Zničená prestiž a další válka. Co by se stalo, kdyby Američané opustili Afghánistán?

Kábul/Washington - Válka v Afghánistánu se zdá být nekonečnou. Ačkoliv Američané počet svých jednotek v zemi rapidně snížili, jsou tam stále přítomni. Podle místních by jejich odchod způsobil chaos, kterého by využili zejména extremistická bojová uskupení.

Afghanistán

Server Washington Post se zabývá možným úplným stažením amerických jednotek z problematického Afghánistánu. Američané už v zemi působí šestnáct let, jejich přítomnost si vyžádala 2 400 obětí. Víc než 700 miliard dolarů americká vláda do akcí v zemi investovala. A stále se nepodařilo zvítězit. 

Nyní je cílem spíš "neprohrát" než vyhrát, domnívají se autoři článku. Znovu se vzmáhající hnutí Taliban má dnes pod kontrolou 40 procent oblastí země. Bojovníci Islámského státu (IS) okupují hory na východě. Přítomnost amerických jednotek v zemi je vnímána s cynismem. Civilisté a bezpečnostní složky země umírají čím dál víc, minulý rok při akci NATO nebo vládních jednotek zahynulo na 600 civilistů. 

Nekonečný konflikt a málo možností také nutí mnoho mladých Afghánců, aby zemi opustili, případně se někteří přidávají k ozbrojeným skupinkám. V zemi žije mnoho etnik, která jsou vůči sobě nepřátelská a zemi hrozí velký politický chaos, v krajním případě občanská válka. 

V zemi mají své zájmy také okolní země - Írán, Pákistán a Rusko, stejně jako Spojené státy. Ministr obrany Jim Mattis  a poradce pro americkou národní bezpečnost H. R. McMaster mají přítomnost vojska v Afghánistánu na starost. Dle údajů ministerstva je v zemi 8 800 jednotek, což je obrovský pokles oproti roku 2011. Tehdy tam působilo 100 tisíc mužů. Mnoho z nich nechápe, proč je tam ještě americká administrativa udržuje.

 Washington Post vyzpovídal klíčové osoby v Afghánistánu a ptal se jich na otázku, co by podle jejich názorů v zemi nastalo, kdyby se Američané stáhli. Mluvčí amerických jednotek v Afghánistánu William Salvin se domnívá, že pokud by jednotky opravdu odešly, země by byla plundrována dvaceti teroristickými a násilnými organizacemi. Jde o největší koncentraci teroristických organizací na světě. Tato síť by se dle jeho slov  snažila destabilizovat afghánskou vládu a plánovala by atentáty všude po světě. 

Mluvčí Talibanu Zabiullah Mujahid říká, že by se jednalo o vysvobození. A to jak pro Afghánce, tak pro Američany. Afghánci se prý sjednotí a vytvoří efektivní islámské vedení země. 

Ředitel afghánského Institutu pro strategická studia Davood Moradian předpovídá zemi osud Somálska, pokud Američané odejdou. V důsledku etnických bojů může být vytvořený na části území islámský chalifát, ze kterého by extremistické organizace účinně plánovaly útoky na Západě. 

Afghánský spisovatel a politický analytik Hashemi Nezhad připouští, že země je nyní zcela závislá na zahraniční pomoci. Pokud Američané odejdou, tamní vlády zkolabuje a vojenské šarvátky pošlapou dosažené úspěchy,  ke kterým se země od roku 2001 dopracovala. 

Řidič taxíku Ahmad Shah také příliš nefandí tomu, aby Donald Trump zavelel k ústupu. Zemi by to prý uvrhlo do velké války mezi frakcemi, do které by zasahovaly i sousední mocnosti. "Bude to pro nás katastrofa, ale také pro Spojené státy. Opuštění země bez vítězství znamená zcela jistě porážku. Zničí to americkou prestiž ve světě," domnívá se. 

V Indonésii rapidně přibývá nakažených

20.06.2021 15:34 V Indonésii, která má 270 milionů obyvatel, se za poslední den prokázalo dalších 13.737 nových…

Lékaři v Číně podali dohromady přes miliardu dávek vakcín

20.06.2021 11:18 Lékaři v Číně aplikovali již přes miliardu dávek vakcín proti covidu-19. Čínská očkovací kampaň…

Přes 350 indonéských zdravotníků očkovaných čínskou vakcínou se nakazilo…

17.06.2021 19:20 Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19…

Severní Korea čelí nedostatku potravin, přiznal Kim Čong-un

17.06.2021 09:37 Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém zasedání přiznal, že země čelí nedostatku potravin…

Čínská vesmírná loď Šen-čou 12 odstartovala k vesmírné stanici, již Čína…

17.06.2021 04:29 Z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě Číny dnes odstartovala vesmírná loď Šen-čou…

V Barmě byla vypálena vesnice, podle místních požár založila armáda

17.06.2021 03:37 Bezpečnostní složky v centrální Barmě vypálily vesnici poté, co se na místě střetly s odpůrci…

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Na olympiádě v Tokiu by mohli být v hledišti diváci

16.06.2021 10:36 Při olympijských soutěžích v Tokiu by mohlo být v hledišti až 10.000 diváků. Japonská vládní…

V Indii přibylo 62.224 nákaz koronavirem, v Brazílii 80.609

16.06.2021 08:22 V Indii pokračuje pokles denních počtů koronavirových infekcí; za posledních 24 hodin jich v této…

Související:

Právě se děje