Dění kolem české firmy Liglass Trading je v Kyrgyzstánu skandálem roku

Biškek/Praha - Kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev se seznámil s informacemi o sporu kolem české firmy Liglass Trading, která má ve středoasijské zemi dostavět kaskádu vodních elektráren na řece Naryn. Hlava státu v minulosti zavázala, že projekt osobně zabezpečí do konce svého mandátu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Kyrgyzstán, ilustrační foto

O české firmě a její schopnosti zhostit se projektu a finančně ho zajistit se v minulých dnech v českém a kyrgyzském tisku objevily pochybnosti, které majitel společnosti Michael Smelík dnes v prohlášení odmítl. Firma už podle něj v Kyrgyzstánu proinvestovala několik milionů dolarů.

Atambajeva o dostavbě kaskády informoval šéf státního výboru pro průmysl a energetiku Dujšenbek Zilalijev, který v minulých dnech v médiích spolupráci s českou společností energicky hájil.

"Atambajev vyzval (Zilalijeva) k pečlivé přípravě realizace významného hydroenergetického projektu s tím, že musí být bezpodmínečně zajištěna priorita zájmů státu, jak to vyžadují podmínky dříve podepsaných dohod," uvedla kyrgyzská agentura s odvoláním na tiskové oddělení hlavy státu.

Server Vesti.kg napsal, že události kolem společnosti Liglass Trading jsou v Kyrgyzstánu podle místních expertů největším skandálem roku. Publikuje vyjádření několika poslanců kyrgyzského parlamentu, kteří vyzývají k vypovězení smlouvy a tvrdému postihu viníků.

Do potíží se budování kaskády dostalo, když Kyrgyzstán před půldruhým rokem vypověděl smlouvu s ruskou společností RusGidro, která údajně neměla na výstavbu dost peněz. Mandát Atambajevovi končí letos v říjnu.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel vietnamský prezident, podlehl vážné nemoci

21.09.2018 07:35 Hanoj - Ve věku 61 let dnes zemřel vietnamský prezident Tran Dai Quang, v čele země stál od roku…

Na Filipínách hrozí masivní sesuv půdy, armáda evakuovala 1200 lidí

21.09.2018 07:31 Manila - Filipínští vojáci společně s policií přinutili ve čtvrtek večer kvůli hrozícímu sesuvu…

Kim Čong-un poslal vůdci Jižní Koreji drahý, ale křehký dar

21.09.2018 04:49 Soul - Severokorejský vůdce Kim Čong-un poslal jihokorejskému prezidentovi Mun Če-inovi dvě tuny…

Druhý summit USA-KLDR? Kim Čong-un se chce brzy sejít s Trumpem

20.09.2018 16:07 Aktualizováno Soul - Severokorejský vůdce Kim Čong-un si přeje sejít se v brzké době na dalším summitu s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama