KLDR vyhrožuje jadernou válkou, nelíbí se jí americká flotila

Pchjongjang - Severní Korea tvrdí, že je připravena na válku se Spojenými státy a nemusí se proto obávat možného preventivní vojenské akce USA, která by měla vést k zastavení jaderného a raketového nahromadění KLDR. Slova severokorejských úředníků cituje deník The Independent.

Přidejte svůj názor 55 komentářů

USS Carl Vinson
doporučujeme

Prohlášení severokorejského ministerstva zahraničí přichází jako reakce na slova ministra zahraničí USA Rexe Tillersona, který mluvil o tvrdších sankcích, větším tlaku a případné vojenské akci, pokud se Severní Korea nevzdá svého jaderného programu.

„Nukleární síla [Severní Koreje] je ceněný meč spravedlnosti a nejspolehlivější nástroj odstrašování používaný k obraně socialistické vlasti a života jejích obyvatel,“ cituje mluvčího oficiální korejská centrální tisková agentura. „Máme vůli a schopnost plně reagovat na jakoukoliv válku, kterou v USA chtějí. Pokud si obchodník, který se stal americkým prezidentem, myslel, že by nás mohl vystrašit, brzy pozná, že jeho metoda nebude fungovat,“ dodal.

Vedení amerického námořnictva o víkendu vyslalo ke korejským břehům letadlovou loď Carl Vinson doprovázenou dalšími údernými plavidly, která mají podle vojenských expertů odradit severokorejského vůdce Kim Čong-una od raketových zkoušek.

Americká letadlová loď s 60 letouny a 5000 členy posádky míří do konfliktní oblasti v doprovodu dvou torpédoborců a jednoho křižníku vybavených balistickými střelami a dalších bojových plavidel. Podle zdrojů z amerického námořnictva bude na cestě nejméně týden. Dá se proto předpokládat, že k jihokorejským břehům dorazí až po sobotních oslavách nedožitých narozenin zakladatele severokorejské diktatury Kim Ir-sena, při jejich příležitosti režim tradičně sahá k ukázce své ničivé techniky.

"Naše silná revoluční armáda bedlivě sleduje každý krok nepřátelských elementů a náš jaderný pohled je zaměřen nejen na invazní základny USA v Jižní Koreji a na jeviště pacifických operací, ale také na americkou pevninu," napsal jeden z oficiálních severokorejský listů, z něhož cituje Reuters.

Komentáře přicházejí poté, co americký prezident Donald Trump pokáral severokorejského vůdce Jim Čong-una, když tvrdil, že „hraje velmi špatně“ poté, co KLDR provedla zkoušku nového typu vysoce výkonného raketového motoru. Severokorejský vůdce tyto testy označil za revoluční průlom pro vesmírný program jeho země.

Minulý týden Tillerson naznačil, že USA mohou přikročit k tvrdší strategii a nechal také otevřenou možnost preventivnímu vojenskému zásahu proti KLDR. „Musí to být řečeno jasně: Politika strategické trpělivosti skončila,“ řekl po návštěvě těžce militarizované hranice mezi Severní a Jižní Koreou. „Prověřujeme novou řadu diplomatických, bezpečnostních a ekonomických opatření. Všechny možnosti jsou na stole.“ 

Napětí se zhoršilo po sérii raketových testů balistických provedených KLDR, která se pokouší zmenšit jadernou hlavici tak, aby bylo možné ji namontovat na mezikontinentální balistické střely, připomíná deník The Independent. Severní Korea urychlila svůj vývoj zbraní, porušila několik rezolucí Rady bezpečnosti OSN a neodradily ji ani sankce. Loni také provedla dvě jaderné zkoušky a 24 testů balistických raket. Odborníci varují, že by země mohla mít jadernou raketu schopnou zasáhnout americkou pevninu už během několika let. 

Spojené státy chtějí podle některých analytiků využít efektu překvapivého úderu v Sýrii, k němuž sáhly minulý týden, a přesvědčit nepřátelské režimy, že jsou pod novým prezidentem Donaldem Trumpem připraveny k silovějším řešením než za jeho předchůdce Baracka Obamy. V nevypočitatelné Severní Koreji disponující jadernými zbraněmi však podle expertů nelze očekávat podobně rázný přístup jako v případě Sýrie, kterou zmítá vleklý konflikt.

Loading...
Vstupte do diskuze (55)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Wu-chan opouštějí desítky tisíc lidí, jiné čínské město se naopak uzavírá

08.04.2020 12:35 Čínský Wu-chan, odkud se začal šířit do světa koronavirus, se dnes po více než dvou měsících…

Bude potomek? V hongkongské zoo se po 10 letech podařilo pandám pářit

08.04.2020 08:40 V hongkongské zoo, která kvůli koronaviru v lednu zavřela své brány veřejnosti, se po deseti letech…

Osvobození kardinála Pella: Svědek akceptuje verdikt, obětem zneužívání…

08.04.2020 08:26 Australan, který obvinil kardinála George Pella ze sexuálního zneužití, dnes řekl, že přijímá…

Čína za úterý zaznamenala 62 potvrzených případů koronaviru

08.04.2020 05:34 V pevninské Číně za úterý přibylo 62 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je zhruba…

Související:

Právě se děje

Další zprávy