Exministr financí Tsang bude kandidovat na vůdce Hongkongu

Hongkong - Bývalý hongkongský ministr financí John Tsang dnes oznámil, že se bude ucházet o funkci šéfa místní vlády. Podle analytiků není Tsang tak těsně napojen na Peking jako stávající vůdce Hongkongu Leung Čchun-jing.

Hongkong
doporučujeme

Bývalá britská kolonie Hongkong přešla v roce 1997 pod správu centrální čínské vlády. Příštího vůdce Hongkongu bude stejně jako toho předchozího volit 1200členná volební komise, v níž převažují přívrženci Pekingu. Hlasování je plánováno na 26. března.

Největším soupeřem bude pro Tsanga zřejmě dosavadní druhá nejvyšší představitelka Hongkongu Carrie Lamová, která rezignovala na svou funkci minulý týden. Jak uvedla agentura AFP, právě ona se mezi kandidáty na správce Hongkongu těší největší přízni čínské centrální vlády.

Také Tsang ale v minulosti zdůrazňoval význam vztahů Hongkongu s pevninskou Čínou a stoupence nezávislosti označil za "extrémní menšinu".

Kromě Tsanga, který podal demisi již v prosinci, a Lamové oznámili svou kandidaturu také další dva významní uchazeči, napsala agentura Reuters.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sportovcům hrozí na olympiádě vyhoštění ze země, pokud poruší covidová…

15.06.2021 18:38 Zahraniční sportovce čekají na odložených olympijských a paralympijských hrách v Tokiu přísné…

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama