Trump bude mít jen 10 minut na reakci, než raketa KLDR zasáhne americkou pevninu. A kdy dostanou varování občané?

Celý svět mluví o tom, že kvůli napětí na Korejském poloostrově hrozí válka. Předpokládá se také, že jako první by severokorejský režim zaútočil na Jižní Koreu či Japonsko – ale tím hlavním cílem by byly Spojené státy. Odborníci odhadují, že lidé v New Yorku a Washingtonu by v takovém případě měli méně než 40 minut na přípravu, než byli zasaženi.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Nová severokorejská střela KN-11.
doporučujeme

Donald Trump bude mít pouhých 10 minut na rozhodnutí, zda zahájit odvetný útok proti Severní Koreji, pokud by Pchjongjang byl někdy schopen vystřelit raketu, která by mohla doletět až k americké pevnině, tvrdí odborníci. V případě, že bude taková střela opravdu vypálena, americký prezident bude mít jen velmi málo času na přemýšlení nad tím, co by mohl nebo měl udělat. 

„Lhůty jsou krátké,“ varuje David Wright, vedoucí vědec a ředitel globálního bezpečnostního programu Union of Concerned Scientists.„I u raket dlouhého doletu existuje mnoho kroků, než jsou detekovány a než je zjištěno, o co se jedná, což nechává prezidentovi asi 10 minut, aby se rozhodl, zda zahájí odvetný úder,“ řekl. 

Pokud by se Trump rozhodl oplatit úder, pozemní mezikontinentální balistické střely (ICBM) by mohly být ve vzduchu do pěti minut a rakety vypálené z ponorek za 15 minut. Jakmile jsou jednou vypuštěny, není už možné je zastavit, připomíná deník The Independent.

V rozhovoru pro AP Wright a raketový analytik Markus Schiller z německé firmy ST Analytics popsali, co by se stalo bezprostředně po útoku Severní Koreje na USA. Podle odborníků by raketa vypuštěna ze Severní Koreje mohla zasáhnout města na západním pobřeží, jako jsou Seattle a Los Angeles, za méně než 30 minut a San Francisko za 33 až 34 minut. New York a Washington, které jsou vzdáleny asi 11.000 kilometrů, mohly být zasaženy do 30 minut podle Shillera, podle Wrighta by to bylo za 38 až 39 minut.

Odborníci jsou prozatím přesvědčeni, že KLDR nemá k dispozici raketu, která by mohla doletět až k americkým břehům – a to i přesto, že Pchjongjang tvrdí opak. V neděli Severní Korea otestovala svou zatím nejsilnější raketu, někteří poukazují, že právě tento typ rakety by mohl doletět až na Aljašku a Havaj, pokud by byl vystřelen po normální trajektorii. Pozorovatelé jsou zatím skeptičtí také k prohlášení Pchjongjangu, který tvrdí, že raketa může nést jadernou hlavici.

Aby překonala tento problém s dálkou, vyvíjí Severní Korea balistické střely pro ponorky, první byly otestovány loni. I v tomto případě se ale odborníci shodují, že bude trvat roky, než by mohly být použity při útoku. 

Ti, kteří žijí v jihokorejském hlavní městě Soulu, by na přípravu měli ještě méně času než Američané. Schiller a Wright odhadují, že by lidé měli maximálně šest minut od okamžiku, kdy by byla raketa vypálena, do okamžiku, kdy by dosáhla svého cíle. Za 10 až 11 minut by raketa mohla zasáhnout Tokio. 

Odborníci navzdory tvrzení KLDR říkají, že by Soul při tomto útoku nelehl popelem, rakety by však mohly napáchat značnou škodu ve městě i na tamní obraně. Severní Korea by mohla rovněž mohla zasáhnout jih chemickými nebo biologickými hlavicemi. Potenciálním cílem jaderného útoku by se například mohlo stát město Busan, významný přístav používaný americkým námořnictvem, dodává The Independent.. 

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Sydney zhasla opera, globální Hodina Země začala

28.03.2020 17:13 Navzdory omezením kvůli koronaviru začala dnes na Novém Zélandu, na Fidži a v Austrálii již…

Čínský Wu-chan se po dlouhých měsících otevřel světu. Do města přijel vlak

28.03.2020 11:53 Čínské velkoměsto Wu-chan, kde se na konci loňského roku poprvé objevil nový typ koronaviru, se…

Čína hlásí 54 nových případů koronaviru

28.03.2020 08:59 Pevninská Čína zaznamenala v pátek 54 nových případů nákazy koronavirem, což je o jeden méně než ve…

Hongkong má rekordní růst nakažených, více než pevninská Čína

27.03.2020 16:08 Aktualizováno Hongkong dnes ohlásil dalších 65 nakažených koronavirem, což je zatím největší zaznamenaný denní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama