Severní Korea není blázen, myslí chytře. USA by s ní měly jednat, píše americký deník

Washington/Pchjongjang - Deník The Washington Post vidí v problému jménem Severní Korea jediné možné řešení. Tím je vyjednávání s režimem, který je prý ve skutečnosti velmi racionální. Jde mu zejména o vlastní přežití, jeho pojistkou jsou jaderné zbraně.

Kim Čong-Un

Ve Washingtonu převládá představa, že Severní Korea je nejbizarnějším režimem na světě, který vede bláznivý diktátor, švihák s divným účesem. Ten je iracionální, nepředvídatelný a nelze s ním jednat. Nakonec však tento podivný a krutý režim zkolabuje. V mezičase Spojené státy vyvinou větší a větší nátlak, který by kolaps urychlil. Co když je ale toto vidění problému jménem Severní Korea chybné? Otázku si klade deník The Washington Post. 

Severní Korea je totiž režimem, který přežil více než 70 let. Zachoval si svůj diktátorský charakter a také svou rodinnou dynastii. Přežil rozpad Sovětského svazu a jeho satelitů, Oranžovou revoluci na Ukrajině, pády některých diktátorů v Asii - od Jižní Koreje přes Taiwan až po Indonésii. Kimova dynastie vyniká ve schopnosti přežít, vytrvat. Samozřejmě, jak dodává Washington Post, je tomu tak za cenu brutálních represí.

Kim Čong-un je sice mladý muž, ale v uchování si své autority je vysoce efektivní. Zabezpečil si podporu své armády, což je v režimech podobného ražení klíčové, odstranil veškeré své odpůrce, dokonce i z řad vlastní rodiny - strýce a údajně i svého nevlastního bratra. 

Podívejme se tak na svět z pohledu Severní Koreje. Režim byl svědkem kolapsu Sovětského svazu a sledoval také pomalou přeměnu čínského souseda do podoby jakéhosi pragmatického obchodnického státu, který se dychtivě integroval v rámci světového trhu. Čína sice svého souseda považuje za jistý problém, další a další sankce se jí však také zrovna nelíbí. 

KLDR má jasný pohled na nejmocnější zemi světa, Spojené státy. Byly to právě ony, kdo Severní Koreu zařadil na tzv. "osu zla" po 11. září 2001. Prezident George Bush nejprve nařídil invazi do Iráku, Írán se USA snaží pomalu transformovat do podoby co nejsmířlivějšího režimu. Zbývá tak už jen Severní Korea. Současný prezident Donald Trump požaduje po Číně, aby ukončila "tento nesmysl jednou provždy" - cílem je zbavení se Kimovy diktatury. 

Není pak divu, že Severní Korea sahá po pojistce. A jaká to je pojistka? Ano, nukleární arzenál. Pchjongjang dobře ví, že má dostatečně silnou armádu a že pozemní válka nepřipadá moc v úvahu. Způsobila by možná smrt milionů lidí, další miliony by tvořili uprchlíci. KLDR si dobře spočítala, že pro Čínu a Jižní Koreu je mnohem děsivější představa chaosu, který by byl důsledkem násilného svržení Kimova režimu. Této představy se děsí dokonce víc, než jaderných zbraní. 

Možná by tak Spojené státy měly pozměnit svůj pohled na režim Kim Čong-una. Měly by se na něj dívat jako na chytrý, racionální a kalkulující, jehož jediným cílem je vlastní přežití. Čím dál větší nátlak způsobí to, že režim bude posilovat své pojištění. Jak se tedy s takovou situací vypořádat?

Zaprvé by USA měly posílit tlak na Čínu, která by následně zvýšila tlak na KLDR. K tomu ale nepovede pouhá pozvánka pro čínského prezidenta na čokoládový dort do Trumpova sídla Mar-a-Lago. Peking totiž čelí pochopitelné noční můře - pod tíhou sankcí a tlaku Kimův režim zkolabuje a nová sjednocená země se stane gigantickou verzí Jižní Koreje. Navíc s podporou Spojených států, jaderným arzenálem a potencionálními americkými jednotkami na její hranici. 

Washington musí Pekingu slíbit, že proces sjednocení proběhne za podmínek, kdy Američané stáhnou své jednotky a upraví svou smlouvu s novou Koreou tak, že bude společně s Čínou pracovat na eliminaci korejského jaderného arzenálu. 

Nátlak ze strany Číny je podmíněn tím, že Severní Korea bude ochotna činit ústupky. Pchjongjang v minulosti naznačil, že by stál o ukončení korejského konfliktu, uznání svého režimu a zrušení sankcí. To mu samozřejmě zatím nikdo zaručit nemůže. Podle deníku ale není nic špatného na tom, hovořit s Pchjongjangem a hledat způsoby, jak některé ústupky a odměny vyjednat. Cílem by mělo být ukončení jaderného programu. 

Jistě, bude to pro Washington hořká pilulka, ale alternativ moc není. Lepší, než doufat, že se problém vyřeší sám. 

Co stojí za hladem v KLDR? Politolog mluví o zkoušce Kimova režimu

24.06.2021 00:01 NÁZOR - Severní Koreu opět sužuje nedostatek potravin, přičemž jde o veřejný problém, který tamní…

V Japonsku vybuchla sopka Mt. Otake

23.06.2021 08:28 Sopka Mt. Otake ležící na ostrově Suwanose na jihozápadě Japonska dnes vybuchla. Velké kameny…

Olympiáda v Tokiu bude bez alkoholu, oznámili pořadatelé

23.06.2021 06:59 Třicet dní před zahájením letních olympijských her v japonské metropoli Tokiu dnes pořadatelé…

Co se skutečně stalo ve Wu-chanu? Virolog z týmu WHO položil důležité…

22.06.2021 21:58 Aktualizováno NÁZOR - Světová pandemie covidu-19 může být nejhorší v moderních dějinách, konstatuje profesor…

V Indii přibylo za den méně než 50.000 nakažených

22.06.2021 15:06 Denní přírůstek nákaz koronavirem v Indii klesl pod 50.000. Za posledních 24 hodin indické…

UNESCO doporučilo přidat Velký bariérový útes na seznam ohrožených památek

22.06.2021 09:24 Výbor organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu UNESCO doporučil přidat australský Velký…

Japonsko připravuje olympiádu, navzdory boji s koronavirem a nesouhlasu…

21.06.2021 11:41 Již za měsíc, 23. července, mají podle plánu začít v japonské metropoli Tokiu letní olympijské hry,…

Olympiáda v Tokiu proběhne s fanoušky, kapacita bude omezená

21.06.2021 10:43 Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát…

V Indonésii rapidně přibývá nakažených

20.06.2021 15:34 V Indonésii, která má 270 milionů obyvatel, se za poslední den prokázalo dalších 13.737 nových…

Lékaři v Číně podali dohromady přes miliardu dávek vakcín

20.06.2021 11:18 Lékaři v Číně aplikovali již přes miliardu dávek vakcín proti covidu-19. Čínská očkovací kampaň…

Související:

Právě se děje