Co s KLDR? Jedině jednat, za Kimovy jaderné zbraně může opuštění Clintonovy politiky, míní experti

Washington/Pchjongjang - Podle amerických expertů na zahraniční politiku a Severní Koreu je jediným možným řešením vypjaté situace jednání s Kimovým režimem. Podle některých názorů může za současnou vyhrocenou situaci a za jaderný arzenál KLDR administrativa bývalého prezidenta George Bushe.

Fotografie dokazující přípravu KLDR na válku

Bývalá členka americké armády Anna Wrightová podporuje myšlenku, že Trumpova administrativa musí s režimem KLDR jednat, a to rychle. Vojenská konfrontace podle expertů na Kimův režim není možná. Podobný přístup vyjednávání chce zaujmout i čerstvě zvolený jihokorejský prezident Moon Jae-in, stejně naladěna je i většina Jihokorejců. Autorka textu na serveru Consortiumnews shrnuje postoje několika amerických expertů k celé problematice. 

Koncem letošního června zaslalo několik vládních úředníků, jak z řad Demokratů, tak Republikánů dopis, ve kterém amerického prezidenta přesvědčují o tom, že Kim Čong-un nejedná iracionálně a že jeho největším zájmem je zachování vlastního režimu. Funkcionáři také zmínili, že dialog není odměnou pro režim a neznamená ani uznání jaderného programu ze strany Spojených států. "Jde o nezbytný krok navázání komunikace, kterým se lze vyhnout jaderné katastrofě. Hlavní hrozbou není to, že by Severní Korea překvapivě zaútočila jadernými zbraněmi. Namísto toho je primárním nebezpečím špatně odhadnutá situace nebo chyba, která může vést k válce," stojí v dopise. 

Mezi těmito experty jsou jak lidé z Clintonovy, tak také z Reaganovy adminsitrativy, ale i specialisté na Severní Koreu. Největší hrozbou je prý možnost, že pokud Američané zaútočí na Severní Koreu, případný protiútok KLDR by zcela zdevastoval Jižní Koreu a Japonsko. Stejně tak ani sankce prý samy o sobě problém nevyřeší. "Pchjongjang ukázal, že dokáže pokročit v technologii střel a jádra i navzdory své izolaci," shodují se experti. Specialisté svůj dopis končí výzvou, aby Trump přistoupil k rychlé akci. "Čas není na naší straně. Nabádáme vás, abyste umístil diplomacii na vrchol vašeho žebříčku možností, které jsou na stole," končí dopis. 

V polovině června se v podobném tónu nesla prohlášení bývalého ministra obrany WIlliama Perryho a historika korejské války  Bruce Cumingse. "Vedení Severní Koreje je možná kruté a bezohledné, ale nejsou to blázni. Proč máme dvojí standart pro Severní Koreu? Akceptujeme Saúdskou Arábii  takovou, jaká je, i s porušováním lidských práv, ale neakceptujeme Severní Koreu, jaká je - tedy jaderná mocnost. Odmítání naslouchání Severní Koreji ohledně jejích cílů a potřeb vedlo k tomu, že za 17 let vyvinula a otestovala jaderné zbraně a mezikontinentální střely," řekl Perry. Podle něj má Severní Korea tři cíle - uchování moci, získání mezinárodního uznání a zlepšení své ekonomiky. KLDR prý však obětovala druhé dva cíle tomu třetímu. Válečný historik Bruce Cumings zmínil, že relativně dobře si vedl prezident Bill Clinton ve vztahu se Severní Koreou. "Severní Korea zmrazila produkci plutonia na osm let (1994-2002) a v říjnu roku 2000 vypracovala (americká administrativa, pozn. red.) návrh na odkup všech raket dlouhého a středního doletu ze Severní Koreje," řekl Cumings.

Přítrž v dialogu učinil až prezident George Bush. Jeho administrativa odstavila všechny dohody mezi oběma zeměmi, které uzavřel Clinton. Bush zařadil KLDR na tzv. "osu zla" společně s Íránem a Irákem. Severní Korea následně odstoupila od dohody o nešíření jaderných zbraní a znovuobnovila produkci radioaktivního plutonia. Podle historika by tak dnes Kim neměl rakety, kdyby platily dohody s Clintonem. 

Profesor mezinárodních vztahů na univerzitě v Pusanu Robert E. Kelly k situaci napsal, že severokorejský režim není sebevražednou, ideologickou, "islamisticko-státní zemí", která by měla schopnost rozpoutat apokalyptickou válku. Kimovi jde prostě a jenom o přežití diktátorského režimu. Jaderná hrozba, kterou režim straší svět, tomu napomáhá. "Nejlepším řešením by bylo odzbrojení Severní Koreje. Ale to je teď vysoce nepravděpodobné," míní profesor.

Sue Mi Terry, korejská expertka, koncem června promluvila v rádiu o setkání se zástupci Severní Koreje. Pro KLDR je prý jaderný arzenál "otázkou přežití". Severokojreci se prý bojí podobného scénáře, který nastal v Kadáffího Libyi nebo v Iráku. Režimu má také jít o to, aby Spojené státy uznaly KLDR jako jadernou mocnost. Podle expertky není na místě očekávat, že dojde k úspěšným mírovým rozhovorům a že se Korea svého programu vzdá. Namísto toho preferuje pokračování maximální míry sankcí a důležitý je podle ní i tlak na sousední Čínu, aby učinila víc. Řešením by mohly být i sekundární sankce uvalené na čínské banky. 

Co se skutečně stalo ve Wu-chanu? Virolog z týmu WHO položil důležité…

22.06.2021 00:01 NÁZOR - Světová pandemie covidu-19 může být nejhorší v moderních dějinách, konstatuje profesor…

Japonsko připravuje olympiádu, navzdory boji s koronavirem a nesouhlasu…

21.06.2021 11:41 Již za měsíc, 23. července, mají podle plánu začít v japonské metropoli Tokiu letní olympijské hry,…

Olympiáda v Tokiu proběhne s fanoušky, kapacita bude omezená

21.06.2021 10:43 Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát…

V Indonésii rapidně přibývá nakažených

20.06.2021 15:34 V Indonésii, která má 270 milionů obyvatel, se za poslední den prokázalo dalších 13.737 nových…

Lékaři v Číně podali dohromady přes miliardu dávek vakcín

20.06.2021 11:18 Lékaři v Číně aplikovali již přes miliardu dávek vakcín proti covidu-19. Čínská očkovací kampaň…

Přes 350 indonéských zdravotníků očkovaných čínskou vakcínou se nakazilo…

17.06.2021 19:20 Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19…

Severní Korea čelí nedostatku potravin, přiznal Kim Čong-un

17.06.2021 09:37 Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém zasedání přiznal, že země čelí nedostatku potravin…

Čínská vesmírná loď Šen-čou 12 odstartovala k vesmírné stanici, již Čína…

17.06.2021 04:29 Z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě Číny dnes odstartovala vesmírná loď Šen-čou…

V Barmě byla vypálena vesnice, podle místních požár založila armáda

17.06.2021 03:37 Bezpečnostní složky v centrální Barmě vypálily vesnici poté, co se na místě střetly s odpůrci…

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Související:

Právě se děje