Čína jde světu příkladem? Vybudovala největší solární farmu na světě, plave na vodě

Peking – Čína je podle Světové zdravotnické organizace jednou z nejvíce znečištěných zemí na světě. Především Peking je známý kvůli smogu a světelnému znečištění. I proto se země snaží tento negativní trend všemi silami zvrátit a stát se světovým lídrem v oblasti obnovitelné energie.

Solární energie

Čína před několika dny uvedla, že neodstoupí od pařížské dohody o ochraně klimatu. Reagovala tím na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který řekl, že Spojené státy se ze stávající dohody stahují a chtějí vyjednat nové podmínky. 

Čínská vláda také oznámila, že jsem dokončila výstavbu největší světové plovoucí solární farmy, která už nyní produkuje energii. Nachází se ve městě Huainan v provincii Anhui a má kapacitu 40 megawattů, což je dost na napájení 15.000 domácností.

Plovoucí solární farmy mají několik výhod, v neposlední řadě nejsou stavěny na pozemcích v hustě obydlených oblastech, navíc nezabírají životně důležitou ornou půdu. Čína má více než 100 měst s populací více než 1 milion. USA jich má pro srovnání 10.

Panely také podle serveru Clean Technica pomáhají chránit vzácné zásoby pitné vody snížením množství odpařování do okolního ovzduší. Voda pak udržuje okolní teplotu kolem solárních panelů na nižší úrovni, což pomáhá zvýšit jejich účinnost a omezit dlouhodobou tepelnou degradaci. Pokud jsou křemíkové panely dlouhodobě vystaveny vysokým teplotám, jejich účinnost klesá. Poškození je trvalé a výsledkem jsou nižší energetické zisky. 

Možná nejzajímavější věcí je fakt, že je elektrárna Huainan umístěna na umělém jezeře na místě bývalého uhelného dolu. Samotné jezero vzniklo teprve před několika lety poté, co zkolabovala okolní půda, protože byla podkopaná těžebními šachtami. 

Země už avizovala, že na budování solární energetiky bude intenzivně pokračovat. Na jedné straně je úspěšným výrobcem technologie, na druhé se zavázala do roku 2020 snížit své emise o 20 procent.

Peking chce do roku 2020 investovat do solárních a větrných technologií 360 miliard dolarů; díky stále rychlejšímu poklesu cen těchto technologií kapacita obnovitelných zdrojů v Číně rychle roste. Kromě Číny, Japonska a Velké Británie se v současné době solární parky na vodě staví i ve Francii, USA, Thajsku, Jižní Koreji, Malajsii, Austrálii nebo Brazílii.  

Dosud největší plovoucí solární elektrárny byly vybudovány v Japonsku. Loni zde byla uvedena do provozu plovoucí solární elektrárny o výkonu 13,7 MW, kterou postavila japonská  elektrotechnická společnost Kyocera.

Drama na olympiádě: Bělorusko stáhlo Cimanouskou, Česko jí nabídlo vízum.…

01.08.2021 22:04 Aktualizováno Běloruská běžkyně a kritička režimu prezidenta Alexandra Lukašenka Kryscina Cimanouská obvinila…

Sportovci pili alkohol v parku v olympijské vesnici, hrozí jim tresty

01.08.2021 22:04 Aktualizováno Někteří sportovci a další členové týmů na hrách v Tokiu mohou čelit disciplinárnímu řízení poté, co…

Kimova sestra varovala Soul před společným vojenským cvičením s USA

01.08.2021 16:44 Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una varovala Jižní Koreu před uspořádáním…

Tokio hlásí pátý den v řadě více než 3000 případů koronaviru

01.08.2021 12:43 Japonské Tokio, které hostí letní olympijské hry, zaznamenalo už popáté v řadě více než 3000 nově…

V Indii si monzuny vyžádaly dalších 11 obětí, celkem je mrtvých již přes…

31.07.2021 21:32 Dalších 11 lidí zahynulo v Indii v důsledku záplav a sesuvů půdy, čímž bilance monzunových dešťů…

Olympijské Japonsko oznámilo rekordní přírůstek případů koronaviru

31.07.2021 14:14 Japonsko dnes oznámilo dosud nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem od vypuknutí pandemie …

Thajsko a Malajsie evidují rekordní počty nakažených koronavirem

31.07.2021 13:58 Thajsko a Malajsie dnes oznámily nejvyšší denní přírůstky infekcí koronavirem od začátku pandemie.…

Policisté uzavřeli centrum Sydney, chtějí zabránit demonstraci proti…

31.07.2021 11:27 Nejlidnatější australský stát Nový Jižní Wales dnes oznámil 210 případů lokální nákazy koronavirem…

Ruský Šachmat nedokáže účinně konkurovat americké F-35, tvrdí muž z…

30.07.2021 22:01 Aktualizováno NÁZOR - Nový ruský bojový letoun páté generace obtížně zjistitelný radarem, Suchoj Šachmat, je…

Japonsko, kde je olympiáda, opět hlásí přes 10.000 nakažených koronavirem…

30.07.2021 13:11 Japonsko hlásí 10.743 případů nákazy koronavirem za uplynulý den, svůj nejvyšší denní přírůstek od…

Související:

Právě se děje