Hrozí válka s KLDR? Trumpova velkohubá prohlášení jsou mimo realitu, míní politolog

ROZHOVOR - Výhrůžky a hrozby bývají při změnách vedení na jedné či druhé straně docela běžné, tvrdí odborník na japonskou zahraniční politiku a bezpečnost v oblasti východní Asie pro EuroZprávy.cz Michal Kolmaš. V současné vyostřené situaci na Korejském poloostrově však nevidí potenciál pro vznik ozbrojeného konfliktu. Dle jeho slov může překvapit pouze americký prezident Donald Trump.

Přidejte svůj názor 49 komentářů

Mgr. Michal Kolmaš, Ph.D. je odborným asistentem na katedře asijských studií Metropolitní univerzity v Praze. Dva roky působil jako výzkumník na japonských univerzitách.
doporučujeme

Podle amerického viceprezidenta Mike Pence "éra strategické trpělivosti" se Severní Koreou je u konce. Dříve sám americký prezident Trump označil režim Kim Čong-una za "problém, o který bude postaráno". Reagovali tak na další zkoušky balistických raket ze strany režimu KLDR. Ke korejským břehům se v reakci blíží skupina amerického námořnictva v čele s letadlovou lodí Carl Vinson. Na vyostřenou situaci reagoval také japonský premiér Šinzó Abe, jehož vláda připravuje plány pro případ, že do Japonska kvůli krizi na Korejském poloostrově zamíří množství uprchlíků.

Státy v oblasti Severní Koreje sledují s obavami zvýšené napětí mezi KLDR a USA. Japonský premiér oznámil v projevu parlamentu, že Japonsko se připravuje na případný příliv uprchlíků z oblasti poloostrova. Jsou obavy okolních států oprávněné?

Myslím, že ne úplně, byť chápu, že se státy obávají. Výhrůžky a hrozby bývají při změnách vedení na jedné či druhé straně docela běžné; stačí zavzpomínat na George Bushe mladšího nebo konec konců i vyostřené debaty po nástupu obou posledních Kimů. Nikdy se však nepřenesly do praxe a divil bych se, kdyby současná krize dopadla jinak.

Jakou pozici v rámci vyostřené situace můžeme čekat od Japonska? Podpořilo by případný ozbrojený zásah USA vůči severokorejskému režimu?

Japonsko dlouhodobě zastává tvrdý přístup vůči Severní Koreji, a to nejen kvůli strachu z jaderných zbraní, ale i kvůli únosům Japonců severokorejským režimem. Japonsko zároveň chápe spolupráci s USA za základ své bezpečnostní strategie. Na druhou stranu preferuje spíše multilaterální a diplomatický přístup k řešení severokorejského problému a navíc je svázáno mírovou ústavou, která japonským vojákům zapovídá účast na útočných vojenských misích. Účastnit by se tedy mohli války jen v případě, kdy by Severokorejci zaútočili jako první. Myslím, že by se Japonci především snažili přesvědčit USA k diplomatickému vícestrannému jednání; válku si zcela jistě nepřejí.

Dá se očekávat, že USA naplní Trumpovo prohlášení, že o problém jménem Severní Korea "bude postaráno"?

Pochybuji. Severní Korea je strašně složitý a dlouhodobý problém a Trumpova velkohubá prohlášení o "jednoduchém řešení" jsou odtržená od reality. Pokud by chtěl Trump něco vyřešit, měl by zapojit zejména Čínu a snažit se o konstruktivní dialog.

Jak by případný konflikt mezi KLDR a USA mohl vypadat? A jak by do něj zasáhly mocnosti Rusko, Čína a Japonsko?

To je strašně složité předvídat, protože tam je mnoho neznámých. Například jak jsou spolehlivé a výkonné korejské mezikontinentální střely, nakolik se Korejcům podařilo opravdu jaderné zbraně do hlavic instalovat či jak je účinná americká protibalistická obrana. Příliš se k tomu proto vyjadřovat nechci. Co se týče spojenců, Rusko se tři roky po sobě drží na špici severokorejského žebříčku "nejbližších přátel". Čína je už od tributárního systému korejským nejbližším spojencem, ovšem v posledních letech je stále více znepokojena tvrdou korejskou pozicí a stále kritičtější k představitelům režimu - to šlo konec konců vidět i na obchodních sankcích, které Čína proti režimu nedávno přijala.

Je reálné, že se severokorejský režim „zklidní“ a že Čína na něj vyvine dostatečný tlak? Nebo se Kimův režim drží u moci právě prostřednictvím zbrojení a další eskalace napětí je na pořadu dne?

Myslím, že se situace časem uklidní. USA a KLDR se rozhodně nestanou přáteli, ale vyhrocený diskurs se zase časem uklidní. Čína v tom jistě bude hrát důležitou roli, protože obchod s Čínou (a tím i příjem tvrdé měny) je pro Severní Koreu životně důležitý. Myslím, že je dobré mít na paměti, že Severní Korea si přijde napadána a ohrožována ze strany USA. Jen pokud si bude jista, že režim přežije, může se věnovat domácímu rozvoji.

Japonská vláda pracuje na evakuačních plánech pro zhruba 60 tis. Japonců pobývajících v Jižní Koreji. Kdy byly japonsko-korejské vztahy takto vyostřené? Nebo je to pro Japonce běžná situace?

Pro Japonsko je evakuace běžnou záležitosti, učí se dokonce na školách - zejména tedy pro případ zemětřesení nebo sopečné erupce. Co se týče japonských vztahů s oběma Korejemi, nemyslím, že jde o nějaký nejnižší bod. S Jižní Koreou mají Japonci sice řadu nedořešených sporů, ale pracují na jejich odstranění a jsou zajedno v tom, že pro řešení severokorejské otázky se musí spojit. A japonské vztahy se Severní Koreou už prošly řadou krizí, například před patnácti lety, kdy Kim Čong-il potvrdil podezření japonské vlády, že Severokorejci unášejí Japonce, aby učili japonštinu severokorejské zvědy. Chci tím říct, že jistě jde o vyhrocenou situaci, ale zcela jistě není bezprecendentní. Japonci i oba korejské národy jsou na jistou míru nebezpečí přivyklí, a proto bych se opravdu divil, kdyby se konflikt přenesl do otevřené války. Myslím, že překvapit zde může pouze Donald Trump.

Michal Kolmaš působí na Metropolitní univerzitě Praha na katedře asijských studií. Zabývá se japonskou zahraniční politikou a bezpečností v oblasti východní Asie.

Loading...
Vstupte do diskuze (49)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemie Covid-19 v Číně polevuje, situace se zhoršuje v Jižní Koreji a…

22.02.2020 15:12 Aktualizováno Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo už 2345 lidí. V pátek jich…

V Kazachstánu vypukly protivládní protesty, policie zatkla 100 demonstrantů

22.02.2020 11:55 Při protivládní demonstraci svolané do největšího kazašského města Almaty dnes policie zatkla 100…

Nebezpečný Covid-19. Počet obětí překonal poslední epidemii eboly v Kongu

22.02.2020 11:01 Počet obětí nemoci, která se koncem loňského roku začala šířit v čínské provincii Chu-pej, dosáhl…

Život lékařů v době koronaviru: Členům rodiny nemohou dát ani pusu

22.02.2020 08:54 Hongkongská lékařka Eunice Chanová si sundává ochrannou roušku, jen aby se osprchovala, najedla a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama