Největší průmyslová havárie v historii: Bhópálská katastrofa zasáhla půl milionu lidí, desítky tisíc zabila

Je 2. prosince roku 1984 a lidé v indickém městě Bhópál za sebou mají den jako každý jiný. Po příchodu z práce tráví čas s rodinou nebo přáteli a večer ulehají ke spánku. Poté, co se hodinová ručička přehoupne přes půlnoc, stále nikdo netuší, že se zanedlouho stane něco, s čím se dosud žádný člověk nesetkal. Na město se valí ohromný mrak jedovatého plynu, který začne za několik minut zabíjet ve velkém. Obyvatelé města o tom ale zatím neví, nikdo je nevaroval, nikdo nevyhlásil poplach. A pak jedovatý mrak udeří naplno. A začnou umírat tisíce lidí.

Bhópál zahalil jedovatý mrak. Tisíce lidí začaly v noci umírat v ohromných bolestech.

Společnost Union Carbide Corporation (Union Carbide) je jedna z nejstarších chemických společností ve Spojených státech. Přišla na způsob, jak levně vytvářet ethylen ze zemního plynu, čímž umožnila vznik moderního petrochemického průmyslu. Kromě jiného se také zaměřuje na práci s chemickými látkami, jedy a pesticidy.

První závod firma postavila v malém městečku v Západní Virginii. Následně se rozhodla expandovat do Indie a v Bhópálu chtěla vystavět továrnu za co nejmenší finanční obnos. Rozhodla se proto ušetřit na snížení bezpečnostních systémů.

Konstruktéři dostali jasné zadání. Namísto nerezové oceli použili běžnou ocel, malé cisterny na skladování chemikálií nahradily obrovské nádrže, a ve finále ušetřila firma na stavbě chemičky 8 milionů dolarů oproti menší továrně v USA.

Tím ale šetření neskončilo. Byla pozastavena činnost chladícího systému, polovina lidí propuštěna, a majitelé si mnuli ruce nad výhodným obchodem, který jim zajistil výrobu chemických látek v levné továrně v Indii za co nejmenší vstupní náklady. Šetřilo se kde to jen šlo a nedbalo se na zabezpečení ani na pohodlí zaměstnanců.

To se ale záhy projevilo. Lidé pracující v továrně byli krátce po uvedení chemičky do provozu vystaveni nebezpečným plynům a museli být hospitalizováni. Poté byl jeden ze zaměstnanců vystaven jedovatému fosgenu a na následky otravy zemřel. A podobných nehod přibývalo.

Vedení Bhópálského závodu o nehodách informovalo americké ústředí Union Carbide Corporation v Connecticutu, které do oblasti poslalo své experty. Ti v roce 1982 zjistili, že továrna je v katastrofálním stavu. Objevili desítky vad, které mohly vést ke katastrofě, a zjistili zvýšení riziko exploze.

K pozdějšímu překvapení vyšetřovatelů ale inženýři neudělali nic proto, aby sjednali v indické pobočce nápravu. Sepsali zprávu o stavu chemičky a zajistili, aby se k ní nikdo nedostal. Nedbali na nulové zabezpečení, vysoká rizika nehod a stížnosti zaměstnanců. To se jim stalo osudným.

 2. prosince 1984 pracovníci továrny čistili potrubí, kterým proudil do nádrží methylisokyanát, vysoce toxická sloučenina vznikající při výrobě pesticidů a insekticidů. Čištění bylo prováděno pomocí proudu vody která se dostala nádrže a s toxickou látkou začala reagovat.

Po několika minutách byla nádrž tak horká, že vznikl silný přetlak, který zlomil ventil nádrže. Z ní uniklo do ovzduší 40 tun silně jedovatého plynu. Stalo se to 3. prosince jen několik minut po půlnoci, kdy foukal mírný jižní vítr směrem na Bhópál s milionem obyvatel. 

img-responsive

Nádrž plná methylisokyanátu nevydržela přetlak a uvolnila do ovzduší desítky tun jedu. | foto: The Bhopal Medical Appeal

O úniku plynu bylo okamžitě informováno vedení továrny, které absolutně nic neudělalo. Nespustilo poplach ani nevarovalo obyvatele o úniku plynu, jen nečinně přihlíželo největší průmyslové tragédii, s jakou se kdy lidstvo setkalo. A popíralo, že by k nějaké nehodě došlo.

Noc byla chladná a díky tomu mrak o rozloze 60 kilometrů čtverečních sestoupil na spící město. Tisíce lidí se po nadýchání probudily a začaly zvracet, jed jim popálil oči, nos a krk, plíce zaplavila voda, to vše doprovázely silné bolesti. Zatím ale stále nikdo stále nevěděl co se stalo, a počet mrtvých šel do tisíců.

Během prvních několika hodin a dní zemřelo na otravu 8000 lidí. Počet mrtvých ale v průběhu dní nadále rostl a celkově podlehlo na následky zasažení plynem 25 tisíc lidí. Dalších půl milionu lidí bylo jedovatou látkou zasaženo.

Ti, kteří přežili, ale skončili s nenávratným poškozením plic a sinými bolestmi hlavy. Účinek jedu se na nich projevil formou depresí, únavy nebo totálního vyčerpání. Zasažení lidé měli poškozený imunitní systém, trávicí ústrojí, a těhotné ženy musely na potrat. Ty, které to odmítly, porodily postižené děti. Dodnes na následky katastrofy umírají ročně desítky lidí.

Chemička byla okamžitě po havárii uzavřena a začal masivní soudní proces, který skončil po pěti letech jasným verdiktem. Firma dospěla k mimosoudnímu vyrovnání ve výši 470 miliónů dolarů. S ohledem na počet zraněných lidí ale jde o směšnou částku, neboť odškodné na osobu nepřesáhlo 500 dolarů a nestačilo ani na lékařské výlohy. 

Pod palbu kritiky se dostala i tehdejší indická vláda. Neměla povolit stavbu takového komplexu na rizikovém místě, odškodné také nebylo velké a navíc bylo lidem vyplácenu velmi pozdě. Případ se tak opět dostal před soud a pokračoval až do roku 2010, kdy bylo shledáno vinnými z podílu na katastrofě sedm manažerů společnosti Union Carbide.

Původně bylo v roce 1987 obviněno 9 osob a hrozily jim tresty odnětí svobody do výše 10 let, jeden z obžalovaných ale zemřel a druhý zmizel. Nakonec soud zbylým sedmi udělil tresty vězení na dva roky. Podle mnohých žalostně málo na to, jaké katastrofy se dopustili.

Nyní je továrna v dezolátním stavu a podobně jako například Černobyl je zamořená jedovatými látkami, které se nadále uvolňují do okolí. Celý komplex je silně kontaminován pesticidy, těžkými kovy a chemikáliemi a naměřené hodnoty milionkrát přesahují doporučené hodnoty Světové zdravotnické organizace. V okolí chemičky ale stále žije na 20 tisíc lidí, kteří pije kontaminovanou vodu a obdělávají jedovatou půdu, což má za následek další umírání. 

Lékařům se doporučuje, aby u lidí s příznaky zvažovali i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

ON-LINE 86. den války: Rusko zintenzivnilo ofenzivu u Doněcku, Donbas prý…

20.05.2022 12:10 Ruské invazní jednotky zesílily ofenzivu a útočné operace v doněckém směru, aby zlepšily svou…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

Počasí v Česku ovlivní bouřky, hrozí až do sobotního rána

20.05.2022 06:30 Meteorologové varují od dnešních 15:00 před bouřkami, které mohou zasáhnout celé území České…

85. den války: Ukrajina měla útočit na ruské městečko, Rusko nasadilo…

19.05.2022 22:22 Při dnešním útoku ukrajinských sil na ruské městečko v Kurské oblasti nedaleko rusko-ukrajinských…

Japonsko zdvojnásobí denní limit počtu osob vstupujících do země

20.05.2022 10:29 Japonsko od začátku června zdvojnásobí denní limit počtu zahraničních občanů vstupujících do země…

KLDR hlásí úspěchy v boji s covidem, lidí vykazujících příznaky je už přes…

20.05.2022 08:04 Severní Korea dnes oznámila, že dosahuje dobrých výsledků v boji proti první potvrzené epidemii…

Severokorejské úřady dnes informovaly o dalších 262.270 lidech, kteří mají…

19.05.2022 07:56 Severokorejské úřady dnes informovaly o dalších 262.270 lidech, kteří mají příznaky covidu-19,…

Severokorejské úřady zaznamenaly dalších zhruba 233.000 nakažených

18.05.2022 08:33 Severokorejské úřady zaznamenaly dalších zhruba 233.000 lidí, kteří vykazovali příznaky nemoci…

WSJ: Záznamy z černé skříňky naznačují, že pád Boeingu v Číně byl úmyslný

18.05.2022 02:31 Záznamy z černé skříňky naznačují, že březnový pád Boeingu 737-800 letecké společnosti China…

Severní Korea bojuje s covidem. Mobilizovala i armádu

17.05.2022 21:05 Aktualizováno Severní Korea mobilizovala armádu, aby distribuovala léky proti covidu-19. Nasadila rovněž více než…

Severní Korea již pravděpodobně zaznamenala více než milion případů nákazy…

16.05.2022 15:05 Aktualizováno Severní Korea již pravděpodobně zaznamenala více než milion případů nákazy koronavirem, ačkoli…

V Šanghaji bude možné obnovit aktivitu obchodů a provozoven

15.05.2022 14:24 Aktualizováno Úřady v Šanghaji od pondělí povolí částečnou obnovu aktivit obchodů a provozoven. Oznámili to dnes…

Severní Korea hlásí dalších 15 úmrtí po nákaze covidem-19

15.05.2022 13:10 Aktualizováno Severní Korea za poslední den zaznamenala dalších 15 úmrtí po nákaze covidem-19 a 296.180 nově…

Čínské úřady nenechají kromě výjimek nikoho vycestovat ze země

14.05.2022 15:51 Čínské úřady tento týden dále zpřísnily kontroly na hranicích a oznámily, že výrazně omezí cesty,…

Související:

Právě se děje

reklama