Olympijské hry v KLDR? Jižní Korea chce zmírnit napětí, přišla s překvapivým nápadem

Soul – V Severní Koreji by se mohly konat zimní olympijské hry - a to dokonce už velmi brzy. V roce 2018 se tento sportovní svátek bude konat v jihokorejském Pchjongčchangu. Soul teď navrhuje, aby se některé závody konaly také právě v KLDR.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kim Čong-Un
doporučujeme

Jižní Korea navrhla, aby Severní Korea hostila některé z lyžařských závodů. Doufá, že se tak o něco sníží přeshraniční politické napětí. Jihokorejský ministr sportu Do Jong-hwan také navrhl vytvoření mezikorejského ženského hokejového týmu, který by soutěžil na hrách, které se budou konat už v únoru.

Podle deníku The Guardian také bylo navrženo, že by se do severokorejského „špičkového“ lyžařského střediska  Masikryong mohly přesunout některé závody. Ministr už o tom údajně jednal také s Jang Woongem, severokorejským delegátem Mezinárodního olympijského výboru (MOV).

Tyto návrhy odráží snahu nového jihokorejského prezidenta Mun Če-ina uklidnit vztahy na Korejském poloostrově – a to navzdory nedávným raketovým testům KLDR a smrti amerického studenta Otto Warmbiera, který strávil před smrtí 17 měsíců v severokorejském vězení. Mun Če-in už před několika dny přišel s neortodoxním návrhem, aby Jižní a Severní Korea společně pořádala světový šampionát ve fotbale v roce 2030.

To by sice vyžadovalo velké investice do infrastruktury, Mun je ale přesvědčený, že „pokud by sousední země v severovýchodní Asii včetně Jižní a Severní Koreje společně pořádaly mistrovství světa, pomohlo by to k prohloubení míru v obou zemích i celém regionu“

Severokorejští sportovci například získali sedm medailí, včetně dvou zlatých, na olympijských hrách v Riu. Se zimními hrami ale tolik štěstí nemají, při osmi účastech získali jen jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili. A her v Soči v roce 2014 se vůbec neúčastnili. Ani teď se Severokorejcům nepodařilo kvalifikovat se na všechny disciplíny. Jejich jediným želízkem v ohni budou krasobruslaři.

Ministr sportu Do se však domnívá, že pokud „se Severní Korea zapojí, stanou se z olympiády v Pchjongčchangu mírové hry“. „Doufáme, že budeme moci rozmrazit přetrvávající napětí naší snahou zapojit Severní Koreu,“ dodal. Obě Koreje se v tomto roce zúčastnily několika sportovních výměn. Ženské fotbalové týmy se v dubnu střetly v Pchjongjangu, a ženské hokejové týmy soutěžily v Jižní Koreji.

Pchjongjang bojkotoval Asijské hry v roce 1986 a olympijské hry v roce 1988, které se konaly v Soulu, ale od té doby se zapojil do mezinárodních sportovních soutěžích na jih od hranic - naposledy do Asijských her v roce 2014 v jihokorejském Inčchonu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud řešil kauzu vražedného domina. Žádný ze zabijáků neměl zájem zločin…

22.10.2019 17:38 Soud v Číně po třech letech vynesl rozsudek nad skupinou nájemných vrahů, z nichž žádný neměl zájem…

Babiš je uchvácen intronizací, rád by uvítal japonského císaře v Praze

22.10.2019 16:14 Český premiér Andrej Babiš se dnes v japonské metropoli společně s představiteli dalších více než…

Japonský císař Naruhito byl intronizován, šaty jeho manželky vážily 15 kilo

22.10.2019 11:21 Aktualizováno Nový japonský císař Naruhito (59) byl oficiálně uveden na trůn. Při slavnostní ceremonii se zavázal…

Atol Midway vydal tajemství: Výzkumníci objevili vraky válečných lodí …

22.10.2019 07:46 Výzkumníci nalezli v Tichém oceánu vraky dvou japonských letadlových lodí, které potopili Američané…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama