Oslavy kolonizace? Desítky tisíc Australanů protestovaly, upozornily na vyvraždění domorodců

Sydney - Oslavy Dne Austrálie, které připadají na výročí prvního vylodění bílých osadníků, letos provázejí demonstrace. Jejich účastníkům vadí, že se de facto oslavuje tvrdý útlak původního obyvatelstva kontinentu. Žádají proto změnu data.

Austrálie
doporučujeme

Demonstrace se konaly v Sydney, Melbourne, Brisbane, Adelaide a Perthu. Někteří účastníci měli trička s černo-žluto-červenou vlajkou původního australského obyvatelstva, které představuje asi dvě procenta z celkových zhruba 20 milionů Australanů.

"Jsem zde, abych připomněl všechny domorodce, kteří byli zavražděni během první fáze osidlování," citovala agentura Reuters jednoho z protestujících.

Premiér Malcolm Turnbull řekl, že nepodporuje změnu data oslav, jejichž součástí jsou také obřady dávných domorodců. "Každý má právo na názor, ale myslím, že většina Australanů akceptuje 26. leden jako Den Austrálie," řekl předseda vlády v metropoli Canberra.

Bývalý australský ministr průmyslu a přírodních zdrojů Ian MacFarlane ale podle zpravodajského serveru News.com.au řekl, že lepším dnem k oslavám by byl 1. březen. Připomínal by podle něj sjednocení z roku 1901, kdy vznikla australská federace s centrální vládou.

Nový australský vicepremiér Barnaby Joyce kritiku oslav ostře odsoudil. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí 2GB prohlásil, že mu "je špatně z lidí, kteří... chtějí, abychom se cítili provinile". "Nemají rádi Vánoce, nemají rádi Den Austrálie, jsou to jen deprimovaní lidé a já bych si přál, aby zalezli pod kámen a schovali se," dodal. Podle Joyce je celá debata o Dni Austrálie "poblázněnou politickou korektností".

Mnoho potomků původních obyvatel Austrálie ale vnímá dnešek jako "Den invaze". Domorodci získali občanství až v roce 1967 a sociálně se cítí stále silně znevýhodněni. Dožívají se až o deset let nižšího věku a tvoří až 30 procent vězňů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Na olympiádě v Tokiu by mohli být v hledišti diváci

16.06.2021 10:36 Při olympijských soutěžích v Tokiu by mohlo být v hledišti až 10.000 diváků. Japonská vládní…

V Indii přibylo 62.224 nákaz koronavirem, v Brazílii 80.609

16.06.2021 08:22 V Indii pokračuje pokles denních počtů koronavirových infekcí; za posledních 24 hodin jich v této…

Sportovcům hrozí na olympiádě vyhoštění ze země, pokud poruší covidová…

15.06.2021 18:38 Zahraniční sportovce čekají na odložených olympijských a paralympijských hrách v Tokiu přísné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama