První část štítu THAAD dorazila na místo určení v Jižní Koreji, vypukly protesty

Soul - O rozmístění protiraketového štítu THAAD v únoru jednal v Soulu na své první zahraniční cestě ve funkci americký ministr obrany James Mattis. Kontejnery s první částí systému nyní dorazily na místo svého určení na základně na jihovýchodě Jižní Koreje. Štít by měl být hotový do roka.

Vyspělý americký protiraketový štít THAAD
doporučujeme

Uvedla to dnes jihokorejská tisková agentura Jonhap. Oznámení přišlo pouhý den poté, co Severní Korea uspořádala u příležitosti 85. výročí založení své armády rozsáhlé vojenské cvičení s ostrými střelbami.

Části systému dorazily do provincie Kjongsang pukdo na jihovýchodě země. Jednat by se mělo o šest odpalovacích zařízení, několik protiraketových střel a nejméně jeden radar. Na místo určení dorazilo šest nákladních vozů. Štít bude podle velitele americké tichomořské flotily Harryho Harrise funkční v řádu dní.

K zabezpečení převozu bylo povoláno 8000 policistů a silnice vedoucí na základnu byla zablokována. Zhruba dvě stovky místních obyvatel se shromáždily u tamějšího kulturního střediska a proti umístění štítu protestovaly. Spoluorganizátor protestů agentuře Reuters sdělil, že 10 demonstrantů bylo při srážkách s policií zraněno a někteří utrpěli zlomeniny. Mluvčí místní policie agentuře sdělil, že nasazené pořádkové síly už byly staženy, o raněných jej nikdo neinformoval.

Admirál Harris, který dnes vystoupil v americkém Kongresu, prohlásil, že Spojené státy jsou schopné ubránit proti případnému severokorejskému raketovému útoku jakoukoli ze svých letadlových lodí. Zároveň ale navrhl zvážit rozmístění dodatečných protiraketových systémů na Havaji.

"Nesdílím vaše přesvědčení, že se KLDR nepokusí napadnout Spojené státy, jakmile k tomu bude mít prostředky," řekl zákonodárcům Harris. Hovořil také o tom, že USA nemají zájem srazit severokorejského vůdce Kim Čong-una na kolena, chtějí ho ale přivést k rozumu.

Proti rozmístění štítu se vyjádřil i favorit nadcházejících prezidentských voleb, vůdce liberální opozice Mun Če-in. Jeho mluvčí dnes k doručení první části štítu prohlásil, že "vůbec nebere v potaz budoucí vládu a to není správné". Mun Če-in požaduje, aby byla instalace zařízení pozastavena až do rozhodnutí administrativy příštího prezidenta. Prezidentské volby se budou konat 9. května.

Kritické stanovisko zaujal i Peking. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí dnes Spojené státy a Jižní Koreu vyzval, aby obranný systém stáhly.

Se Severní Koreou, proti které je THAAD namířen, je Jižní Korea od korejské války z let 1950 až 1953 technicky ve válečném stavu, protože konflikt nebyl ukončen řádnou mírovou dohodou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka v Afghánistánu: Během bojů bylo letos zabito nejméně civilistů za…

27.10.2020 14:01 Při bojích a útocích v Afghánistánu za prvních devět měsíců letošního roku zahynulo nejméně…

Kyrgyzský premiér Žaparov chce být prezidentem

27.10.2020 12:57 Námitky některých právníků vyvolalo oznámení nového kyrgyzského premiéra a současně úřadující hlavy…

Apel na demokratické země. Stovka světových osobností volá po podpoře…

27.10.2020 10:50 Zhruba stovka osobností z celého světa do dnešního dne podepsala apel na demokratické země, aby…

Bomba explodovala v pákistánské škole. Zahynulo sedm studentů, desítky…

27.10.2020 09:32 Aktualizováno Dnešní výbuch bomby v náboženské škole ve městě Péšávar na severozápadě Pákistánu nepřežilo nejméně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama