Hrozí válka s KLDR? Trumpova velkohubá prohlášení jsou mimo realitu, míní politolog

ROZHOVOR - Výhrůžky a hrozby bývají při změnách vedení na jedné či druhé straně docela běžné, tvrdí odborník na japonskou zahraniční politiku a bezpečnost v oblasti východní Asie pro EuroZprávy.cz Michal Kolmaš. V současné vyostřené situaci na Korejském poloostrově však nevidí potenciál pro vznik ozbrojeného konfliktu. Dle jeho slov může překvapit pouze americký prezident Donald Trump.

Mgr. Michal Kolmaš, Ph.D. je odborným asistentem na katedře asijských studií Metropolitní univerzity v Praze. Dva roky působil jako výzkumník na japonských univerzitách.

Podle amerického viceprezidenta Mike Pence "éra strategické trpělivosti" se Severní Koreou je u konce. Dříve sám americký prezident Trump označil režim Kim Čong-una za "problém, o který bude postaráno". Reagovali tak na další zkoušky balistických raket ze strany režimu KLDR. Ke korejským břehům se v reakci blíží skupina amerického námořnictva v čele s letadlovou lodí Carl Vinson. Na vyostřenou situaci reagoval také japonský premiér Šinzó Abe, jehož vláda připravuje plány pro případ, že do Japonska kvůli krizi na Korejském poloostrově zamíří množství uprchlíků.

Státy v oblasti Severní Koreje sledují s obavami zvýšené napětí mezi KLDR a USA. Japonský premiér oznámil v projevu parlamentu, že Japonsko se připravuje na případný příliv uprchlíků z oblasti poloostrova. Jsou obavy okolních států oprávněné?

Myslím, že ne úplně, byť chápu, že se státy obávají. Výhrůžky a hrozby bývají při změnách vedení na jedné či druhé straně docela běžné; stačí zavzpomínat na George Bushe mladšího nebo konec konců i vyostřené debaty po nástupu obou posledních Kimů. Nikdy se však nepřenesly do praxe a divil bych se, kdyby současná krize dopadla jinak.

Jakou pozici v rámci vyostřené situace můžeme čekat od Japonska? Podpořilo by případný ozbrojený zásah USA vůči severokorejskému režimu?

Japonsko dlouhodobě zastává tvrdý přístup vůči Severní Koreji, a to nejen kvůli strachu z jaderných zbraní, ale i kvůli únosům Japonců severokorejským režimem. Japonsko zároveň chápe spolupráci s USA za základ své bezpečnostní strategie. Na druhou stranu preferuje spíše multilaterální a diplomatický přístup k řešení severokorejského problému a navíc je svázáno mírovou ústavou, která japonským vojákům zapovídá účast na útočných vojenských misích. Účastnit by se tedy mohli války jen v případě, kdy by Severokorejci zaútočili jako první. Myslím, že by se Japonci především snažili přesvědčit USA k diplomatickému vícestrannému jednání; válku si zcela jistě nepřejí.

Dá se očekávat, že USA naplní Trumpovo prohlášení, že o problém jménem Severní Korea "bude postaráno"?

Pochybuji. Severní Korea je strašně složitý a dlouhodobý problém a Trumpova velkohubá prohlášení o "jednoduchém řešení" jsou odtržená od reality. Pokud by chtěl Trump něco vyřešit, měl by zapojit zejména Čínu a snažit se o konstruktivní dialog.

Jak by případný konflikt mezi KLDR a USA mohl vypadat? A jak by do něj zasáhly mocnosti Rusko, Čína a Japonsko?

To je strašně složité předvídat, protože tam je mnoho neznámých. Například jak jsou spolehlivé a výkonné korejské mezikontinentální střely, nakolik se Korejcům podařilo opravdu jaderné zbraně do hlavic instalovat či jak je účinná americká protibalistická obrana. Příliš se k tomu proto vyjadřovat nechci. Co se týče spojenců, Rusko se tři roky po sobě drží na špici severokorejského žebříčku "nejbližších přátel". Čína je už od tributárního systému korejským nejbližším spojencem, ovšem v posledních letech je stále více znepokojena tvrdou korejskou pozicí a stále kritičtější k představitelům režimu - to šlo konec konců vidět i na obchodních sankcích, které Čína proti režimu nedávno přijala.

Je reálné, že se severokorejský režim „zklidní“ a že Čína na něj vyvine dostatečný tlak? Nebo se Kimův režim drží u moci právě prostřednictvím zbrojení a další eskalace napětí je na pořadu dne?

Myslím, že se situace časem uklidní. USA a KLDR se rozhodně nestanou přáteli, ale vyhrocený diskurs se zase časem uklidní. Čína v tom jistě bude hrát důležitou roli, protože obchod s Čínou (a tím i příjem tvrdé měny) je pro Severní Koreu životně důležitý. Myslím, že je dobré mít na paměti, že Severní Korea si přijde napadána a ohrožována ze strany USA. Jen pokud si bude jista, že režim přežije, může se věnovat domácímu rozvoji.

Japonská vláda pracuje na evakuačních plánech pro zhruba 60 tis. Japonců pobývajících v Jižní Koreji. Kdy byly japonsko-korejské vztahy takto vyostřené? Nebo je to pro Japonce běžná situace?

Pro Japonsko je evakuace běžnou záležitosti, učí se dokonce na školách - zejména tedy pro případ zemětřesení nebo sopečné erupce. Co se týče japonských vztahů s oběma Korejemi, nemyslím, že jde o nějaký nejnižší bod. S Jižní Koreou mají Japonci sice řadu nedořešených sporů, ale pracují na jejich odstranění a jsou zajedno v tom, že pro řešení severokorejské otázky se musí spojit. A japonské vztahy se Severní Koreou už prošly řadou krizí, například před patnácti lety, kdy Kim Čong-il potvrdil podezření japonské vlády, že Severokorejci unášejí Japonce, aby učili japonštinu severokorejské zvědy. Chci tím říct, že jistě jde o vyhrocenou situaci, ale zcela jistě není bezprecendentní. Japonci i oba korejské národy jsou na jistou míru nebezpečí přivyklí, a proto bych se opravdu divil, kdyby se konflikt přenesl do otevřené války. Myslím, že překvapit zde může pouze Donald Trump.

Michal Kolmaš působí na Metropolitní univerzitě Praha na katedře asijských studií. Zabývá se japonskou zahraniční politikou a bezpečností v oblasti východní Asie.

V Česku už bylo odhaleno celkem pět případů opičích neštovic

26.05.2022 14:38 Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil další tři případy opičích neštovic v ČR, celkem jich je pět.…

Benzinky opět výrazně zdražily, úlevám od státu navzdory

26.05.2022 07:54 Benzin v Česku dál výrazně zdražuje, naopak nafta v uplynulém týdnu opět zlevnila. Zhruba po třech…

Počasí: O víkendu se ochladí, hrozí déšť i mrazíky

26.05.2022 06:30 O nadcházejícím víkendu se v Česku ochladí. Teploty během dne klesnou až ke 14 stupňům, v noci…

Putin na Ukrajině nevyhraje a nesmí diktovat podmínky příměří, řekl…

26.05.2022 12:38 Ruský prezident Vladimir Putin válku na Ukrajině nevyhraje. O míru však začne vyjednávat teprve, až…

Elektřina pro nové zákazníky ČEZ s fixovanou cenou se zdvojnásobila

25.05.2022 20:53 Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny,…

V Japonsku začal soud s provozovatelem Fukušimy, žaluje ho šest lidí

26.05.2022 17:49 V Tokiu dnes poprvé zasedl soud v případu šesti lidí, kteří kvůli rakovině štítné žlázy zažalovali…

Tchaj-wan se potýká s rekordní vlnou nákazy koronaviru

26.05.2022 15:00 Ostrov Tchaj-wan, který byl dlouho vyzdvihován jako jeden z nejúspěšnějších bojovníků proti…

Si Ťin-pching hájil přístup Číny k otázce lidských práv

25.05.2022 15:05 Čínský prezident Si Ťin-pching dnes ve videohovoru s vysokou komisařkou OSN pro lidská práva…

Severní Korea odpálila východním směrem tři balistické střely

25.05.2022 08:22 Severní Korea odpálila východním směrem celkem tři balistické střely. S odvoláním na jihokorejskou…

Severokorejské úřady dnes informovaly o dalších 167.650 pacientech s…

23.05.2022 07:54 Severokorejské úřady dnes informovaly o dalších 167.650 pacientech s "příznaky horečky" a jednom…

Schůzka ministrů APEC skončila. Kvůli rozdílnému názoru na válku…

22.05.2022 21:40 Schůzka ministrů obchodu členských zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC)…

V čínské Šanghaji dnes zprovoznili čtyři z 20 linek metra

22.05.2022 12:04 V čínské Šanghaji dnes zprovoznili čtyři z tamních 20 linek metra. Město postupně ruší přísná…

Severokorejské úřady informovaly o dalších 186.090 lidech s příznaky covidu

22.05.2022 08:21 Severokorejské úřady dnes informovaly o dalších 186.090 lidech, kteří mají příznaky nemoci covid-19…

Čínské úřady kvůli koronaviru nařídily zavřít všechny obchody v šanghajské…

21.05.2022 20:18 Čínské úřady dnes kvůli šíření koronaviru nařídily zavřít všechny supermarkety a obchody v…

Volby v Austrálii: Opoziční Labouristická strana zřejmě odstaví od moci…

21.05.2022 17:42 Aktualizováno Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního…

Související:

Právě se děje

reklama