Zeman pojede do Moskvy, Putin ho v Pekingu chválil za rozvoj česko-ruských vztahů

Peking - Český prezident Miloš Zeman se dnes v Pekingu sešel s šéfem Kremlu, ke kterému má kladný vztah. Vladimir Putin řekl, že chápe setkání jako součást přípravy Zemanovy listopadové cesty do Moskvy. Řešily se i ekonomické vztahy.

Přidejte svůj názor 135 komentářů

Miloš Zeman, prezident České repubilky
doporučujeme

Prezidenta na jednáni doprovodili jeho kancléř Vratislav Mynář, hlavní šéfporadce Martin Nejedlý a ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák. Za českou stranu se účastní i ministr průmyslu Jiří Havlíček. V ruské delegaci je ministr zahraničí Sergej Lavrov. Zemn nedávno řekl, že by s sebou do Moskvy chtěl vzít výstavu o "pokladech Pražského hradu".

"Známe váš názor na rusko-české vztahy," řekl Putin českému prezidentovi podle TASS na začátku setkání. "Do značné míry díky vám se naše vztahy v posledních letech, a to bez ohledu na složitosti, přece jen udržují na vysoké úrovni a rozvíjejí se," řekl ruský prezident na adresu Zemana.

Prohlásil rovněž, že schůzku považuje za součást "přípravy prezidentovy návštěvy Ruska v listopadu". Návštěva se už podle ruské hlavy státu začala připravovat. "Ministerstva kultury a zahraničních věcí už v Moskvě připravují výstavu (o Pražském hradu), takže věříme, že potěšeni budou také ruští znalci umění a ruská veřejnost," citovala ruská agentura šéfa Kremlu.

Pozvání do Ruska bylo podle Zemana základním tématem schůzky. "Ale já sám jsem to pozvání nechtěl inzerovat jsa dostatečně poučen dohodou s (americkým prezidentem) Donaldem Trumpem, která se stále ještě nerealizovala," podotkl Zeman. Nechtěl proto zmínit termín, kdy Rusko navštíví. Poznamenal, že kromě Moskvy pojede i do Jekatěrinburgu a do povolžského regionu Tatarstán. Prezidentu Tatarstánu prý to už dvakrát slíbil.

K ekonomickým vztahům Putin konstatoval, že "bez ohledu na pokles předchozích let se začátkem letošního roku obchodní obrat zvýšil o 44 procent". "Je to dobré znamení a dobrý trend, který je třeba zachovat," dodal Putin.

Zeman růst obchodní výměny přičítá přílivu ruských turistů do ČR. "Plně s vámi souhlasím, že se musíme soustředit na rozvoj konkrétních vztahů (mezi Ruskem a ČR)," sdělil český prezident podle TASS. Představil Putinovi ministra Havlíčka slovy, že jakožto mladý člověk "nenese vinu na tom, co se stalo v minulosti".

S Putinem mluvili i o terorismu a protiteroristické rezoluci, kterou Zeman prosazuje. Český prezident novinářům řekl, že šéf OSN Guterres, se kterým se dnes v Pekingu potkal, vydal deklaraci, ve které konstatuje, že protože protiteroristická rezoluce je v Radě bezpečnosti předmětem sporů, vzal si protiteroristickou agendu pod svůj úřad.

Zeman se s ruskými představiteli setkává často. Jednal s nimi třeba v roce 2015 při oslavách 70. výročí konce druhé světové války. S Putinem se potkal i během své poslední návštěvy Číny v roce 2015. V říjnu 2014 také jednal na mezinárodní akci v Miláně s ruským ministrem zahraničních věcí Sergejem Lavrovem. Mluvil i s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem.

Loading...
Vstupte do diskuze (135)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak porazit nový koronavirus? Vědci zkoušejí léky na HIV

27.01.2020 13:58 Pacienty z města Wu-chan zasažené novým koronavirem se lékaři v Pekingu pokoušejí léčit přípravky,…

VIDEO: Wu-chan připomíná město duchů, vyjednává se o evakuaci cizinců

27.01.2020 13:32 Británie, Španělsko a Austrálie dnes oznámily, že se snaží pomoci svým občanům opustit čínské město…

V Afghánistánu spadlo letadlo: Neví se, komu patří. Osud cestujících…

27.01.2020 12:32 Aktualizováno Ve východním Afghánistánu dnes spadlo letadlo. Informovala o tom s odkazem na policejní zdroje…

Australanka zemřela při soutěži v pojídání zákusků

27.01.2020 11:14 V australském státě Queensland zemřela žena při soutěži o to, kdo sní nejvíc tradičních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama