Kam až může doletět nová raketa KLDR? Vědci analyzují dostupné informace

Pchjongjang – KLDR oznámila, že vůbec poprvé úspěšně otestovala mezikontinentální balistickou raketu (ICBM). Pchjongjang rovněž tvrdí, že nyní je schopen zasáhnout prakticky jakékoliv místo na Zemi. Odborníci jsou ale k takovému prohlášení poněkud skeptičtí.

Fotografie dokazující přípravu KLDR na válku

USA a Jižní Korea ještě před tímto oznámením uvedly, že střela, která dopadla do Japonského moře, byla raketou středního doletu. O tom, že nešlo o ICBM, informovalo také Rusko, které údajně test sledovalo a podle kterého šlo pouze o raketu středního doletu. Moskva i Washington uvedly, že raketa nepředstavovala hrozbu pro obě země.

Severní Korea informovala, že střela Hwasong-14 letěla 39 minut a dosáhla výšky 2802 kilometrů. Následně přesně zasáhla svůj určený cíl, citovala státní severokorejskou televizi agentura Reuters. Testu osobně přihlížel Kim Čong-un. KLDR také dodala, že nyní má k dispozici nejsilnější mezikontinentální balistickou raketu schopnou zasáhnout jakoukoli část světa. To prý severokorejskému režimu „umožní skoncovat s americkou jadernou válečnou hrozbou a vydíráním“.

Zatímco Pchjongjang hlásá, že dosáhl zásadního pokroku, odborníci se domnívají, že KLDR zatím nemá schopnost mezikontinentální balistickou střelou přesně zasáhnout cíl ani vytvořit miniaturizovanou jadernou hlavici, která se na takovou raketu vejde.

Co je to vlastně ICBM?

Obvykle jde o rakety dlouhého doletu, které jsou navrženy tak, aby mohly nést jadernou hlavici. Minimální dosah takové rakety je 5500 kilometrů, většina z nich ale může uletět i 10 tisíc kilometrů nebo více.

Spojené státy a jejich spojence nejvíce znepokojují rakety dlouhého doletu KN-14 (dolet 10000 km) a KN-08 (dolet 11500 km), které KLDR představila už dříve. Jaký je rozdíl mezi nimi a raketou Hwasong-14 není podle BBC úplně jasné.

Otázkou je, zda mohou rakety KLDR zasáhnout Spojené státy. David Wright, fyzik z organizace Union of Concerned Scientists, říká, že v případě, že jsou nejnovější zprávy správné, by tato raketa mohla „mít maximální dosah zhruba 6,700 km na standardní dráze“.

To by znamenalo, že může zasáhnout Aljašku, ale ne velké havajské ostrovy nebo dalších 48 amerických států. BBC také dodává, že nejde jen o samotnou raketu, ale že KLDR také musí mít schopnost ochránit hlavici po jejím průchodu atmosférou – a zatím není jasné, jestli je toho Pchjongjang schopen.

Měli bychom předpokládat, že na nás KLDR může zaútočit, zní z USA

BBC uvádí, že i přes jisté pokroky je jasné, že mnozí experti i politici budou dál skeptičtí ohledně schopností severokorejských raket. Neexistuje ani shoda na tom, jak si KLDR vede z hlediska miniaturizace jaderného zařízení.

V březnu 2016 mluvčí Pentagonu Peter Cook řekl, že se USA nedomnívají, že je Severní Korea schopna miniaturizace hlavice. O dva dny později admirál Bill Gortney, důstojník zodpovědný za obranu vzdušného prostoru USA, řekl před Senátem, že by bylo „obezřetné“ předpokládat, že Pchjongjang může zaútočit na USA, a to navzdory informacím zpravodajské komunity, která mluvila o „velmi nízké pravděpodobnost úspěchu“.

Profesor Siegfried S Hecker ze Stanfordovy univerzity, odborník na vývoj severokorejských zbraní, pak uvádí, že „musíme předpokládat, že KLDR navrhla a předvedla jaderné hlavice, které lze připevnit na některé z raket krátkého a možná i středního doletu“.

V září 2016 také uvedl, že schopnost Pchjongjangu postavit mezikontinentální balistickou raketu vybavenou jadernou hlavicí, která by byla schopna dosáhnout USA, je „ještě daleko - možná 5 až 10 let“. Zároveň ale dodal, že je to „pravděpodobně proveditelné v případě, že program bude neomezený“.

UNESCO doporučilo přidat Velký bariérový útes na seznam ohrožených památek

22.06.2021 09:24 Výbor organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu UNESCO doporučil přidat australský Velký…

Co se skutečně stalo ve Wu-chanu? Virolog z týmu WHO položil důležité…

22.06.2021 00:01 NÁZOR - Světová pandemie covidu-19 může být nejhorší v moderních dějinách, konstatuje profesor…

Japonsko připravuje olympiádu, navzdory boji s koronavirem a nesouhlasu…

21.06.2021 11:41 Již za měsíc, 23. července, mají podle plánu začít v japonské metropoli Tokiu letní olympijské hry,…

Olympiáda v Tokiu proběhne s fanoušky, kapacita bude omezená

21.06.2021 10:43 Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát…

V Indonésii rapidně přibývá nakažených

20.06.2021 15:34 V Indonésii, která má 270 milionů obyvatel, se za poslední den prokázalo dalších 13.737 nových…

Lékaři v Číně podali dohromady přes miliardu dávek vakcín

20.06.2021 11:18 Lékaři v Číně aplikovali již přes miliardu dávek vakcín proti covidu-19. Čínská očkovací kampaň…

Přes 350 indonéských zdravotníků očkovaných čínskou vakcínou se nakazilo…

17.06.2021 19:20 Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19…

Severní Korea čelí nedostatku potravin, přiznal Kim Čong-un

17.06.2021 09:37 Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém zasedání přiznal, že země čelí nedostatku potravin…

Čínská vesmírná loď Šen-čou 12 odstartovala k vesmírné stanici, již Čína…

17.06.2021 04:29 Z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě Číny dnes odstartovala vesmírná loď Šen-čou…

V Barmě byla vypálena vesnice, podle místních požár založila armáda

17.06.2021 03:37 Bezpečnostní složky v centrální Barmě vypálily vesnici poté, co se na místě střetly s odpůrci…

Související:

Právě se děje