou o nepříjemné situaci.

Větrná základna v Jiuquan byla schválená vládou v roce 2008. Vláda slíbila investovat 17,4 miliard $ v roce 2020 a vybudovat rozsáhlou farmu schopnou generovat 20 gigawattů elektřiny, což je více než kombinovaná kapacita větru několika zemích. Ale i přes masivní investice se nedokončený projekt jen pomalu rozjíždí. Podle statistik sestavovaných Státní energetickou správou bylo až 39% větrné kapacity promrháno. Podle Paola Frankla, vedoucího divize obnovitelných zdrojů energie v Mezinárodní agentuře pro energii, je neefektivnost větrné farmy „astronomicky vysoká“.

Čína ambiciózně postavila více než 92.000 větrných turbín po celé zemi, schopné generovat 145 gigawattů elektřiny, což je téměř dvojnásobek kapacity větrných farem ve Spojených státech. Jedna ze tří turbín na světě je nyní v Číně, a vláda přidává každou hodinu více než jednu.  Nicméně, i tak Čína zaostává za výrobou elektrické energie za USA. Větrná energie nyní tvoří 3,3% z výroby elektrické energie v Číně, zatímco v USA je to 4,7%.

Důvody nízkých čísel je mnoho. Jedním je hospodářské zpomalení Číny. Dalším je nedostatek přenosných linek pro přepravu elektřiny z venkovských oblastí na severu a západu Číny do nejrychleji rostoucích měst. Podle Greenpeace aktivistky z Pekingu Yan Jing ale samotné budování přenosných linek nepomůže, protože vláda tak jako tak bude mít problém přesvědčit firmy v silně rozvinutém východním pobřeží, aby nakupovaly elektřinu od vzdálených provincií. „ Úřady nedokázaly vzít v úvahu faktor poptávky, jmenovitě. "jak můžeme jít blíž ke kupci?“, říká.

Podle Yan by měl být větší rozvoj čisté elektřiny ve východní části Číny, takže elektřina by mohla být využívána lokálně. I úředníci uznávají, že zaměření se na budování turbín daleko od městských center vytvořilo nerovnováhu. Yongjian, úředník Státní energetické správy, říká, že vláda by nyní měla stavět většinu nových turbín na východě. Nicméně, to se může ukázat jako velice obtížné vzhledem k tomu, že není dostatek silných větrů a nezastavěné půdy. Na východě též převládají uhelné elektrárny, které taktéž stojí za pomalým využíváním větrné energie. Státní úřednících přes plány čínského vedení doposud preferují uhelný energetický průmysl.

Odpor ze strany místních úřadů a vyřešení nedostatků turbín jsou určujícími faktory ovlivňujícími čínský úspěch na tomto poli. Podle Frankla je to částečně politický boj a tentýž pohled sdílí i Sebastian Meyer, výzkumný a poradenský ředitel Azure International, poradenské firmy ohledně obnovitelných energií v Pekingu. Čína podle něj musí prosadit bolestivé politická rozhodnutí jako je větší flexibilita při stanovování cen energií. Podle čínských představitelů jsou výzvy, kterým větrná energetika čelí, bolestmi růstu a tvrdí, že investice do obnovitelných zdrojů se vyplatí v dlouhodobějším horizontu. Náklady na energie rychle klesají s pokroky v technologii a díky tomu se toto odvětví energetiky učiní více konkurenceschopnější vůči uhlí a zemnímu plynu.

Kritici nicméně namítají, že se jedná jen o nákladnou propagandu, která má v očích světa ukázat Čínu jako životního prostředí dbalou velmoc. "Tyto masivní a nepraktické rozvoje zelené energie kladou zbytečnou zátěž na daňové poplatníky a spotřebitele," říká Chris Warren, mluvčí Institute for Energy Research. „ Celou tu dobu, Čína nadále používá uhelnou elektřinu, protože je to cenově dostupnější, spolehlivější a praktičtější než větrná elektřina."Podle Daily Cancer News Foundation větrná elektřina je vysoce nespolehlivá, nefunguje v dobách, kdy je potřeba a narušuje rozvodnou síť.

Přes 350 indonéských zdravotníků očkovaných čínskou vakcínou se nakazilo…

17.06.2021 19:20 Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19…

Severní Korea čelí nedostatku potravin, přiznal Kim Čong-un

17.06.2021 09:37 Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém zasedání přiznal, že země čelí nedostatku potravin…

Čínská vesmírná loď Šen-čou 12 odstartovala k vesmírné stanici, již Čína…

17.06.2021 04:29 Z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě Číny dnes odstartovala vesmírná loď Šen-čou…

V Barmě byla vypálena vesnice, podle místních požár založila armáda

17.06.2021 03:37 Bezpečnostní složky v centrální Barmě vypálily vesnici poté, co se na místě střetly s odpůrci…

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Na olympiádě v Tokiu by mohli být v hledišti diváci

16.06.2021 10:36 Při olympijských soutěžích v Tokiu by mohlo být v hledišti až 10.000 diváků. Japonská vládní…

V Indii přibylo 62.224 nákaz koronavirem, v Brazílii 80.609

16.06.2021 08:22 V Indii pokračuje pokles denních počtů koronavirových infekcí; za posledních 24 hodin jich v této…

Sportovcům hrozí na olympiádě vyhoštění ze země, pokud poruší covidová…

15.06.2021 18:38 Zahraniční sportovce čekají na odložených olympijských a paralympijských hrách v Tokiu přísné…

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Související:

Právě se děje