Další eskalace napětí? Čína údajně testuje svou nejnovější zbraň

Peking – Čína zřejmě testuje při bojových cvičeních nové rakety dlouhého doletu typu vzduch-vzduch. Jak poukazuje server China Daily, spekulace vyvolaly nedávno zveřejněné fotky, které se objevily na stránkách čínské lidově osvobozenecké armády.

Shenyang J-31 (F60)
doporučujeme

Jak píše server, fotografie ukazují dvoumotorovou armádní stíhačku J-11B nesoucí velkou raketu, která celkově zabírá asi čtvrtinu 22 metrů dlouhého letadla. Snímek byl pořízen během listopadového armádního cvičení v poušti na severozápadě země.

Podle letectva se do tohoto cvičení zapojilo asi 100 letadel. Mluvčí vzdušných sil podle serveru informace o nové raketě zatím nekomentoval, podle oficiálních materiálů ale armáda žádné nové zbraně testovat neměla.

Letecký výzkumník Fu Qianshao novinám řekl, že věří, že na fotce je střela, která je navržena tak, aby zasáhla vzdálené cíle bez toho, aniž by předem varovala letadla. Čínské stíhačky v současné době používají střely PL-11 a PL-12, jejich maximální dosah je ale kratší než 100 kilometrů. Tato nová raketa by údajně měla mít dostřel mnohem větší.

Vývoj takové rakety by pak podle výzkumníka znamenal zásadní průlom. Podle něj by mohla mít maximální dosah až 400 kilometrů, což je víc, než mají rakety typu vzduch-vzduch používané Západem. Zároveň by mohla potopit svůj cíl až ze stratosféry.

Jak již bylo řečeno, armáda se k nové raketě ještě formálně nevyjádřila. Čínská státní média pravidelně přináší zprávy o nových zbraních ještě před tím, než Peking oficiálně potvrdí jejich existenci.

Vojenská modernizace přichází v době, kdy Čína vyvolává napětí svými manévry po celém regionu – obzvláště děním v Jihočínském moři. První čínská letadlová loď před několika proplula Tchajwanským průlivem. Tchajwanský průliv od sebe odděluje pevninskou Čínu a ostrov Tchaj-wan, který Peking považuje za svou odštěpeneckou provincii a kterému v případě vyhlášení nezávislosti hrozí vojenským útokem. Tchajwanská armáda proplutí sledovala a vyzvala veřejnost ke klidu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Na olympiádě v Tokiu by mohli být v hledišti diváci

16.06.2021 10:36 Při olympijských soutěžích v Tokiu by mohlo být v hledišti až 10.000 diváků. Japonská vládní…

V Indii přibylo 62.224 nákaz koronavirem, v Brazílii 80.609

16.06.2021 08:22 V Indii pokračuje pokles denních počtů koronavirových infekcí; za posledních 24 hodin jich v této…

Sportovcům hrozí na olympiádě vyhoštění ze země, pokud poruší covidová…

15.06.2021 18:38 Zahraniční sportovce čekají na odložených olympijských a paralympijských hrách v Tokiu přísné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama