Strach v Japonsku. Lidé kvůli KLDR hromadně budují protiatomové kryty

Pchjongjang/Tokio - Zvyšující se napětí u korejského poloostrova děsí Japonce. Připravují se na případný severokorejský jaderný útok. Jejich obavu dokládá razantní nárůst zájmu o atomové kryty.

Jaderný výbuch
doporučujeme

Se zvyšujícím se napětím mezi Severní Koreou a USA společně s jejich spojenci roste i strach Japonců z možného jaderného útoku. Některé japonské společnosti či obyvatele dohnal dokonce k pořizování si atomových krytů a čističů vzduch, do kterých investují statisíce až miliony korun.

Nárůst poptávky byl zaznamenán především po vyjádření japonského premiéra Shinza Abeho, v němž upozorňoval na schopnost KLDR zasáhnout Japonsko raketami nesoucími nervový plyn sarin. Japonci mají stále v živé paměti rok 1995, kdy stoupenci kultu Dne posledního soudu tímto plynem zabili 12 lidí a tisíce otrávili v tokijském metru.

Společnosti prodávající atomové kryty a čističe vzduchu registrují za duben více objednávek než za celý běžný rok. Nejvíce se prodávají menší rodinné verze, do kterých se vejde 6 lidí či o něco větší úkryty, které pojmou 13 osob. Japonci si je kupují nejen navzdory nemalým nákladům, ale přesto, že jejich postavení zabere zhruba čtyři měsíce. Okamžité bezpečí jim tedy nezaručí. Tyto kryty navíc nejsou schopny zajistit 100% odolnost, nýbrž mají své limity.

Menší společnosti z Kóbe v západním Japonsku, která se zabývá budováním atomových krytů - obvykle pod domy klientů - přišlo jen tento měsíc osm objednávek. Přitom obvykle pracuje tak na šesti zakázkách ročně. Firma též prodala 50 švýcarských čističek vzduchu, které by měly sloužit k ochraně před radioaktivními látkami a jedovatými plyny, uvedl její majitel Nobuko Oribe. Jedno takové zařízení navržené pro 13 osob, které se obvykle do rodinných domů montuje, stojí 1,7 milionu jenů (380.000 Kč).

"Některé z objednávek jsou od menších společností, které chtějí chránit své zaměstnance, další od jednotlivých rodin," uvádí Oriba. "Atomový kryt pro 13 osob stojí 25 milionů jenů (5,6 milionu Kč) a jeho stavba trvá čtyři měsíce," dodává. Kryty, které jeho společnost buduje, jsou vlastně zesílené a vzduchotěsné sklepy s čističkou vzduchu. Podzemní místnost by měla přestát výbuch atomové bomby o síle té svržené na Hirošimu ve vzdálenosti 660 metrů.

Podíl na nárůstu pocitu ohrožení Japonců mají především nedávné severokorejské testy. Tři ze střel v uplynulém měsíci dopadly do japonských výsostných vod, pouhých 300-350 kilometrů od provincie Akita na severu Japonska. V reakci japonská vláda nařídila lokálním samosprávám udržovat pohotovost a připravit se na případnou evakuaci, včetně uvědomění obyvatelstva o naléhavosti situace. Situaci nezmírnila ani nedávná vyhrůžka KLDR, že potopí americkou letadlovou loď. Nikdo neví, jaká by byla případná americká odpověď a kam by až situace mohla zajít.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papežův názor na svazky homosexuálů vyvolal kontroverze, ozvali se…

22.10.2020 17:13 Aktualizováno Papežova podpora registrovaného partnerství homosexuálů se nesetkala na Filipínách, považovaných za…

USA prodají Tchaj-wanu zbraně za dvě miliardy dolarů, včetně odpalovačů…

22.10.2020 11:56 Aktualizováno Spojené státy schválily zbojní kontrakt s Tchaj-wanem za 1,8 miliardy dolarů (41 miliard korun).…

Thajsko zrušilo mimořádná opatření v Bangkoku, ta měla zabránit masovým…

22.10.2020 08:42 V Bangkoku počínaje dnešní 7:00 SELČ přestala platit mimořádná opatření zavedená kvůli rozsáhlým…

Co zvládne nová severokorejská raketa? Historik vysvětlil, jaký je cíl KLDR

22.10.2020 00:01 NÁZOR - Nová, výbušná zpráva předpokládá, že navzdory předchozímu širokému konsensu expertů se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama