Jižní Korea je vzhůru nohama. Podezření z korupce čelí další firmy, vládní strana mění jméno

Soul - Korupční skandál kolem jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje se patrně týká více firem než jen Samsungu. Úřad zvláštního prokurátora dnes oznámil, že plánuje vyšetřovat i další konglomeráty. Aféra má vliv na vládnoucí Stranu nových obzorů.

Jižní Korea, ilustrační foto
doporučujeme

Dědic největšího jihokorejského podniku Samsung Group I Če-jong byl minulý týden označen za podezřelého a vyslýchán. Žaloba ho viní, že jeho firma výměnou za různé výhody zaplatila úplatky ve výši 36,42 milionu dolarů (asi 926 milionů korun) Čche Son-sil, důvěrnici dočasně sesazené jihokorejské prezidentky.

Prokuratura žádala zatykač na I Če-jonga, to však soud nakonec neschválil. Jaké další velké firmy by měly být předmětem vyšetřování, prokuratura neupřesnila.

Důvodem odvolání prezidentky je její kontakt s důvěrnicí Čche Son-sil, která zřejmě dostala možnost zasahovat do státních záležitostí. Přítelkyně hlavy státu čelí i podezření, že s využitím svých vazeb na prezidentku nutila jihokorejské firmy, aby darovaly peníze nadacím, které ona sama řídila.

Psali jsme:  

Jihokorejská vládnoucí Strana nových obzorů se snaží od skandálu distancovat a chce si již podruhé za pět let změnit své jméno. "Dnes začneme shromažďovat návrhy veřejnosti a co nejdříve jméno strany změníme," prohlásil její předseda In Mjong-čin.

Jihokorejské ministerstvo kultury se dnes omluvilo, že vedlo černou listinu umělců kritických vůči prezidentce. Ministryně Čche Jun-sun již kvůli tomu byla zatčena a podala demisi. Prezidentský Modrý dům nicméně popřel, že by nějaká taková listina existovala.

"Je ostuda, že ministerstvo, které mělo být obhájcem svobody uměleckého projevu a kreativity, vyvolalo pochybnosti o spravedlivé podpoře kultury a umění kvůli seznamu umělců, jimž byl upírána veřejná podpora," uvedl dosavadní náměstek ministryně kultury Song So-kun, který funkci ministryně převzal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Při nehodě autobusu vezoucího poutníky zemřelo v Pákistánu nejméně 20 lidí

11.06.2021 10:59 Při nehodě přeplněného autobusu vezoucího poutníky dnes na jihozápadě Pákistánu zemřelo nejméně 20…

V Indii za poslední den přibylo 91.702 infikovaných koronavirem a 3403…

11.06.2021 09:26 Indie oznámila 91.702 nových případů nákazy koronavirem za poslední den a 3403 úmrtí v souvislosti…

V Indii přibylo za den přes 6000 obětí koronaviru, je to rekordní bilance

10.06.2021 08:12 V Indii přibylo za poslední den 6148 obětí covidu-19, což je podle agentury Reuters nejvyšší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama