Nejnebezpečnější tvor v Austrálii? Závěry nového výzkumu vás překvapí

Sydney - V Austrálii žije celá řada nebezpečných zvířat jako hadi, pavouci či medúzy. Podle nového průzkumu, o němž informuje agentura AAP, ale číhá vůbec to největší riziko jinde.

Austrálie
doporučujeme

Odborníci zjistili, že více než polovinu všech obětí zařazených do kolonky "kousnutí, uštknutí, bodnutí či žahnutí jedovatého tvora" v letech 2000 až 2013 měl na svědomí anafylaktický šok.

Během sledovaného období bylo do australských nemocnic přijato téměř 42 tisíc lidí, které kousl či bodl nějaký jedovatý tvor. Zemřelo celkem 64 lidí, přičemž alergická reakce na kousnutí či bodnutí hmyzem byla odpovědná za 34 z těchto případů úmrtí.

Z nich 27 způsobilo bodnutí včel a vos, tři oběti si vyžádalo zakousnutí klíštěte a dvě mravenci. Na uštknutí hadem zemřelo 27 lidí, zbylé tři případy úmrtí si vyžádalo požahání medúzou. Žádné úmrtí po kousnutí pavoukem nebylo zaznamenáno.

Anafylaktická reakce se projevuje nejprve na kůži – vyrážka, svědění, pálení, přidává se otok. Zde hrozí nebezpečí zadušení v případě otoku jazyka či hrtanu. K dalším projevům řadíme nevolnost, zvracení, průjem, křeče břicha a pokles tlaku. Pacient může upadnout do bezvědomí.

Témata: Austrálie | Zvířata
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama