USA v ohrožení. KLDR poprvé vyzkoušela mezikontinentální raketu

Soul/Tokio/Washington/Moskva - Severní Korea zřejmě dosáhla klíčového pokroku v naplnění svého plánu ohrozit Spojené státy. Totalitní země dnes oznámila, že dnes vůbec poprvé úspěšně vyzkoušela mezikontinentální balistickou střelu.

Fotografie dokazující přípravu KLDR na válku

Spojené státy a Jižní Korea předtím uvedly, že střela, kterou Pchjongjang vypálil ze svého území a která dopadla do Japonského moře, byla raketou středního doletu. Pchjongjang rovněž tvrdí, že nyní je schopen zasáhnout prakticky jakékoliv místo na Zemi.

Střela Hwasong-14 letěla 39 minut a dosáhla výšky 2802 kilometrů. Následně přesně zasáhla svůj určený cíl, citovala státní severokorejskou televizi agentura Reuters. Americké tichomořské velení předtím sdělilo, že zaznamenalo odpal rakety z území KLDR a že dráhu střely sledovalo po dobu 37 minut. Otestovaná raketa může být schopna zasáhnout Aljašku, řekl zbrojní analytik citovaný agenturou AP.

Jihokorejské úřady oznámily, že sledují dopady raketového testu na finanční trhy, žádné velké výkyvy ale zatím nezaznamenaly. Hlavní akciový index KOSPI odepsal 0,6 procenta, kurz jihokorejského wonu je proti dolaru nepatrně pevnější.

Agentura Reuters napsala, že Severokorejci na transport odpálené rakety použily nákladní vůz čínské výroby. Sankce OSN z roku 2006 sice zakázaly prodej vojenské techniky do KLDR, ovšem ta vůz koupila - jak potvrdil výrobce - ve verzi určené na těžbu dřeva.

Střela byla odpálena jen několik hodin poté, co o problémech s KLDR telefonicky hovořil americký prezident Donald Trump s japonským premiérem Šinzóem Abem a s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Trump koncem června uvedl, že severokorejská hrozba vyžaduje rozhodnou reakci.

Japonský premiér řekl, že Severní Korea ignoruje opakovaná varování mezinárodního společenství. Požádá proto prezidenty Číny a Ruska, aby sehráli konstruktivnější roli v úsilí ukončit severokorejský zbrojní program. Čínský prezident Si Ťin-pching je právě na návštěvě Moskvy. O problému chce premiér Abe jednat rovněž na nadcházejícím summitu velkých světových ekonomik G20 v Hamburku.

Čína nejprve prostřednictvím mluvčího ministerstva zahraničí vybídla ke klidu a zdrženlivosti. Jde o výzvu, kterou Peking v podobných situacích vyjadřuje opakovaně. Čína je prakticky jediným diplomatickým a obchodním spojencem Pchjongjangu, v poslední době ale narůstá její nevole nad chováním KLDR, kvůli kterému na Peking tlačí Spojené státy.

Si Ťin-pching je na návštěvě Moskvy a po jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem vydalo ruské ministerstvo zahraničí prohlášení. Rusko a Čína se podle něj shodly na tom, že je třeba zarazit jak raketový a jaderný program KLDR, tak instalaci amerického protiraketového štítu THAAD v Jižní Koreji a též společná vojenská cvičení těchto dvou zemí. Po těchto krocích se zúčastněné strany mohou sejít ke společnému jednání, navrhuje prohlášení.

Obdobně se vyjádřil i náměstek šéfa ruské diplomacie Sergej Rjabkov, který poslední raketový test KLDR označil za porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

České ministerstva zahraničí ve svém prohlášení odkazuje na porušení několika rezolucí Rady bezpečnosti OSN, poukazuje na zvyšování napětí v regionu.

Přes 350 indonéských zdravotníků očkovaných čínskou vakcínou se nakazilo…

17.06.2021 19:20 Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19…

Severní Korea čelí nedostatku potravin, přiznal Kim Čong-un

17.06.2021 09:37 Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém zasedání přiznal, že země čelí nedostatku potravin…

Čínská vesmírná loď Šen-čou 12 odstartovala k vesmírné stanici, již Čína…

17.06.2021 04:29 Z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě Číny dnes odstartovala vesmírná loď Šen-čou…

V Barmě byla vypálena vesnice, podle místních požár založila armáda

17.06.2021 03:37 Bezpečnostní složky v centrální Barmě vypálily vesnici poté, co se na místě střetly s odpůrci…

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Na olympiádě v Tokiu by mohli být v hledišti diváci

16.06.2021 10:36 Při olympijských soutěžích v Tokiu by mohlo být v hledišti až 10.000 diváků. Japonská vládní…

V Indii přibylo 62.224 nákaz koronavirem, v Brazílii 80.609

16.06.2021 08:22 V Indii pokračuje pokles denních počtů koronavirových infekcí; za posledních 24 hodin jich v této…

Sportovcům hrozí na olympiádě vyhoštění ze země, pokud poruší covidová…

15.06.2021 18:38 Zahraniční sportovce čekají na odložených olympijských a paralympijských hrách v Tokiu přísné…

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Související:

Právě se děje