Sýrie ještě nic nebyla. Expert varuje před krvavou válkou v Koreji

MAGAZÍN - Zábavnou věcí na současném napětí na Korejském poloostrově je to, že čím dále od něj se člověk nachází, tím se válka jeví jako pravděpodobnější. Tvrdí to Euan Graham, ředitel programu mezinárodní bezpečnosti na Lowyho institutu v Sydney. V komentáři pro server CNN připomíná, že Jihokorejci žijí ve stínu severokorejské hrozby nejdéle ze všech a chápou, co je pouhé naparování se.

Severní Korea

Dominový efekt v praxi

Jihokorejci také vědí, že severokorejské naparování se periodicky přerůstá v násilí, a přestože obyvatelé Soulu žijí v dosahu dělostřelectva KLDR, život zde plyne dál, zdůrazňuje odborník. Dodává, že japonská vláda naproti tomu zahájila veřejnou kampaň informující o tom, jak se připravit na raketový útok, zatímco tamní premiér varuje před nasazením chemických zbraní ze strany Pchjongjangu.  

Nejrozhodnější prohlášení nicméně zaznívají ze vzdáleného Washingtonu, podle něhož zůstávají na stole všechny možnosti, včetně preventivního úderu, který má zamezit KDLR vyvinout mezikontinentální balistické rakety, poukazuje expert.

"Jaké je vysvětlení tohoto dominového efektu?" ptá se Graham. Vysvětluje, že primárním faktorem je samotná severokorejská snaha získat schopnost nasadit zbraně hromadného ničení s celkovým cílem vyvinout jadernou hlavicí osazenou mezikontinentální raketu schopnou zasáhnout USA, což momentálně dokáže pouze Rusko a Čína. Po poslední sérii severokorejských raketových testů byla jasným signálem tohoto úsilí ukázka celé plejády balistických střel a jejich mobilních odpalovacích zařízení na vojenské přehlídce v Pchjongjangu dne 15. dubna, doplňuje analytik.

KLDR zatím není tak daleko, ale trénink dělá mistra, zdůrazňuje odborník. Soudí, že Pchjongjang má velkou šanci získat uvedenou technologii během Trumpova prezidentství, přičemž není realistické očekávat, že by se Kim Čong-una podařilo přesvědčit k odhození tohoto jaderného esa, jelikož představuje nejlepší garanci přežití jeho režimu.  

Mezikontinentální balistické střely jsou zásadním zlomem ve hře, který vysvětluje, proč se USA záměrně uchylují ke konfrontaci s KLDR od momentu, kdy se Trump ujal úřadu, konstatuje Graham. Připouští, že severokorejský jaderný raketový program bude zajisté na vrcholku bezpečnostního seznamu každého amerického prezidenta, ale zároveň není jasné, zda Trumpova administrativa již přišla s ucelenou strategií vůči asijské zemi.

Jak nedávno prohlásil bývalý pověřenec amerického ministerstva zahraničí pro Severní Koreu Christopher Hill, zdá se, jako by se Trumpova administrativa pokoušela Severokorejce mást a uchylovala se k politice na pokraji války, připomíná odborník. Sám by si však vsadil na to, že se nacházíme ve fázi falešné války.

"Pokud existuje klíčový motiv pro zvýšenou agresivitu Washingtonu, zahrnující shromažďování útočných prostředků okolo Korejského poloostrova, pak je to přimět Číňany, aby výrazně zahřměli, že začínají vážně zvažovat sankce, když se formálně účastní nátlaku," píše Graham. Dodává, že v opačném případě USA sáhnou k potrestání čínských společností obchodujících s KLDR a teprve pokud i toto selže, nastane skutečný důvod k americké vojenské akci.

Varianta bez rizika neexistuje    

Je naprosto zřejmé, že v takovém scénáři neexistuje jednoduchá varianta bez rizika, deklaruje expert. "Toto není Sýrie. Druhá korejská válka by byla krvavá a nepředvídatelná záležitost," varuje Graham. Podotýká, že nedávné americké zásahy na Blízkém východě by byly nesrovnatelně méně závažné, avšak je možné, že pouhý sestřel testované severokorejské  rakety či její zničení na rampě by automaticky nevedly k eskalaci ze strany Pchjongjangu, jak se často očekává.  

S ohledem na svou celkovou zaostalost severokorejská armáda spoléhá jen rychlou eskalaci, která má odrazit americkou a jihokorejskou invazi, vysvětluje analytik. Připouští, že ta by zřejmě v počáteční fázi konfliktu zahrnovala nasazení jaderných zbraní proti americkým základnám v regionu. "Severokorejci, včetně Kim Čong-una, jsou kalkulující a racionální (a usilují) o přežití. Jejich pákou je hrozba," konstatuje expert. Poukazuje, že i politika na hraně války se odvíjí od schopnosti včas se stáhnout a absence jaderného testu v posledních týdnech naznačuje Kimovo přehodnocování jeho demonstrativního vzdoru.

Kim Čong-un tak tento týden dohlížel na velké dělostřelecké cvičení při významném vojenském výročí, ale nic víc, jelikož čelí rostoucí hrozbě, uvádí Graham. Připomíná, že nejde pouze o odhodlanou Ameriku v čele s Trumpem, ale také o klíčového severokorejského spojence Čínu, která se uchyluje k ekonomickému utahování šroubů. Nelze také zapomínat, že Kim se musí ohlížet na své generály, s nimiž potřebuje dobře vycházet, a ti nemají velkou chuť vést konvenční či jadernou válku, jelikož by zpečetila jejich osud. "Nejzrádnější je vždy poradit s vnitřním nepřítelem," píše odborník.

Trump a Kim mají dle Grahama mnohem víc společného, než si mnozí myslí, a ani jeden válku nechce. Přesto existuje riziko, že spolu budou boxovat, navíc Kim může špatně odhadnout Trumpovo blufování a překročit čáru, což by byl nejvíce destabilizující výsledek současné epizody, varuje expert. Nedomnívá se totiž, že USA na KLDR v dohledné době zaútočí.

"Hádám, že dají Číně několik měsíců, aby dosáhla výsledků, a tento přístup může fungovat dlouhodoběji, pokud budou Severokorejci nadále hrát bezpečně," píše analytik. Dodává, že to však není v přirozenosti žádného člověka.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

KLDR odpálila dvě balistické rakety, uvedla Jižní Korea

15.09.2021 07:48 Severní Korea dnes podle jihokorejské armády odpálila dvě balistické rakety. Japonsko uvedlo, že…

MONITOR: Represe v Číně akcelerují. Zaznělo varování před plány Si Ťin…

14.09.2021 00:01 Přes pětapadesáti lety se Čína otřásala, jelikož tehdejší vůdce Mao Ce-tung zahájil tzv. kulturní…

V Indii umírají desítky lidí na epidemii dengue

13.09.2021 21:06 Epidemie horečky dengue si od začátku září zřejmě vyžádala desítky obětí v severoindickém státě…

KLDR tvrdí, že úspěšně otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu

13.09.2021 07:54 Severní Korea dnes oznámila, že o víkendu úspěšně otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu.…

Austrálie od EU koupila milion dávek vakcíny

12.09.2021 08:15 Austrálie od Evropské unie nakoupila milion dávek vakcíny od společnosti Moderna, oznámil dnes…

Austrálie hlásí nový rekord v počtu nakažených

11.09.2021 22:04 Aktualizováno V Austrálii bylo za dnešek 2077 počet pozitivně testovaných na covid-19 a padl tak jen den starý…

Sydney otevře podniky a služby, až se naočkuje 70 procent lidí

09.09.2021 09:21 V australském Sydney se po několikaměsíční uzávěře otevřou znovu restaurace, bary, tělocvičny a…

Část Austrálie nejspíš kvůli koronaviru otevře hranice až příští rok

06.09.2021 07:59 Západní Austrálie nespíš kvůli pandemii covidu-19 otevře své hranice pro cestovatele ze zbylých…

U východního pobřeží Austrálie zabil žralok surfaře

05.09.2021 08:40 U východoaustralského pobřeží dnes zemřel surfař po útoku žraloka. Muž podle záchranné zdravotnické…

Austrálie dál zápolí s koronavirem, přibylo 1684 nových případů

05.09.2021 08:10 Austrálie po sobotním rekordu v podobě 1756 nových případů zaznamenala další vysoký přírůstek ve…

Související:

Právě se děje

reklama