Střet Číny a USA? Profesor naznačil, co čeká svět

Všichni se shodují na tom, že rok 2016 byl velice neobvyklý, konstatuje profesor Kerry Brown, který je ředitelem institutu pro studium čínské politiky na londýnské Kings College. V komentáři pro server CNN tvrdí, že politické události, které nyní zažíváme, by ještě před dvanácti měsíci nebyly možné.

Ilustrační foto

Globalista Si Ťin-pching

Jedním z nejméně vyzdvihovaných posunů ve světové politice, který má však s velkou pravděpodobností největší dopad z dlouhodobého hlediska na nás všechny, byl podle Browna nástup Si Ťin-pchingovy Číny jako největšího šampiona globalizace.  

Čínský prezident se letos poprvé zúčastnil jednání světových elit v alpském Davosu, poukazuje profesor. Dodává, že jeho účast má velkou symboliku.

"V epicentru kapitalistického, svobodně-tržního internacionalismu si vůdce poslední velké země, kde drží mocenský monopol komunistická strana, mohl užít svou chvíli," píše expert. Tvrdí, že projev, který Si přednes, nezklamal.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Pokud panovala špetka snahy bavit se na cizí účet, neprojevila se, soudí odborník. Připomíná, že Si je jedním z nejlepších veřejných řečníků, které Čína v poslední době vyprodukovala. Prezidentovo poselství tak bylo dle Browna elegantně prosté: Čína se hodlá držet globalizace bez ohledu na to, jaké protekcionistické výstřelky otravují diskurs ve Washingtonu či kdekoliv jinde.    

Čína tak bude činit ze dvou důvodů, vysvětluje profesor. Prvním z nich je skutečnost, kterou Si jasně vyložil ve své řeči, že globalizace této zemi dobře slouží. "On sám ví - spolu s dalšími čínskými představiteli své generace - jak by vypadala Čína s uzavřeným trhem a pevnými hranicemi," poukazuje odborník s tím, že taková realita panovala za dob Mao Ce-tunga.  

Od roku 1978 je Čína stále otevřenější zemí, minimálně z ekonomického hlediska, uvádí Brown. Podotýká, že v rámci tohoto procesu dochází k nahrazování chudé a vnitřně nestabilní země státem, který má nyní potenciál vypracovat se v největší ekonomiku světa. Není tak s podivem, že Si hovoří jako příznivec a oddaný stoupence světového volného obchodu a otevřených ekonomických hranic, konstatuje expert.   

Dva hladoví

"Druhý důvod je prozaičtější," soudí Brown. Deklaruje, že Čína potřebuje růst, aby udržela svou rostoucí střední třídu spokojenou, přičemž zdroje tohoto růstu se stávají čím dál více vratké. Stále těsnější spojení s okolním světem tak bude pro zemi větší a větší nutností, ne pouhým luxusem, domnívá se akademik. Dodává, že Siho Čína nemá na výběr, musí se zavázat globalizaci a prezidentova řeč byla dobrá v tom, že tuto skutečnost přiznala.

Svět se dostává do situace, že ho budou řídit dva hladoví - jedním z nich je Čína, která zažívá dobu renesance a velikosti, přičemž tím druhým jsou Spojené státy usilující o obnovu své kdysi neotřesitelné pozice první světové supervelmoci, míní Brown. Doplňuje, že obě země vždy soupeřily, ale až do nedávna bylo toto soupeření podprahové a skryté.  

"Za Trumpa se jeví jako pravděpodobné, že se (soupeření) přelije na denní světlo," očekává expert. Konstatuje, že pokud se tyto obavy ze souboje velmocí stanou realitou, vyvstane otázka, kdo bude hladovější po úspěchu.   

Na základě Siho tvrdého hájení světa, ve kterém jeho země chce existovat, je podle Browna možné předpokládat, že čínský prezident má dobrý apetit. "A upřímně, mnoho z jeho posluchačů a celý svět začíná chápat jeho pobídky jako chutnější," dodává odborník.   

Poselství Si Ťchin-pinga je tak lákavější než "nuzný chod", který nyní světu chystá americký prezident Donald Trump a jeho administrativa, uzavírá profesor.  

Témata: Čína | USA

Přes 350 indonéských zdravotníků očkovaných čínskou vakcínou se nakazilo…

17.06.2021 19:20 Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19…

Severní Korea čelí nedostatku potravin, přiznal Kim Čong-un

17.06.2021 09:37 Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém zasedání přiznal, že země čelí nedostatku potravin…

Čínská vesmírná loď Šen-čou 12 odstartovala k vesmírné stanici, již Čína…

17.06.2021 04:29 Z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě Číny dnes odstartovala vesmírná loď Šen-čou…

V Barmě byla vypálena vesnice, podle místních požár založila armáda

17.06.2021 03:37 Bezpečnostní složky v centrální Barmě vypálily vesnici poté, co se na místě střetly s odpůrci…

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Na olympiádě v Tokiu by mohli být v hledišti diváci

16.06.2021 10:36 Při olympijských soutěžích v Tokiu by mohlo být v hledišti až 10.000 diváků. Japonská vládní…

V Indii přibylo 62.224 nákaz koronavirem, v Brazílii 80.609

16.06.2021 08:22 V Indii pokračuje pokles denních počtů koronavirových infekcí; za posledních 24 hodin jich v této…

Sportovcům hrozí na olympiádě vyhoštění ze země, pokud poruší covidová…

15.06.2021 18:38 Zahraniční sportovce čekají na odložených olympijských a paralympijských hrách v Tokiu přísné…

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Související:

Právě se děje