Tělo čínského nobelisty bylo zpopelněno, úřady se ho bojí i po smrti

Peking - Tělo zemřelého nositele Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poa bylo dnes ráno místního času zpopelněno. Sdělilo to vedení města Šen-jang na severovýchodě Číny, kde byl disident po propuštění z vězení léčen. Obřadu se zúčastnila disidentova rodina a přátelé.

Liou Siao-po

Liou Siao-po si od roku 2009 odpykával 11letý trest vězení za podvracení státní moci: v Chartě 08 volal po respektování lidských práv a zavedení pluralitního systému. Koncem června byl propuštěn z vězení po diagnóze rakoviny jater v konečném stadiu. Ve čtvrtek nemoci podlehl.

Město Šan-jang vydalo oficiální zprávu o pohřbu a také fotografie. Je na nich vdova Liou Sia, podpíraná bratrem, a také Liouvi sourozenci s manželkami. Tělo leželo v místnosti vyzdobené bílými květy v otevřené rakvi a na stěně byl nad Liouovu fotografií nápis Potřeb pana Liou Siao-poa.

zdroj: YouTube

Podle oficiální zprávy se obřad konal v 6:30 místního času a znělo při něm Mozartovo Requiem. Tělo bylo krátce potom zpopelněno. Rodinný právník citovaný agenturou Reuters řekl, že si není jistý, zda si rodina opravdu přála kremaci.

Zástupce města Šen-jang řekl, že o tom, že popel bude vhozen do moře, rozhodla vdova. Jeden z nejbližších Liouových přátel Chu Ťia o tom ale pochybuje. Podle něj jde o úřední rozhodnutí, protože nic tělesného z Lioua nemělo zůstat na čínské půdě, aby tam jeho přátelé nemohli vybudovat památník. Chu také agentuře Reuters řekl, že je známo, že starší bratr nesdílel Liouovy politické názory. To, že právě on zastupoval rodinu na setkání s novináři, považuje Chu za cynické.

Problematické je také vyjádření staršího Liouova bratra. Na tiskové konferenci uspořádané po obřadech chválil "socialistický systém", děkoval úřadům za lidskost a za to, že jednaly podle vůle rodiny. Poskytl také vysvětlení k tomu, že na tiskovou konferenci nepřišla vdova. "Je právě teď velmi nemocná, proto nemohla přijít. Je to politováníhodné," řekl. Byl usazen mezi tlumočníka do angličtiny a zástupce města Šen-jangu. Ven ho pak eskortovaly dvě ženy a muž už pak neodpovídal na dotazy novinářů, kteří ho obklopili.

Ačkoli se v oficiální zprávě uvádí, že se pohřbu zúčastnili rovněž Liouovi přátelé, nikdo je u rakve neidentifikoval. Jeden z nich, spisovatel Mo Č'-sü agentuře AP řekl: "Nebyl tam ani jeden z jeho opravdových přátel." Urostlí mladíci s módními účesy, kteří jsou na fotografiích, se podle něj podobají spíše tajným agentům, kteří měli hlídat Liouovu ženu.

Zástupce města Šen-jang řekl, že o tom, že popel bude vhozen do moře, rozhodla vdova. Jeden z nejbližších Liouových přátel Chu Ťia o tom ale pochybuje. Podle něj jde o úřední rozhodnutí, protože nic tělesného z Lioua nemělo zůstat na čínské půdě, aby tam jeho přátelé nemohli vybudovat památník. Chu také agentuře Reuters řekl, že je známo, že starší bratr nesdílel Liouovy politické názory. To, že právě on zastupoval rodinu na setkání s novináři, považuje Chu za cynické.

Liouova žena a další příbuzní byli doposud pod přísným dohledem čínských bezpečnostních orgánů a prakticky odříznuti od kontaktu s vnějším světem. Představitel městské vlády Čang Čching-jang podle agentury Reuters rovněž prohlásil, že vdova "Liou Sia je volná".

Německo nabídlo, že by vdově poskytlo útočiště. Kancléřka Angela Merkelová v pátek večer uvedla, že Německo se bude dál snažit prosadit "humanitární řešení" situace, tak aby Liou Sia mohla opustit domácí vězení a odjet do některé ze zahraničních zemí podle své volby.

V Japonsku vybuchla sopka Mt. Otake

23.06.2021 08:28 Sopka Mt. Otake ležící na ostrově Suwanose na jihozápadě Japonska dnes vybuchla. Velké kameny…

Olympiáda v Tokiu bude bez alkoholu, oznámili pořadatelé

23.06.2021 06:59 Třicet dní před zahájením letních olympijských her v japonské metropoli Tokiu dnes pořadatelé…

Co se skutečně stalo ve Wu-chanu? Virolog z týmu WHO položil důležité…

22.06.2021 21:58 Aktualizováno NÁZOR - Světová pandemie covidu-19 může být nejhorší v moderních dějinách, konstatuje profesor…

V Indii přibylo za den méně než 50.000 nakažených

22.06.2021 15:06 Denní přírůstek nákaz koronavirem v Indii klesl pod 50.000. Za posledních 24 hodin indické…

UNESCO doporučilo přidat Velký bariérový útes na seznam ohrožených památek

22.06.2021 09:24 Výbor organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu UNESCO doporučil přidat australský Velký…

Japonsko připravuje olympiádu, navzdory boji s koronavirem a nesouhlasu…

21.06.2021 11:41 Již za měsíc, 23. července, mají podle plánu začít v japonské metropoli Tokiu letní olympijské hry,…

Olympiáda v Tokiu proběhne s fanoušky, kapacita bude omezená

21.06.2021 10:43 Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát…

V Indonésii rapidně přibývá nakažených

20.06.2021 15:34 V Indonésii, která má 270 milionů obyvatel, se za poslední den prokázalo dalších 13.737 nových…

Lékaři v Číně podali dohromady přes miliardu dávek vakcín

20.06.2021 11:18 Lékaři v Číně aplikovali již přes miliardu dávek vakcín proti covidu-19. Čínská očkovací kampaň…

Přes 350 indonéských zdravotníků očkovaných čínskou vakcínou se nakazilo…

17.06.2021 19:20 Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19…

Související:

Právě se děje