Tlak na KLDR musí být silnější, shodli se český a japonský premiér. Sobotka vyzdvihl roli Číny

Tokio - Český premiér Bohuslav Sobotka a předseda japonské vlády Šinzó Abe dnes debatovali mimo jiné o situaci kolem KLDR. Shodli se, že je v rámci mezinárodního společenství nezbytné zesílit tlak na Severní Koreu, aby ustoupila od svých jaderných a raketových testů.

Fotografie dokazující přípravu KLDR na válku
doporučujeme

"V každém případě podporujeme snahu mezinárodního společenství snížit napětí v regionu. Je zřejmé, že zkoušky jaderných zbraní, balistických zbraní porušují rezoluce Rady bezpečnosti OSN a zvyšují napětí," prohlásil Sobotka. "Je potřeba pokračovat v tlaku mezinárodního společenství na severokorejský režim, aby přestal s těmito zbrojními iniciativami, které ohrožují region," dodal.

Zdůraznil roli Číny, která je nejbližším diplomatickým spojencem Severní Koreje. Podle předsedy české vlády je proto důležité, aby Peking byl v otázce KLDR aktivnější.

Sobotka dále připomněl, že Česká republika má ohledně Severní Koreje specifickou roli. "Patříme mezi, tuším, sedm zemí EU, které mají v provozu ambasádu v Severní Koreji. Spolupracujeme i s Japonskem z hlediska sdílení našich znalostí severokorejského prostředí a určitě jsme připraveni Japonsku pomoci ohledně řešení situace jeho občanů, pokud se na nás Japonsko obrátí," podotkl český premiér.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Bombaji se zřítila několikapatrová budova, v troskách jsou lidé

16.07.2020 17:09 Několik lidí zůstalo zřejmě uvězněno pod troskami pětipodlažní budovy, která se dnes zřítila v…

Indie se potýká s koronavirem i záplavami, přes milion lidí muselo opustit…

16.07.2020 16:16 Aktualizováno Povodně přicházející každoročně s monzunovými dešti zaplavily rozsáhlé oblasti hustě obydlené…

V Japonsku opět stoupá počet nakažených koronavirem, rekord hlásí Tokio

16.07.2020 14:40 Japonsko potvrdilo 517 nových případů koronaviru, což je nejvíce od 18. dubna, informovala dnes s…

V Číně se po půl roce opět otevřou kina, ovšem s omezeními

16.07.2020 13:51 V Číně se v pondělí budou moci otevřít kina, která musela být uplynulého půl roku zavřená kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama